Aqua Park Yapımı Maliyeti

Aqua Park Yapımı Maliyeti

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olsa dahi ülkemizin iç kesimlerinde denize ulaşım kolay değildir. Bu nedenle iç kesimlerde Aqua park projeleri gün geçtikçe hızla artarak iç kesimdeki insanlarımızın da suya ulaşmasını sağlar. Aqua park nedir? Aqua park su parkı demektir. İçerisinde kaydırakların bulunduğu su havuzlarıdır. Pekiyi bu su parklarının yapımı maliyet olarak ne kadar bir bütçeye ihtiyaç duyar? Şimdi bu su parklarının yapılması için gerekli olan bütçe ve maliyete göz atalım.

Aqua Park Açmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikler Aqua park açabilmek için büyük bir araziye ihtiyaç duyulur. Bu arazi yaklaşık 2 dönüm büyüklüğünde olmalıdır. Bu alana Aqua pğark açılacağına dair belediyeden izin alınması gerekir. Aqua park sistemini kendiniz kurmak isterseniz gerekli olan parçaları yakınlarda bulmak kolay değildir. Birçok parça yurt dışından getirilmektedir. Eğer kendiniz sistemi kurmak isterseniz yurt dışından getireceğiniz parçalar için çok yüksek maliyetler harcarsınız. Ancak bizimle iletişime geçerek  aqua park yapımı  konusundaki tecrübelerimizden faydalanarak yaptırırsanız birçok ek maliyetten kaçınmış olursunuz.

Aqua Park Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk önce Aqua park açarken hizmet vermek istenilen dönemler belirlenmelidir. Açık alanda sadece yaz aylarında kullanılacak olan bir su parkının maliyeti kapalı alanda 4 mevsim kullanılacak olan su parkına göre daha düşüktür. Açık Aqua park modelleri kapalı modellere göre yüzde elli (%50) oranında daha uygun maliyetlidir. Standart bir su parkında ortalama 6 personel çalışır ve bu 6 personelim aylık ortalama maliyeti 15 bin tl kadar tutar. Ayrıca standart bir su parkının aylık ortalama maliyeti ise personel giderleri hariç yaklaşık 10 bin tl üzerindedir. Su parkları sağlık sorunlarının yoğun bir şekilde yaşanabileceği alanlardan biridir. Bu nedenle normal personelin yanında sağlık personeli de çalıştırmak gerekir. Aqua park açarken bu etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Aqua Park Kazancı Nasıldır?

Aqua park kazanç açısından çok ciddi kazançlar sağlanabilecek olan bir iş koludur. En küçük su parkı modellerinde bile günde 200 kişiye hizmet verildiği ve kişi başı giriş ücretinin 30 tl olduğu düşünüldüğünde aylık 180 bin tl gibi bir ciroya erişilmesi mümkün. Ayrıca hafta sonları çok daha fazla kişiye hizmet verileceği düşünülürse bu rakamın çok üzerinde bir gelir elde edilebilir. Eğer iş düzgün yapılırsa temizliğe önem verilerek müşteri odaklı bir çalışma sağlanırsa yaklaşık 6-7 ay içerisinde yatırılan parayı çıkarmak mümkün olur.

Aqua Parklarda Düzenlenebilecek Etkinlikler

Aqua parklarda çok çeşitli ve eğlenceli etkinlikler düzenlenerek insanların su parkına çekilmesi ve gelen insanlarında eğlenceli bir gün geçirmeleri sağlanır. Bu etkinlikler farklı alanlarda düzenlenebilir. Açık hava sineması etkinliği, yüzme yarışmaları etkinlikleri, eğitim amaçlı farklı dallarda etkinlikler düzenlenebilir. Bu etkinlikler insanların Aqua parka gelmesini, burada güzel bir gün geçirmesini ve çevresindeki insanlara burayı olumlu bir şekilde anlatmasını ve yeni müşteriler kazanılmasını sağlar. Bu etkinlikler hafta içi ve hafta sonu olarak farklı zamanlarda yapılır. Hafta içi etkinlik Hafta sonuna göre daha az yapılır. Bunun sebebi hafta sonları gelen müşteri sayısı hafta içine oranla çok daha fazladır. Etkinlikler statülere göre farklılıklar gösterir. Öğrenciler özel etkinlikler, kamu çalışanlarına özel etkinlikler, öğretmenlere ve farklı özel meslek kuruluşlarına göre etkinlikler düzenlenebilir.

Üyelik Ücretleri Ve Giriş Ücretleri Nasıldır?

Su parklarında farklı ücret modelleri vardır. Bu modellerden bir tanesi Sezonluk üyelik sistemidir. Bu sistemde tek bay, tek bayan ve aile olarak sezonluk üye olabilir ve sezon boyunca su parkından yararlanabilir ve etkinliklere katılabilirsiniz. Bir diğer sistem ise sezonluk üye olmadan tek seferlik giriş modelidir. Bu modelde yine tek bay, tek bayan ve aile olarak tek seferlik giriş yapılabilir. Bazı su parklarında özel meslek gruplarına yönelik kampanyalı ücretler yapılmaktadır. Öğrencilere yönelik özel indirim uygulamaları olan su parkları mevcuttur. Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına özel indirimler uygulanarak öğretmen ve kamu çalışanlarının su parklarına çekilmesi sağlanır. Ayrıca polis ve asker meslek gruplarına indirimler uygulanabilmektedir. Ayrıca toplu olarak katılımlarda yine belirli bir oranda indirim yapılması mümkün olur. Bu indirimler su parklarına göre farklılık gösterir.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •