Buhar Odası Yapımı Maliyeti

Buhar Odası Yapımı Maliyeti

Buhar Odası Maliyeti

Diğer adı Fin hamamı olan buhar odaları, insanların rahatlamak, toksinlerden kurtulmak için saunalardan farklı olarak tekniklerle hazırlanmış, hazır veya oda tipinde yapılmış özel alanlardır. Saunalara nazaran 45 derecenin altındaki bir sıcaklık ve 0 nem oranı ile buhar jeneratörleri ile odanın belli noktalarından buhar vererek kullanılmaktadır.  Buhar odası  maliyeti kullanılan malzemenin kalitesinin yanında buhar odası yapılacak alanın genişliğine göre farklılık göstermektedir. Ev tipi olarak kullanılan buhar odalarında, banyonuzun boyutlarına göre tercih edeceğiniz hazır odalar gerekli ekipmanlar kullanılarak monte edilmektedir. Bunun yanında evinizdeki bulunan bir odayı da mermer, granit ve seramiklerle kaplanarak, tavanda yapılacak değişiklikle, su olukları oluşturularak, buhar jeneratörü de eklenerek buhar odası haline getirilmektedir.

Ev Tipi Buhar Odası Maliyeti

Buhar odası maliyeti tercih ettiğiniz malzemeye göre değişmekte ancak odanın oluşturulmasında sıcaklığa ve buhara dayanıklı malzemelerin yanında, temizliği kolay yapılabilen malzemeler tercih edilmelidir. Önemli noktalardan birisi de odanın tavanın eğimli ve bombeli olması, su akışını sağlayacak giderlerin bulunması gerekmektedir. Buhar odalarında cam mozaik, mermer, akrilik ve PVC lambriler kullanılmaktadır. PVC lambriler temizlemesi kolay, yapımı hızlı ve fiyat olarak ta en uygun malzemeler arasındadır. Hazır buhar odalarında en sık kullanılan malzemelerin arasında bulunan Akrilik, temizlenmesi kolay, hijyenik olmakla beraber maliyeti yükseltmektedir. Buhar odasında tavanın kubbe şeklinde olması ve akrilik malzemeden yapılması gerekmektedir ki, bunun en büyük nedeni tavanda oluşan su damlaların yere damlamasını engellemektir.

Buhar Odası Maliyeti Hesaplaması

  Buhar odası yapılırken içerini dekorasyonu kadar kullanılan buhar jeneratörünün büyüklüğü de önemlidir. Ev tipi odalarda az kişi kullacağı için daha düşük güce sahip jeneratör tercih edilirken, sosyal tesis, otel gibi kullanıcı sayısının arttığı alanlarda buhar jeneratörünün güçlü olması gerekmektedir. Önemli noktalardan biriside buhar odası için kullanılacak olan kapının özelliğidir. Sıcaklığa ve neme dayanıklı krom kaplama kapılar tercih edilirken, manyetik kilitleme ve menteşeleri de özel olmaktadır. Buhar odası maliyeti hesaplanmasında yapılacak yerin metrekaresi, kullanılacak malzemelerin kalitesi etkilediği için karar vermeden yaptıracağınız yerle ilgili önceden fizibilite çalışması yaptırarak kullanılacak malzemenin tercihinden sonra piyasa araştırması yapabilirsiniz.  

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •