Havuz Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Havuz Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Aydınlatma konseptleri için yardım almak, aydınlatma tasarımınızın herhangi bir aşamasına, uygulamanız için yalnızca mükemmel LED veya Fiber Optik aydınlatma sistemi sağlamanıza değil, aynı zamanda bunları maksimum etkiyi elde etmek için doğru yerlere yerleştirildiğinden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Sadece sizin gereksinimlerinizi karşılamakla kalmayıp aynı zamanda doğru güç kaynakları ile uyumlu ve az bakım gerektiren veya hiç bakım gerektirmeden mümkün olan en uzun ömrü sağlayacak şekilde mükemmel sisteme sahip olduğunuzdan emin olmak için www.cilekhavuz.com.tr ile birlikte çalışabilirsiniz.

Yüzme havuzu aydınlatması havuzunuzu zerafet içinde bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Her yüzme havuzu farklıdır; basit bir geometrik şekilden, lagünlerin ve su özelliklerinin ayrıntılı bir labirentine kadar farklı şekillerde havuzlar vardır. Aydınlatma tasarımının temel ilkeleri aslında hala aynıdır. Tasarlanan aydınlatma tasarımının bu temel ilkeleri, yüzme havuzu aydınlatmanızı doğru bir şekilde tasarlamanız için size bilgi ve kaynak sağlayacaktır. www.cilekhavuz.com.tr ürün yelpazesini oluştururken, mevcut en güçlü ve verimli LED kalıplarını ve aydınlatma sistemlerini kullanır.

Işığın Yayılması

Işığın yayılması ve ne kadar ışık yansıtıldığı  havuz aydınlatma malzemeleri  arasında yapacağınız seçim için farklılık gösterecektir. Bir LED ışığının (GK / WN / EM) kaynağından 5m kadar etkili bir mesafeden ışık yayılımı ile 10m'ye mesafeye ulaşması önerilir. Bunu göz önünde bulundurun, bu LED rengi ve havuzun iç yüzeyinden etkilenebilir. Ek olarak, ışık kaynağının çizgi görünümündeki adımlar veya herhangi bir engelleme, ışık yayılımının genel görünümünü etkileyecektir.

Renk Emilimi

Havuz yapımı sırasında havuzu aydınlatırken havuz yüzeyinin iç rengi önemli bir faktördür. Bu faktör için genel olarak, havuzun iç rengi koyulaştıkça, açık renkli bir havuzda aynı sonucu elde etmek için daha fazla ışığa ihtiyaç duyulur.

Yüzme Havuzu Şekil Temelleri

Temel geometrik şekiller için, mümkün olan yerlerde belli düzenlemeler kullanılmalıdır. Bir LED ışık, geniş bir yüzey alanını yakma kapasitesine sahiptir, ancak sadece bir ışık kullanmanız tavsiye edilmez. Tek bir ışık sadece 6m'den (19ft) daha kısa ve genişliği 4m (13ft) olan bir alanda kullanılmalıdır. Bu, bir mesafeden yayılan ışık kaybına bağlıdır. Bu yüzden ışık mesafeye ulaşsa bile, ışık yayılımının tutarsızlığı değişecektir.

Böbrek şeklinde havuzlar için; Havuz tasarımları büyük ölçüde değişebilirken, temel ilkeler geçerli olacaktır. Zıt renklerden oluşan aydınlatma, her zaman 12m'den daha kısa havuzlarda en iyi sonuçları sağlayacaktır. Böbrek şeklindeki havuzlar için; Duvarın açılışı sırasında ışığın aşırı gerilmesine neden olabileceği için, duvarın açısının ışığın çapı boyunca 10 - 20 dereceyi geçmemesini sağlamak için her zaman dikkate alınmalıdır.

L şeklinde havuzlar için; L ’şeklindeki havuzları tasarlarken veya ana havuzdan uzatma yaparken, uzantıyı kendi aydınlatma gereksinimlerine sahip ayrı bir havuz olarak denemeniz önerilir. Örnek olarak, havuzun uzunluğu, 4 ışığın eşit şekilde aynı duvarın yayılmasına neden olacaktır. Bununla birlikte, ‘L’ şekli ile ışıklar duvara eşit olarak yayılamaz. Uzunluğun 3 ışıkla aydınlatılması ve duvarın 2 ışıkla kısa uzatılması, basamakları yeterince aydınlatacak ve havuz boyunca yayılan ışığın düzgünlüğünü artıracaktır.

Aydınlatıcı Basamaklar

Aydınlatma, daha organik veya obstrüzyona sahip olduğunuzda daha karmaşık hale gelebilir. Günümüzde tasarlanan havuzların çoğu, çok sayıda basamak, yüzücü veya güvenlik çıkıntısına sahip olabilir. Hepsi havuz güvenliği ve işlevini arttırmak için tasarlanmıştır. Gece boyunca belli bir alanı aydınlatmak ve tüm havuz boyunca eşit aydınlatma sağlamak önemlidir.

Bu özelliklerin aydınlatılmasına yönelik genel bir kural, ışıkların 400 mm (16 inç) derinliğe monte edildiğinden, havuzun üst kısmından maksimum 300 mm (12 inç) derinliğe monte edilmesini sağlamaktır. Ancak bu, durumun gereklerine göre değişebilmektedir. Işıkları adım yüksekliğinin üzerine monte ederek, adımın aydınlatılması sağlanabilecektir.

Boyuta Göre Aydınlatma

Orta ölçekli havuzlarda, ortak bir uygulama, havuzun dar ucuna basamaklar koymaktır. Bu senaryolarda, onları karşı tarafa kurmak mümkün değildir. Bu tip  havuz malzemeleri  arasından lambaların, konutlara en yakın geniş duvara monte edilmesi tavsiye edilir. Bu hala eşit aydınlatma sağlar ve yaklaşık 300 mm (12 inç), ışıkların yeterince aydınlatılmasını sağlar.

10m'nin üzerindeki havuzlarda aydınlatıcı çıkıntılar (26ft) için, havuzun uzunluğunu çalıştıran bir çıkıntının olması durumunda, çıkıntıların üzerindeki ışıkların yaklaşık 300 mm olması gerekir. Çıkıntının altında bir gölge oluşturacak olsa da, havuzun geri kalanını aydınlatacak ve çoğu senaryoda, yansıyan aydınlatma çıkıntının altında aydınlanacak ve gölgenin görünümünü azaltacaktır.

Yüzme havuzu ışıkları yelpazesini incelemek için www.cilekhavuz.com.tr adresi ziyaret edilebilir.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •