Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Büyük ve harika bir yüzme havuzuna sahip olduktan sonra ailenle birlikte en keyifli anları burada geçirmeye başlamış olabilirsiniz. Yüzmekten şu an olduğu gibi gelecek günlerde de zevk almak istiyorsanız havuz bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Tıpkı bir araba veya bilgisayar gibi sahip olduğunuz yüzme havuzunun en iyi durumda olması için düzenli olarak bakım yapılması gereklidir. Bu nedenle havuz bakımının temel gereklilikleri hakkında bilgi edinmeye vakit ayırmalısınız.

Havuzun nasıl çalıştığını, havuz bakımının en iyi yollarını ve bakım planlarını öğrendikten sonra havuzda yaşanan sorunlara çözüm getirebilecek deneyime sahip olabileceksiniz.

Havuz Bakımı: Havuzu Tanıma

Havuzun tam anlamıyla tadını çıkarmaya başlamadan veya gerekli bakımı yapmadan önce havuzun yapısı hakkında bilginiz olmalıdır. Bunun için maliyetli bir kursa veya denizcilik okuluna gitmenize gerek yoktur. Çilek Havuz size bu konuda yardımcı olabilecektir.

Havuzun temel kısımlarını ve işlevlerini bilmek havuzda her şeyin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte öğreneceğiniz bu bilgiler sayesinde havuzun işleyişinde bir sorun yaşanması durumunda bunu hızlıca çözüme kavuşturabilirsiniz.

Yüzme Havuzunun Temel Bileşenleri

Ev dekorasyonunda olduğu gibi yüzme havuzunda olabildiğince lükse kaçma şansınız vardır. Gelişmiş ısıtma ve aydınlatma sistemleri dahil edebilir, ileri teknoloji ürünü olan havuz örtüsü takabilir ve su altı havuz hoparlörü gibi envanterler sayesinde müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tercihiniz ne olursa olsun bir havuzda iyi vakti geçirmeniz için bakım şarttır. Havuzun düzenli bakımını sağladığınız sürece onun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olursunuz. Temel düzeyde bakım için havuzun dört bileşeninin bakımının yapılması gereklidir.

Havuz Suyu

Havuz bakımı  denildiği zaman akla gelen ilk bileşen havuz suyudur. Havuz boş olduğu sürece onu kullanma şansına sahip olmazsınız. Havuzdaki su ne kadar temizse havuzda vakit geçirirken duyacağınız mutluluk bir o kadar fazla olacaktır.

Temiz, arıtılmış ve dengeli bir havuz suyu sizi ve ailenizi kirletici maddelerden ve atıklardan korur. Havuz suyunun bakımının yapılması ayrıca, paslanma ve mineral birikmesi nedeniyle oluşabilecek pahalı donanım onarımlarına pek bulaşmama konusunda size yardımcı olur.

Havuzun İç Yüzeyi

Havuzun iç yüzeyinde yer alan duvarlar havuz suyu ve ona giren her şey ile sürekli temas halindedir. Bu yüzeylerin iyi durumda olması önemlidir. Onları küflerden ve kalıntılardan uzak tutmanız gerekir. Bunu yapabildiğiniz sürece havuzun temiz ve güvenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Havuzun Filtre Sistemi

Havuz pompası havuzun kalbidir. Havuz pompası suyu çeker ve suyun dolaşımını sağlar. Havuz filtresi bununla yetinmez suyu kir ve diğer kirletici maddelerden arındırır. Böylece havuzun içindeki su temiz kalmış olur.

Havuz filtresi hem sizi hem havuzu çeşitli zararlı etkenlerden korur. İşlevsel bir filtre sistemi olmazsa havuzda bulutlu, kirli ve yüzülemeyen bir görüntü yer alacaktır. Bu nedenle havuz yapınıza bağlı olarak bir kartuşlu filtre, bir kum filtresi veya bir toprak filtresi kullanma yoluna gidebilirsiniz. Eğer bir tuzlu su sisteminiz varsa, bu durumda bir tuzlu su klorlama cihazı kullanmalısınız.

Havuzun Skimmer Bileşeni

Havuzun filtresi aynı zamanda havuzun kalbi ise bu durumda skimmer havuzun damarları demektir. Skimmer bileşenini havuzu temizlemekte kullanılan yüzey sıyırıcı ile karıştırmamak gerekir. Burada sözü edilen skimmer temizlik için suyu filtreye çeken ve havuza girişlerden temiz suyun iletilmesini sağlayan bileşendir.

Skimmer bileşenleri tıpkı vücudunuzdaki damarlar gibi temiz olduklarında ve engellerden arındırıldıkları zaman daha iyi çalışırlar. Bu nedenle diğer tüm bileşenlerde olduğu gibi skimmer bileşenini gözden geçirip düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Her havuz birbirine benzemez ve zaman geçtikçe havuzlara özgü olan çeşitli bakım zorluklarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun bu dört havuz bileşenini sıkı sık kontrol etmeli ve onların bakımını gerçekleştirmelisiniz. Böylece daha zorlayıcı olan problemlerle karşılaşmazsınız.

Doğru Havuz Bakımının En Önemli Adımları

Etkili ve doğru havuz bakımının temeli üç basit ancak son derece önemli kavram üzerine kuruludur. Havuz dolaşımı, temizlik ve kimyasallar bu en önemli üç kavramdır.

Dolaşım

Amatör bir denizci olmasanız dahi durgun suyun ne anlama geldiğini biliyor olabilirsiniz. Durgun su suyun kötü olduğunu gösterir. Tıpkı dış mekanlarda olduğu gibi havuzdaki hareketli su daha temiz, daha net ve daha güvenlidir. Sağlıklı ve güvenli yüzme deneyimi yaşamak istiyorsanız doğru havuz dolaşımını sağlamalısınız.

Dolaşımı iyi olan bir havuz nadiren bulutlu su veya havuz yosunu istilası gibi sorunlara neden olur. Dolaşımı en üst düzeye çıkarmak için havuz pompasını ve filtre sistemini günde bir çalıştırmak gerekir.

Havuz pompası ne kadar süreyle çalıştırılmalıdır? İdeal süre günde 24 saat ve haftada 7 gün şeklindedir. Ancak bu herkesin bütçesine uygun olabilecek bir şey değildir. Bu nedenle havuz filtresini günde en az 10-12 saat çalıştırmalısınız. Böyle filtre sistemi suyu birkaç kez çevirir ve havuzun temiz kalmasını sağlar.

İyi havuz dolaşımının diğer önemli bileşeni havuz filtresini sık sık geri yıkamaktır. Bunu yaparsanız suyun üstünde çeşitli kirlerin yüzmesine engel olabilirsiniz. Geri yıkama işlemi su filtresinde su akışının tersine çevrilmesi ve kirli suyun veya biriken kirletici maddelerin havuzdan çıkarılması anlamına gelir.

Temizlik

Havuzun dolaşım sistemi düzgün bir şekilde çalışıyorsa havuz temizliği çok daha kolay olacaktır. Buna rağmen bir takım eski moda yöntemleri çöpe atmanıza gerek yoktur. Bu yöntemler için ağlı yüzey sıyırıcı, havuz fırçası ve havuz vakumu kullanmanız gerekir.

Hem doğanın kendisi hem de havuzu kullanan kişiler yaprak, küf, şampuan kalıntıları, parfüm kalıntıları ve saç telleri gibi bir dizi farklı şeyi havuza bulaştırabilir. Bakteriyel kirlenme riskini dahil etmeniz durumunda temizlik aşaması havuzu güvenli bir şekilde kullanmanın temel parçası haline gelir.

En azından haftada bir olmak kaydıyla havuzu temizleme, fırçalama ve vakumlama yoluna gitmelisiniz. Böylece atıkları havuz suyundan uzak tutmayı başarabilir ve havuz duvarlarının temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle karoları veya havuz duvarlarını fırçalarken kabarta tozu macunu kullanabilirsiniz.

Otomatik bir havuz temizleyici havuz temizlemeye ayıracağınız zamanı önemli ölçüde azaltabilir. Otomatik havuz temizleyici düzenli temizleme ve fırçalama ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Ancak bu iki işlemi kolaylaştırır ve geriye kalan zamanın tadını çıkarmanızı sağlar.

Ayrıca, havuza alışılmışın dışında birkaç ekleme yaparak temizlik işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Birkaç tenis topunu yüzey sıyırıcı sepetine hatta doğrudan havuza atın. Bu tenis topları kozmetik ürünlerden kalan yağları emerler.

Eğer yer altına inşa edilmiş bir havuza sahipseniz derin uca yerleştirilen drenajlar suyun filtreye çekilmesine yardımcı olur ve temizlik sırasında gevşetilen kalıntıları temizlemeyi kolaylaştırır. Yer üstü havuzlarında drenajlar yoktur ancak aynı işlemin havuz vakumuyla elde edilmesi mümkündür.

Basit bir şekilde vakumu filtre sistemine takın ve zemin üstü havuzun ortasına yerleştirin. Bunu yaparken vakumun baş aşağı olduğundan emin olun. Vakumu açın ve bulutlu gibi görünen suyun daha hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayın.

Havuz Kimyasalları

Havuz kimyasalları başlangıçta ürkütücü ve karmaşık görünebilirler. Ancak endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur. Havuz kimyasalları etkili havuz bakımı ve su bakımının önemli bir parçası olmalarına rağmen onları anlamak şaşırtıcı derecede basittir.

Su bakımı için eliniz altında yer alması gereken en önemli araç su test kitinden başka bir şey değildir. Bu yüzden kimyasallarla uğraşmadan önce havuz suyunu test etmeniz gerekir. Suyun içinde ne olduğunu ve olmadığını anlamak suyu dengelemenin ilk adımıdır.

Havuz suyu kimyasının önemli olan üç kısmı vardır:

pH seviyeleri:Havuz suyunuzun ne kadarının asidik veya bazik olduğunun ölçümü anlamına gelir. Yüksek pH seviyeleri asidik, düşük seviyeler ise baziktir. Havuzun için ideal aralık 7.4-7.6 aralığıdır.
Alaklinite:pH tamponu olarak çalışır. Bazlık ve asitlikteki büyük sıçramaların önlenmesine yardımcı olur. İdeal aralık milyonda 100-150 parça şeklindedir.
Dezenfektan seviyeleri:Havuz suyundaki klor, brom gibi uygun seviyeler seçtiğiniz türdeki dezenfektanlara bağlı olarak değişir.

Dezenfektan, alkalilik ve pH seviyelerinizi öğrendikten sonra su dengenizi düzeltmek için havuz kimyasalları eklemeye başlayabilirsiniz. Bu eklemeleri yaparken sabırlı olmalı, tüm talimatları izlemeli ve her bir kimyasalın ne yaptığını ve suyu nasıl etkileyeceğini kontrol etmelisiniz.

Havuz Klorlama Nasıl Yapılır?

Havuz söz konusu olduğu zaman havuz klorlama işlemini unutmamanız gerekmektedir. Havuzu temizlemede dezenfektan kullanmanız belirli durumlarda işe yaramaz. Özellikle yağmurun sağanak yağdığı veya çok sayıda insanın havuzu kullanması durumunda dezenfektana ek olarak havuzun klorlanması gerekir.

Havuz klorlaması daima gece yapılmalıdır. Eğer klorlama işlemini gün içerisinde yaparsanız güneşin ultraviyole ışınları kloru hızlıca tüketir ve klor etkisini göstermeden ortadan kaybolur. Kloru suya ekledikten sonra havuz pompasının en az sekiz saat çalışmasını sağlamalısınız.

Koruyucu giysileri ve aksesuarları takın.
Havuz suyunu serbest klor ve toplam klor açısından test edin ve havuzda yer alan kombine klor miktarını öğrenin.
Klorlama işlemini yapmadan önce almış olduğunuz klor paketinin talimatlarına uymanız gerektiğini bilmelisiniz. Kaliteli olan her ürünün paketinde suya ne kadar klor eklemeniz gerektiğini belirten tablolar vardır.
İhtiyaç duyduğunuz miktarda kloru yavaşça suya dökmeye ve dökerken havuzun etrafında dolaşmaya başlayın.
Klorlama işlemi bittikten sonra hemen suya girmeyin. Klor paketinin üstünde yazan talimatlara uygun süreyle bekledikten sonra suyu kullanmaya çalışını.

Havuz suyu ne zaman değiştirilir?

Bu konuda standart bir cevap yoktur. Havuz suyunu değiştirme sıklığınız 2 ay, 5 yıl, 7 yıl gibi farklı süreler olabilir. Sıklık durumunu etkileyen çeşitli faktörler vardır. Havuzu kullanan günlük kullanıcı sayısı, iklim, su tipi ve havuz bakım sıklığı bu faktörleri oluşturur. Özellikle konut havuzları için uzmanlar havuz suyunu 5-7 yılda bir değiştirilmesini önerir.

Çok sert, eski ve bakımsız olan havuz suyu havuzun yüzeyine zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Havuzu doldurmak için yumuşak su kullanıyorsanız bile iklim koşullarına bağlı olarak havuz suyu sertleşmeye başlayabilir. Bu durum havuzun derz kısımlarına ve karolara kolayca zarar verebilecek kalsiyum ve mineral birikintilerinin bırakılmasına neden olabilir.

Aynı zamanda, yüzme havuzları buharlaşma, su sıçraması ve havuza giriş çıkışlarda oluşan su taşınmaları nedeniyle her gün önemli miktarda su kaybederler. Bu su kaybını dengelemek için yüzme havuzuna her gün sürekli taze su eklenir. Böylece havuz suyunun sürekli değişmesi söz konusu olduğundan bu hususta fazla endişelenmenize gerek yoktur.

Havuz Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz bakımı biraz çaba gerektiren bir iştir ancak bu iş çoğu profesyonelden destek almadan yapılabilen bir iştir. Havuz bakımının düzenli olarak yapılması gerekir çünkü havuz suyunu temiz ve güvenli tutmanın tek yolu budur.

Her şeyden önce havuz bakımı yaparken bir havuz bakım takvimine sahip olmanız gerekir. Havuz ve bakımı için tüm bilgileri öğrendikten sonra bir yapılacaklar listesi oluşturmalısınız. Bir havuz bakımı takvimi oluşturmak organize kalmayı kolaylaştırır ve bu işi düzenli olarak yapmanızı sağlar.

Bir havuz bakım takvimi oluştururken çeşitli noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Yukarıda belirtilen havuz bakım bilgilerinin bir parçası olan bu detayları asla gözden kaçırmamalısınız:

Birkaç günde bir havuz yüzeyini bir yüzey sıyırıcı ile temizleyin. Çünkü dibe batan kirin üstesinden gelmek oldukça zordur.
Filtre sepetlerini en az haftada bir kez boşaltın.
Zemini ve suyu temiz tutmak için havuz vakumunu en az haftada bir kez kullanın.
Duvarları ve fayansları haftalık olarak fırçalayın. Çünkü kalsiyum veya yosun oluşumu artarsa onları ortadan kaldırmak her geçen gün daha zor olur.
Havuz filtresini temiz tutun. Filtre temizliği için üreticinin talimatlarına uymaya çalışın.
Su seviyesini sabit tutun. Buharlaşma ve sıçrama su seviyesini düşürür. Bu nedenle suyu düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.
Havuzda sürekli düşük su seviyesinin oluşumu söz konusuysa sızıntıları kontrol edin ve onların hızlı bir şekilde onarılmasını sağlayın.
Düzenli olarak suyun pH seviyesini kontrol edin. Doğru pH seviyesi 7.4-7.6 aralığındadır. Doğru seviyeyi korumak için gereken havuz kimyasallarını ekleyin.
Havuzu düzenli olarak klorlayın.
Havuz ısıtıcısının bakım ve onarım işlemlerini kendiniz yapmaya çalışmamalısınız. Bu işlemin bir profesyonel tarafından yapılmasını sağlamalısınız.

Yüzme havuzu bakımı konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa hemen iletişim formunu doldurarak veya 0216 475 39 37 telefon numarasını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •