Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz bakımıdediğimizde ilk olarak kullanılacak kimyasalların çeşitlerinden bahsetmek gerekir. Bu kimyasallar genelde 4 çeşittir. Bunlar Klor, Yosun Giderici, PH Dengeleyici ve Berraklaştırıcı olmak üzere hepsi direkt olarak solunması veya temas edilmesi halinde tehlikeli olabilecek kimyasal maddelerdir. Bu maddelerden birine temas edilmesi halinde temas eden bölgenin bol suyla yıkanması gerekir.

Havuzun temizliği ve görüntüsü için havuz bakımına dikkat edilmesi gerekir. Havuz bakımı belli aralıklarla rutin halde yapılır. Bu bakıma temizlik ve kontrol de dahildir. Havuzların bakımları günlük, haftalık, aylık ve yıllıktır. Günlük bakım havuzun fiziksel yüzeysel temizliğidir. Havuza çevreden girmiş olan pisliklerin temizlenmesi, havuz kepçesi kullanılması, skimmer sepetinin boşaltılıp temizlenmesi gibi rutin şeylerdir. Öncelikle havuzun etrafının temizlenmesi gerekmektedir. Havuzun tabanı ve duvarları da haftada iki defa temizlenmelidir. Havuzun duvar ve tabanı kirlerden arındırılıp temizlenir, pompa sepetlerinin içi boşaltılır ve temizliği sağlanır. Haftalık bakım dediğimizde de el fırçası yordamıyla fayanslarda meydana gelen su çizgilerinin temizlenmesi akla gelir. Diğer önemli bir nokta ise havuzun klor miktarı ile ph değerinin kontrol edilmesi ve düzeltilmesidir. Aylık bakıma gelince de havuz filtresinin değiştirilmesi mevzu bahistir.

Havuzların temizliği kimyasal maddelerin kullanılması ile olur. Ancak kimyasal maddeler kullanıldıktan hemen sonra havuzu kullanmak doğru bir hareket olmayacaktır. Belirli bir zaman dilimi beklenmesi en uygunu olduğu için kimyasalların kullanımı suretiyle temizlik en iyi akşam – gece saatlerinde yapılmalıdır. Ayrıca havuzun PH değeri ve klor miktarının ölçümünün yapılması, değerlerin Sağlık Bakanlığı tarafınca belirlenen değerlere uyum sağlaması için ph dengeleyici kullanılması gerekmektedir. Havuzun içindeki yeşil görünüm sağlayan yosunları ise yosun temizleyici kullanarak öldürebilirsiniz. Suyun daha duru ve temiz görünmesi için ise haftada bir havuz berraklaştırıcı kullanabilirsiniz.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •