Havuz Kloru Nasıl Kullanılır?

Havuz Kloru Nasıl Kullanılır?

Havuz Kloru Nasıl Kullanılır ?

En yaygın ve geleneksel havuz temizlik kimyasalı klordur. Havuz klorlama havuzu istenilen seviyede temizleyebilmek için kullanılan yöntemdir. Bağlı klor, serbest klor miktarları iyi belirlenerek istenilen dezenfektasyon işlemi yapılabilir. Bu bağlamda dezenfekte etmek için kullanılan klorun Su’da belirli bir temizleme yetisine sahip olabilmesi için değerlerinin yeterli olması gerekir aksi bir durum oluşursa yapmış olduğunuz temizleme işlemi önemini yitirir ve paranızı çöpe atmış olursunuz. Burada en önemli değerlerden bir tanesi suyun ph değeri ve alkalinetisi’dir .

Havuz Suyu Ph Derecesi 

Klor ile dezenfekte edilen bir havuzun tespit edilen havuz suyu ph derecesi 7,2 ile 7,6 arasında olanıdır.7 altında ki ph değeri suyu asidik yapar ve klor otomatik olarak dozajlandığı için sürekli bir pompalamaya girer ve çok hızlı tükenir. Otomatik pompalama yerine manuel bir pompalama yapılıyorsa bu durumda ölçümlenme yapılamaz ve operatör su da klor var zannederken klor çok az bir zamanda sıfır derecesine gelir. Klorun aktif olarak işe yarayabilmesi için mutlaka ph dengesini kontrol edin. Alkanite değerleri ile birlikte kontrol kolaylaşmaktadır 80-120 arasında ki bir ppm ideal ölçüdür. Alkalinite 80 altına düşerse ph değeride otomatik olarak düşecektir. Bu noktada düşme olmasa bile dalgalanmalar olacak ve ayarlanmayı etkileyecektir.

Havuzda Şoklama Nasıl Yapılır

Havuz suyunu ilk kez dolduruyorsanız ya da kapasite fazlası su miktarı ekleniyorsa, su berraklığını yitirmiş ve kötü bir görüntülere sahipse ,yosunlaşma başladıysa klor şoklaması yapılması gerekmektedir. Peki klor şoklaması nasıl yapılabilir? Çok zor bir yöntem olmamasına rağmen dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Klor şoklaması yapıyorsanız bu değerler normal seyrine dönene kadar10-12 saatlik süre boyunca havuz kesinlikle kullanılmamalıdır. Klor şoklaması günlük havuz kullanımının 4 katı kadar doz ile yapılır. Klor şoklaması yaparken kullanılan klorun içeriği çok önemli değildir önemli olan bu klor miktarının 4 kata çıkarılmasıdır. Burada kullanılan bir başka yöntem ise bağlı klor miktarının 10 katı derecesinin kullanılmasıdır. Triklor, hipoklorit klor ve sıvı klor kullanılmalıdır. Bu şekilde şoklanan havuz uzun süre berrak kalacak ve temiz bir görüntü sağlayacaktır. Sağlımız açısından önemli olan bu göstergelere dikkat etmemiz gerekmektedir.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •