Havuz Malzmeleri

Havuz Malzmeleri

Havuz Malzemeleri

Havuz yapımı esnasında çok çeşitli malzemeler kullanılmakla beraber bu malzemeler havuzun kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak havuz projeye uygun bir biçimde tasarlanmaktadır. Kaliteli ürünlerle özel tasarım havuzlar yapılabilmektedir. Yüzme havuzunda ya da süs havuzlarında kullanılan malzemelerde çoğu zaman farklılıklar olmaktadır. Olimpik havuz yapımı malzemeleri kullanım alanı göz önünde bulundurularak müşteri isteklerini göz önünde bulundurularak standartlara uygun şekilde temin edilen malzemelerden oluşmaktadır.

Bir havuzun oluşumunda rol oynayan malzemeler;

  • süzgeç,
  • köpük,
  • filtre
  • fayans

Havuzlarda kaliteli su tahliye pompaları ve süzgeç kullanımı oldukça önemlidir. Havuzun teknik yapısı ile uyumlu havuz yapımı malzemeleri ile ergonomik kullanım sağlanmaktadır. Havuz yapımında kullanılan malzemeler dairesel havuzlar ve çocuk havuzlarında da değişiklik gösterirler. Havuza eklenmesi istenilen bölüm varsa planda bunlara da yer verilmektedir. Firmamız dekoratif amacıyla yapılan süs havuzları için de ürün seçiminde müşteri isteklerini dikkate almaktadır. Havuz yapım aşamasında kullanılan mekanik sistemi destekleyici teknolojik yapı malzeme çeşitlerinin etkinliği önemli bir noktadır.

Havuz Yapımı Malzemelerinin Önemi

Aydınlatma sistemleri de havuzun görünümünü güzelleştiren bir unsur niteliğindedir. Havuzun görselliğini arttırmak için aydınlatmaya yarayan elektronik havuz yapımı malzemeleri kullanılmaktadır. Modern görünüme sahip bir havuzun oluşturulması kaliteye ve son model ürünlerin kullanımı ile gerçekleşmektedir. Süs havuzları için yapay şelale görseli sunmaya yarayan fıskiye gibi malzemelerin havuza kattığı görünüm modern olmalıdır.

Birçok yapıda kullanım alanlarına sahip olan havuzların çeşitleri oldukça fazladır. Kapalı havuz, açık havuz, jakuzi, çocuk havuzu, hazır havuz gibi çok sayıda havuz çeşidi olduğu söylenilebilir. Otellerin bahçeler, ev arka bahçesi gibi isteğe göre her yere havuz yapılma imkanı bulunmaktadır. Hem eğlence hem de spor amacıyla kullanılabilen havuzların maliyetleri kullanım alanlarına ve çeşitlerine göre değişebilmektedir. Çocuk havuzları ise daha çok ucuz maliyetli olup prefabrik havuz olması nedeniyle kurulumu ve yapımı da kolay olmaktadır.

Havuz Malzemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hafriyatı yapıldıktan sonra havuzun etrafına blokaj serilmektedir. Zemini ve perdeleri dökülmekte olan havuza hidrolik bağlantıları, borular, süzgeçler, beton parçaları, aydınlatma malzemeleri, deşarj rögorları yerleştirilmektedir. Havuz yapımı malzemeleri arasında yapısal ekler de bulunmaktadır. Bu yapısal eklerin (dilatasyon) yapım aşamasında malzeme ile kaplanmamaları önemlidir. Elastik silikon benzeri malzemeler kullanılarak su sızdırmayan nitelik kazandırılmalıdır. Havuz yapımında beton dökümü aşamasında derzlerin soğuk bırakılmaması da bir diğer önemli husustur. Eğer bırakıldıysa da su tutucu bantlar kullanılması gerekmektedir. Havuza uygun su yalıtımı gerçekleştirildikten sonra kontrol aşamasından geçirilmelidir. Havuz su doldurularak bekletilir eğer su kaybı varsa kimyasal yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılması gereklidir.  Suya dayanıklı malzemelerin kullanımı bu noktada önem teşkil etmektedir. Fleksible ya da epoksi niteliğine sahip yapıştırıcıların kullanımı tercih edilmektedir. Havuzların temizlik işlemlerinin kolay yapılabilmesi için ise dışbükey ve içbükey birleştirme parçaları kullanılmaktadır.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •