Şerit Gölgesi

HAVUZ YAPIMI

Havuz Yapımı

Havuz Yapımı Hakkında

Havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus havuzun nereye ve nasıl bir ortama yapılacağı konusudur. Şekli, kapladığı alan, derinliği gibi etmenlerin oluşma sırasında netleştirilmesi gerekmektedir. Kamu kuruluşlarından havuz yapımı talimatı aldıktan sonra alanın çalışma aşamaları uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Havuz yapımının ilk aşaması olan kazım aşaması yapıldıktan sonra zeminin düzleştirilmesi aşaması uygulanmalıdır. Bu işlemler bittikten sonra zemin ile duvar topraklarının tahta ve çelik direklerin eşit aralıklarla yerleştirilmesi yardımıyla kaplanarak sağlamlaştırılmalı. Havuz yapımında bir önemli husus da su tesisatıdır. Bu konuda uzman birileri tarafından gerekli olan düzeneğin önceden yerleştirilmesi önemlidir.

Temeli oluşturulan havuzun zemin ve duvarlarının uygun olan materyallerle dış kaplanmasının uygun şekilde olmalıdır. Bu aşamada kullanılacak malzemeler su sızdırmazlık özellikte olması gerekmektedir. Bütün bunlar eksiksiz tamamlandıktan sonra havuzun içine su doldurup tüm aksamaların çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmeli

Havuz Proje ve Planlama

Betorname kesitinin belirlenmesinde, statik olanakların yanı sıra kaplama malzemeside önem teşlil etmektedir. Betorname yan kesit ile özel porselen tutamak ve kaymazların eşsiz uyumunu sağlamak için bizimle ihtibata geçip, teknik ofisten fikir alınması tavsiye edilir. Kesite verilecek eğim çok önemlidir. Çünkü havuz suyunun taşması ve temizlenebilmesi bu olaydan geçmektedir. Suyun her tarafına eşit olarak taşabilmesi içi tutumak ve kaymaz kontrolünün bir nivo yardımı ve deneyimli kişiler tarafında yapılmalıdır.

Betorname

Havuzun çevresinde dışarıdan gelecek olan suların havuza karışmaması için drenaj hattı unutulmamalıdır.

Havuzun zemini ve perdeleri dökülme işlemindeyken, tüm hidrolik bağlantılar, deşarj rögarları, borular, süzgeçler, aydınlatma armatür ve gerekli olan her türlü beton geçiş parçaları yerine yerleştirilmelidir. Havuzlarda su izolasyonu açısından beton dökülmesi işlemindeyken soğuk derz bırakılmaması , bırakılması durumunda soğuk derzlerde su tutucu bant vb. önlemler alınmasına dikkat edilmelidir.

Beton döküm aşamasından sonra yüzeyde sıva ve şap ile düzeltme işlemine gerek duyulmuşsa sıvanın mümkünse katkı ile hazırlanması ve kalınlığının 8-15 mm yi geçmemesi gerekmektedir. Daha büyük beton kalınlıkların beton yüzeyinde kopmalar meydana getirir. Betorname aşamasında havuz ölçüleri doğru şekilde bilinmesi önem teşkil etmektedir.

Su Yalıtımı

Havuz yüzeyine uygun su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızdırmazlığını teşhis etmek ve kaplama malzemesi yapılmadan önemli bir su kaybı varsa bu durumun önüne geçmek için havuzun içine su doldurulup 15 gün beklenmesi gerekmektedir. Porselen esaslı kaplama malzemesi üretildiği zaman ürünlerin kimyasal yapıştırıcılar vasıtası ile yapıştırılması gereklidir.

Havuz Kaplama

Kullanım sırasında havuzun kolaylıkla temizlenebilmesi ve temiz kalabilmesi için havuz tabanını ve duvarını birleştirmeyi tercih etmek yerine, iç ve dışbükey özel birleştirme parçaların kullanımı tercih edilmesinde fayda vardır. Tutamak olarak sınıflandırılan porselen ürünler özel bir üretim ve pişirme ile eşsiz kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikler göstermektedir.  Öncelikle tutamak  ve kaymazlar havuzun uygun kısmına istenilen düzeyde tek tek koyulmalı ve istenilen eğime ulaşılıncaya kadar devem edilmelidir.

Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra malzemeler arasındaki derz boşlukları tamamen boşaltılarak , derz dolgu malzemesi ile doldurulur. Uygulama sonrasında temizlik işlemin hızla ve iyi bir şekilde yapılmsı gerekmektedir.

Havuza su, inşaatı, mekanik ve elektirik tesisatları tamamlandıktan sonra doldurulmalıdır.