Şerit Gölgesi

TÜRK HAMAMI YAPİMİ

Türk Hamamı Yapimi

Türk Hamamı Yapımı

Hamam kültürü Anadoludan gelen en büyük zenginliklerden biridir. Türk hamamları iki gruptna oluşmaktadır. Oturma - yıkanma yeri, Göbektaşından oluşan yıkanma ve temizlenme yeridir. Türk hamamın kullanıcı sayılarına göre şekillenmesi gerekmektedir.

Türk hamamı ısıtma sisteminin yapılmasından sonra mermerle kaplanır. Seramik vb. malzemeler sadece dekoratif dizayn şeklinde kullanılır.

Hamam oluşumunda ısıya dayanıklı, ısınma ile bozulmalara maruz kalmayan malzemeler kullanılmalı ve uygulamda da bu durum gözler önüne alınmalıdr.

Türk hamamlarında oturma, göbek taşı ve kurma düzenini oturttuktan sonra ısıtma sistem düzeneyi yapılır. Hamamlarda ısıtma düzeneyi yapılan bölgelerde mermer kullanılmalıdır.

Hamamın şekilsel düzeneyi yapıldıktan sonra üst kaplama malzeme seçimi yapılır.

Tarihi hamamlarda ısıtma sistemi yanında hijyen yönünden de döşeme malzemesi seçimide önem teşkil etmektedir. Türk hamamlarda, oturma yeri 40-50 cm , göbektaşı 40-50 cm yükseklikte yapılır. Oturma yerinin genişliği 45-50 cm arası uygulanır.

Türk hamamlarında yüzeyin kaplanması mermer malzemesi kullanılır. Hamamlarda kullanılan kaplama malzemesi temiz olmalıdır. Kulanılacak olan mermer ısıya dayanıklı olmalıdır. Mermer kalınlığı projenin durumuna göre 2 yada 3 cm olarak tercih edilir. Genellikle göbektaşlarında 3 cm kalınlığında mermer kullanılır.

Türk hamamları iki türlü ısıtma türünden yararlanır;

1-Kablolu Hamam Isıtma

Orta ve jüçük boyutlu hamamlarda tercih meselesidir.

2-Borulu Hamam Isıtma

Belirli bir ısı kaynağı olan, orta büyük boyutlu hamamlarda tercih edilir. Projenize göre şekillenebilen ısıtma yöntemidir.

Günümüzde türk hamamları mermerin altından gizli boru yada ısıtıcı kablolar tarafından ısıtılır.

Hamam ısıtma sistemleri elektirik hamam ısıtması , sulu borulu hamam ısıtması ile oluşmaktadır.

Sulu borulu hamam ısıtmasının kurulumu elektirik hamam ısıtmasına göre daha zahmetlidir.

Elektirik ısıtma sistemleri daha çok ev hamamları, villa hamamları, orta büyüklükteki hamamlarda kullanılmaktadır.