Yüzme Havuzu Yapımı

Yüzme Havuzu Yapımı

Yüzme Havuzu Yapımı

Yüzme havuzu yapımı konusunda açık havuz ve kapalı havuz olmak üzere iki çeşit havuz yapılmaktadır. Bunlar iç ve dış mekan gibi kullanım amaçları için tasarlanmaktadır. Havuz yapım aşamasında kullanılan malzemeler havuzun kaliteli bir inşa olmasında önemli yer almaktadır. Bu malzemelerin her türlü hava koşullarına dayanabilir özellikte olması gerekmektedir. Havuz yapan firmalar bahsedilen niteliklere dikkat ederek kalite konusunda uluslar arası standartların da üstünde havuzlar inşa ederek müşteri memnuniyetine sunmaktadır. Profesyonellik isteyen havuz yapımında filitrasyon ve dezenfeksiyon sistemleri gibi konularda kapsamlı ve özenli bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Havuz yapan firmalara olarak ilk beklenti, alanında uzman ve profesyonel ekiplerle yapılan çalışmalardır. Bu sayede inşa edilen havuzlar hem dayanıklılık hem de müşteriye sunulan hizmet olarak daha kaliteli bir hal almaktadır. Havuzlarda kullanılan üstün kalitedeki seramikler şık bir görüntü elde etmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılan havuzlarda taşma kanalı ve denge deposu bulundurulması da ekstra bir titizlik göstergesi olmaktadır. Havuz yapılacak bölgenin yetersiz alana sahip olması durumunda ise skimmerli sistem adıyla bilinen değişik bir sistemle inşa yapılmaktadır. Bu sistem denge deposu ve taşma kanalı olmayan veya gerek duyulmayan havuz tiplerinde uygulanmaktadır.

Havuz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme havuzu yapımı konusunda şu hususlar önem taşımaktadır:

  • Havuz yüzeyinde oluşan beton deformasyonlarının giderilmesi
  • Havuz içi izolasyon sistemi
  • Havuza cam mozaik kaplaması yapılması
  • Havuzda yapılan mekanik tesisatlar

Havuz yapımında belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Öncelikle havuz yapılacak yerde tespit çalışmaları yapılmaktadır. Yer belirlendikten sonra havuzun kaba inşaatına başlanmaktadır. Kaba inşaat sonrasında ise sıva ve şap işlemleri de sırasıyla yapılmaktadır. Sıva ve şap işlemleri de tamamlandıktan sonra seramik döşeme işlemlerine başlanmaktadır. Havuz yapan firmaların bu aşamalarda özenle çalışan ekipleri sayesinde üstün seviye bir işçilik ortaya çıkmaktadır.

Yüzme havuzu yapımı konusunda havuz yapımı için en önemli faktörlerden biri aslında su izolasyonu olmaktadır. Çünkü su izolasyon yapımında göz ardı edilen her detay havuzun kullanımı ve kalitesini zamanla olumsuz etkilemektedir. Seramik uygulamasına başlamadan önce su izolasyon işlemlerinin bitirilmiş olması gerekmektedir.

Havuz Yapımında Kaydedilen Aşamalar

Yüzme havuzu yapımı konusunda yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi halinde geriye ince işçilik sanatı kalmaktadır. Öncelikle havuz yapılacak yerin tespiti yapılırken kaba inşaatı tamamlanmaktadır ve sıva ile şap işlemleri de bitirildikten sonra su izolasyonu için özel bir çalışmaya gidilmektedir. Seramik yüzey konusunda da kullanılan yapıştırıcı ve derzler havuz kapsamında yapılan seramik işçiliğinin kalıcılığını korumaktadır.

Filitrasyon sistemi çalışmalarında ise havuzda istenilen konfor düzeyi en üst seviyelere çıkarılmaktadır. Bu filitrasyon sistemi havuzda oluşan kirliliği süzgeç niteliğinde temizleyerek havuzda bulunan suyun sürekli temiz ve duru kalmasını sağlamaktadır.

Havuz yapımında kullanılan dezenfeksiyon sistemi de havuzda oluşabilecek mantar veya virüs gibi bakteriyel unsurları engellemeye yardımcı olmaktadır.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •