Yüzme Havuzu Yapımı

Yüzme Havuzu Yapımı

Hayalinizdeki havuza kavuşmak istediğiniz zaman arka bahçeniz veya havuzun yapılacağı yer yaklaşık on farklı aşamadan oluşan bir inşaat sürecinden geçecektir. Havuz inşaatı sürecinde neler yapıldığını ve yüzme havuzu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Yüzme Havuz İnşaatı

Hayalinizdeki yüzme havuzuna sahip olmak istiyorsanız bahçenizde yapılacak olan  havuz yapımının  aşamaları projede net bir şekilde belirtilir. Bu aşamaların her birisinde titizlikle hareket edilmelidir.

Bu aşamalar kazı, çelik konstrüksiyon, su tesisatı, püskürtme beton uygulaması, döşeme, güverte kısmının hazırlanması, elektrik ve gaz hatları, havuz alanının temizlenmesi, listenin gözden geçirilmesi ve iç yüzeylerin yapılandırılması gibi adımları içerir.

Yüzme Havuzu İnşası 1. Aşama: Kazı

Hayalinizdeki havuza kavuşmanızı sağlayacak ilk adım kazı aşamasıdır. Bu aşama kaçınılmaz olarak gerçekleştirilmesi gereken, biraz dağınık ve biraz kirli bir süreçtir. Bir kazı ekibi projede belirlenmiş olan havuzun tasarım özellikleriyle uyumlu olacak şekilde havuz alanını en ince ayrıntısına kadar özenle kazar. Kazı işlemi, toprak koşullarına ve hava durumuna bağlı olarak genellikle birkaç gün sürer. Yüzme havuzunun etrafına yerleştirilen ahşap formlara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu ahşap formlar havuz üreticisini yönlendirmek için oraya yerleştirilirler.

Kazı işleminden kaynaklanan kirlerin çoğunluğu kazı sırasında kaldırılır. Bu kirlerin veya toprakların havuz inşaatının diğer aşamalarında kullanılması mümkündür. Ayrıca, kazı işleminden sonra ortaya çıkan toprağın bir kısmını çevre düzenlemesi amacıyla değerlendirebilirsiniz. Çilek Havuz tarafından görevlendirilmiş bir sorumlu kazıları inceleme ve erişime açık olan alanlara geçici bir çit yerleştirme yoluna gider. Kazı alanını inceleyen sorumlumuz projede görevli olan koordinatörü sıhhi tesisat, çelik ve elektrik tesisatı için gerekli malzemeleri sipariş vermesi için bilgilendirir.

Yüzme Havuzu İnşası 2. Aşama: Çelik Konstrüksiyon

Bir sonraki aşamada, Çilek Havuz çelik ekibi yüzme havuzunun omurgasını oluşturmak için sağlam bir konturlu çelik takviye ızgarası oluşturur. En üst düzey verim elde edilebilmesi için donatıların birbirine geçmesi sağlanır. Bağlantı tellerinin çeliği birbirine bağlaması için bazı kesişme noktalarında olmasına dikkat edilmelidir. Çelik çubukların uçları özenle bükülse dahi çeliğin keskin olabileceği unutulmamalıdır. Havuz inşaatında neler olup bittiğini incelerken dikkatli olmanız gerekir. Genellikle çeliğin altında aralayıcı görevinde bloklar kullanılır. Bu bloklar çeliğin toprağın üstünde tutunmasına yardımcı olur. Böylece çelik yaklaşık olarak püskürtme betonun ortasında kalır.

Çelik tamamlandığında basamaklar eksik gibi gözükür. Bu basamaklar püskürtme beton uygulaması sırasında oluşmaya başlar. Çelik konstrüksiyon işlemi tamamlandığı zaman Çilek Havuz koordinatörleri tüm denetimlerin tamamlanması için gerekli mercilerle iletişime geçer.

Yüzme Havuzu İnşası 3. Aşama: Su Tesisatı

Çilek Havuz tarafından inşa edilecek havuzun bu aşamasında kaçakları ve bozulmaları önlemek için özel olarak tasarlanmış PVC boru ile su tesisatı gerçekleştirilir. Tüm boru bağlantıları sağlam bir şekilde bağlanır ve tüm tesisat sistemi hidrostatik olarak basınç testinden geçirilir. Çilek Havuz tarafından koordine edilen havuz inşasının diğer aşamalarında olduğu gibi sıhhi tesisat aşamasında kalite ve tasarım standartlarına uygun olarak hareket edilir. Bu nedenle tüm su tesisatı işlemi havuz tasarımımın özelliklerine göre yapılır.

Projeye başlamadan önce size gösterilen havuz projesine ait mimari tasarımda su tesisatı şemaları vardır. İnşaat sürecinde herhangi bir değişiklik yapılması istenildiğinde referans olarak kullanılması için yeni bir su tesisatı şeması teslim edilir.

Yüzme Havuzu İnşası 4. Aşama: Püskürtme Beton

Havuz inşaatının bir sonraki işlemi püskürtme beton uygulamasıdır. Püskürtme beton deneyimli ve eğitimli bir Çilek Havuz teknisyeni tarafından uygulanır. Püskürtme betonun işleminde kum, kaya ve çimento karışımı malzeme kullanılır. Teknisyenler püskürtme beton uygulamasını gerçekleştirirken işlerini ustaca yaparlar. Özellikle daha önce yerleştirilmiş olan çelikle uyumlu olacak şekilde bu işlem yapılır. Bu işlemle oluşturulan havuz kabuğu oldukça güçlü ve dayanıklı olur.

Püskürtme beton uygulaması tamamlandıktan sonra betonun düzgün şekilde kurumasını sağlamak için havuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Çilek Havuz ekibinden görevli olan kişiler saat 07:00 ile 17:00 arasında havuzu günde en az üç kez sulayacaktır. Bu işlemin 5 gün boyunca yapılması gerekir. Bu nedenle genelde işlemin yapılması için ev sahipleri gönüllü olurlar. Basitçe bahçe hortumunu kullanarak havuzu baştan aşağı doğru iyice ıslatmaya çalışmalısınız. Havuzun derinliklerinde toplanan su için endişe duymanıza gerek yoktur. Bu oldukça normaldir ve havuzun iç yüzeyi uygulanmadan önce söz konusu su dışarı pompalanır.

Yüzme Havuzu İnşası 5. Aşama: Döşeme

Yüzme havuzu inşasında bir sonraki aşama su hattı döşemesinin gerçekleştirilmesidir. Havuzun işin ehli bir usta tarafından elle döşenmesi gerekir. Havuzun su hattı etrafına dikkatlice yerleştirecek hava koşullarına dayanıklı su hattı döşemesinde ustalık önemlidir. Döşeme işlemi sırasında derz işlemin incelikle yapılmalıdır. Döşeme işlemi genel olarak işin karmaşıklığına bağlıdır. Bu işlem birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Döşeme sağlam şekilde sabitlendiği zaman yıllarca kullanılabilecek dayanıklı ve gözeneksiz bir yüzeye sahip olmuş olursunuz.

Hayalinizdeki havuza sahte kayalar, kaya şelalesi veya doğal kaya eklemeyi seçerseniz kaya montajı konusunda profesyonel olan ekip üyelerimiz dekoratif taşları havuzun tasarım özelliklerine uygun şekilde dikkatlice yerleştirir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra güverte ekibi gelir ve havuzun güvertesini oluşturmaya başlar.

Yüzme Havuzu İnşası 6. Aşama: Güverte

Güverte oluşturma işleminde tercih edilebilecek farklı türlerde güverte vardır. Kumlu ve plaj görünümlü güverte, doğal kayadan oluşturulmuş güverte, fayans güverte, karo güverte ve beton güverte başlıca güverte tercihleridir. Kumlu ve plaj görünümlü güverte işlemi için doğal bir beton taban dökülür ve yılın zamanına başlı olarak 2-7 günlük bir kuruma süresine ihtiyaç duyulur. Ardından plaj görünümü kazandıracak malzeme uygulanır. Bu işlem yaklaşık 1-3 gün sürer.

Doğal taş güverte işlemi için taş döşemeleri elde etmek adına doğal bir beton taban dökülür ve havaya bağlı olarak 2-7 günlük bir kuruma süresine ihtiyaç duyulur. Daha sonra seçilen taşlar döşenir ve harç yerleştirilir. Fayans güverteler, hayalini kurduğunuz havuzu elde etmek için tercih edebileceğiniz en standart havuz güvertesi olarak bilinir. Fayans güverteler üstün drenaja izin verme ve malzemeye nüfuz edebilecek nemi en aza indirme eğilimindedir. Fayanslar farklı boyutlarda ve renklerde olabileceği için havuza farklı bir renk katma şansına sahiptirler.

Karo güverteler güzel görünümlü ve işlevsel bir havuza sahip olmanızı sağlayabilir. Karo güverteler oldukça popülerdirler ama bunların hem avantajları hem dezavantajları vardır. Beton güverteler bir bükülme ile fırçalanmış betondur. Beton kurudukça beton üzerine kaya tuzu dökülüp malalama işlemi yapılır. Malalama işleminden sonra yüzey yıkanır. Bu yakamadan gelen su tuzu eritir ve açığa topraklı bir yüzey çıkmış olur. Dilerseniz ufak bir maliyetle ekstra renk katabilirsiniz.

Yüzme Havuzu İnşası 7. Aşama: İşlevsel Unsurlar

Çilek Havuz ile çalışan lisanslı ve profesyonel elektrik teknisyenleri havuz için tüm elektrik bağlantılarını dikkatlice yaparlar. Lambalar monte edilir, pompalar kablo desteğiyle bağlanır ve elektrik kesiciler monte edilir. Elektrikli cihazlar genellikle diğer inşaat aşamalarıyla aynı anda monte edilebilir. Bu nedenle ekstra bir inşaat sürecine gerek kalmaz.

Şehrin gaz hattı ve diğer gereklilikleri gözden geçirilerek gaz hattınızın yer altına gömülüp gömülemeyeceği kontrol edilir. Gömülme işleminin yapılması mümkünse hendekler kazılır ve yeni havuzun sıhhi tesisatından borular döşenir. Bu borunun denetlenme işlemi için 10-15 günlük bir süre gerekebilir.

Gazın gerçek bağlantısı havuz tamamlanana kadar gerçekleşmez ise endişe etmeyin. Çünkü gaz hattı genelde onaylı gaz tesisatçısı tarafından kurulmalıdır. Bir gaz hattının dahil edilmesi diğer inşaat aşamalarıyla bir arada gerçekleştirilebilir. Bu nedenle ek inşaat sürecine gerek kalmayabilir.

Yüzme Havuzu İnşası 8. Aşama: Havuz Temizliği

Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra bahçenizde gerçekleştirdiğimiz karmaşa ekibimiz tarafından profesyonelce temizlenir. Temizlik bittiğinde Çilek Havuz aracılığıyla yaptırmış olduğunuz havuzun güzelliğini görebilirsiniz.

Bahçenizde oluşan tüm lastik izlerinin, çöplerin ve kazı sırasında ortaya çıkan kirlerin ortadan kaldırıldığından emin olana kadar temizlik işlemini devam ettiririz. Ayrıca inşaat sürecinde aksatılan her şeyin uygun bir şekilde yerine geri getirildiğinden emin olmaya çalışırız. Temizleme işlemi yalnızca bir gün sürecektir.

Yüzme Havuzu İnşası 9. Aşama: Kontroller

Bu aşamada havuz projesi için sizinle yapmış olduğumuz anlaşmaya bağlı olarak tek tek kontroller gerçekleştiririz. Eğer varsa problemleri çözmeye çalışır ve gerekli doğrulamaları yaparız. Çilek Havuz ile anlaşmış olduğunuz proje kapsamında sorumlu olan kişi ile ayrı bir görüşme yapabilirsiniz.

Yüzme Havuzu İnşası 10. Aşama: İç Yüzeyler

Yüzme havuzu  inşasında son aşamaya başarılı bir şekilde gelindiyse deneyimli bir yüzey kaplama ekibi havuzun iç yüzeyini yapılandırmaya başlar. Seçtiğiniz uygulamanın türüne bağlı olarak iç mekan yüzeyi bir veya iki adımda gerçekleştirilir. İç yüzey işlemleri tamamlandığı zaman havuzu suyla doldurabilirsiniz.

Havuz doldurulduktan sonra iki hafta boyunca günde iki kez fırçalanması gerekir. Havuz kimyasalları açısından dengenin yakalanması gerekir. Havuzun doğru bakımı son derece önemlidir. İyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız ilk birkaç ay boyunca haftada bir kez havuzdan numune alarak test edilmesini sağlamalısınız.

Yüzme Havuzu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi bahçenizden konforlu bir yüzme havuzuna sahip olup aileniz ve arkadaşlarınızla en sevdiğini su sporlarını yapmak istiyor olabilirsiniz. Havuzda vakit geçirmek spor yapmanın ve zaman geçirmenin en keyifli yollarından biridir.

Bununla birlikte, bir yüzme havuzu inşa ettirmek pahalı ve uzun bir prosedür olabilir. Her şey kazı yapmakla başlar ama işin içine tasarım girer ve inşa aşamasında dikkat edilmesi gerekenler girer. Yüzme havuzu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

1. Tasarım Planı Oluşturma

Giderlerin azaltılması, havuz inşaatı zorluklarını minimum seviyede tutmak ve inşaat sürecini hızlandırmak için tasarım kilit unsurdur. Bunları başarabilmek için basit bir tasarıma sahip olmanız gerekir. İnşaat için hangi malzemeyi kullanacağınıza ve yüzme havuzunda yer alacak diğer temel özelliklere karar vermelisiniz.

Havuzun şekline karar verilmelidir. Kutu şeklindeki havuzlar genellikle daha ucuzdur ve bunların yapımı daha kolaydır.
Havuz yerin üstünde veya yerin altında olabilir. Bu kişisel bir tercih meselesidir. Ancak yerin üstünde inşa edilen havuzların inşası çok daha kolaydır. Havuz bakımı söz konusu olduğunda bakım kolaylıkla yapılabilir. Öte yandan yerin altında olan havuzlar daha dayanıklıdır.
Havuzun derinliğine karar vermelisiniz. Genellikle çoğu havuz derinliği 1.5-2 metre aralığındadır. Daha derine gidilmek isteniyorsa 2.5 metreden daha derin noktalarda duvarların ilave takviyeye ihtiyaç duyduğunu hesaba katılmalıdır.

2. Yer Seçimi

Yüzme havuzundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız havuz için en iyi yerin seçilmesi son derece önemlidir. Sınırlı alana sahip küçük bir bahçeye sahipseniz veya bahçeniz yokuş ise araziyi en iyi şekilde kullanmak için küçük bir sonsuzluk havuzu inşa edilmesi çok daha doğrudur.

Suyu sıcak tutmak için güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmak için güneşli bir yer seçilmelidir.
Rüzgarlı ve alçak yerlerden olabildiğince kaçınılmalıdır.
Gerekli tüm havuz aksesuarlarını yerleştirilmesi için alan kontrolünün yapılması önemlidir.

3. Drenaj Sistemi

Suyun her zaman temiz kalması için yüzey sularının havuzdan olabildiğince uzak tutulması gerekir. Yüzme havuzundan güvenle su tahliyesi gerçekleştirilmesi için havuzun iyi drenaj kanallarıyla çevrilmiş olması gerekir.

4. Dolaşım Sistemi

Bir dolaşım sistemi özellikle yeraltı havuzları için olmazsa olmaz niteliklerden biridir. Çünkü dolaşım sistemi suyun temiz kalmasını sağlar. Suyu filtrelemek ve dezenfekte etmek için dolaşım sistemi işi kolaylaştırır. Buna rağmen dolaşım sisteminin doğru çalışması için gerekli ekipmanları temin etmek gerekir.

Yüzey Sıyırıcı: Havuzdaki suyu alıp ve kalıntıları gidermek için kullanılır.
Girişler: Havuza temiz su aktarılmasını sağlar.
Pompa: Suyu filtreden geçirir ve tekrar havuza geri döndürür.
Filtre: Su filtreleme işleminden geçip girişlere gönderilmeden önce filtreden geçirilir.

5. Malzeme Seçimi

Yüzey kaplamaları için malzeme seçimleri hesaba katılmalıdır. Havuz döşeme çevresi, çitler, duvar kaplamaları gibi pek çok alanda kullanılacak malzemeler belirlenmelidir. Havuz inşası sırasında belli başlı kriterlere uyum sağlamak gerekir.

Sert ve yumuşak düzeyler dengelenmelidir. Bu sayede havuzun inşa edileceği bahçenin tamamen beton gibi gözükmesine engel olunur.
Mevcut tasarım trendleri ürün seçimlerinin sayısıyla doğru orantılı olarak minimalist bir his uyandıran tasarımlardan oluşur. Seçim yapılırken buna dikkat etmek gerekebilir.
Dışarıya inşa edilecek bir havuzda kullanılacak yüzey malzemelerinde lekelenme durumu düşünülmelidir. Açık renkli ve koyu renkli malzemeler seçilirken bu detaya dikkat edilmelidir.
Havuzun içini açık renkli dışını ise koyu renkli olarak tasarlamak iyi bir seçenektir. Özellikle havuza çok fazla doğal ışık temas etmeyecekse bu mükemmel bir seçimdir. Havuzun üzerinde bol miktarda doğal ışık varsa koyu renkli bir havuz içi tercih edilebilir.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •