Buhar odası yapımı

Buhar Odası Yapım Maliyeti

Büyük otellerin spalarında, spor salonlarında ve ya sosyal tesis uygulamalarında sık sık karşılaştığımızbuhar odası yapımı açısından son derece kapsamlı ve planlı bir çalışmayı gerektirir. O halde işe projenin uygulanacağı mekandan başlamak gerekir. Önemli bir not olarak her zaman yüksek ya da düşük kullanım kapasite sayısı ve çalışma süreleri göz önünde tutulmalıdır. 45 derecelik sıcaklıklara ve 0’e yakın nem oranlarına uygun şekilde çalışma sağlanmalıdır. Ayrıca oval tavan kullanılmalıdır. Bu sayede yoğun buhar idare edilebilinir bir hal alır. Zemindeki su kanalı da unutulmamalıdır. İç yüzeylerdeki sızdırmaz kaplama hayati önem taşımaktadır.

Buhar odası yapımı çeşitleri

Buhar odaları için farklı çeşitlerde sayısız tasarım düşünülebilinir. Günümüz teknolojisi ile mimari zeka bir araya geldiğinde bu alanda neredeyse yapılamayacak hiçbir şey yok. Öyleyse biz şimdiden iki temel tasarımdan bahsedebiliriz:

Alanda bulunan herhangi bir odanın duvarlarının granit, seramik, mermer ve cam mozaik türü malzemelerden kaplanması ile başlayanbuhar odası yapımı, tavan kısmı detayları ile devam edebilir. Tavanda polikarbon eğim uygulaması yapılabilinir. Bu işlemde oluşan su damlacıklarının kenarlardan akması amaçlanmaktadır. Ayrıca oturma grubu için mermer materyaller tercih edilebilinir. Son olarak odaya buhar jeneratörü de eklendiğinde oda kullanıma hazır olur.

Bir diğer buhar odası yapımı için ileri teknoloji ürünü özel malzemeler ile yola çıkılabilinir. Bu modelde değişik tarz ve renklerde demonte ithal buhar odası kabinleri alınabilinir. Üstelik duvar panellerine entegre oturma grupları da sizlerin çok işine yarayacaktır. Eğer bu dizaynı uygun bulmuşsanız anlattığımız malzemelerin yanında temperli emniyet camından kapı, bağlantı parçaları ve havalandırma deliklerinin de geleceğini bilmelisiniz.

Ev tipi buhar odası yapımı ile ticari tip buhar odası yapımı arasındaki farklar

Ev tipi buhar odaları her zaman daha az maliyet, düşük enerji tüketimi ve kolay montaj anlamına gelmektedir. Burada yerden tasarruf sağlanması için Türk hamamı ya da duş da sanki bir buhar odası gibiymişçesine kullanılabilinir. Böylece izolasyon, alt yapı, seramik materyal ile işçilik ve zamandan kar edilmiş olur. Ancak buhar jeneratörleri yine de kaçınılmaz bir öğedir.

Ticari tip buhar odalarında ise yüksek güçlü buhar makineleri tercih edilir. Bununla birlikte özel koruyucu ekipmanlar ve su yumuşatma cihazları da kullanılmalıdır. Oda kapılarının da özenle seçilmesi gerekir. Standart bir buhar odası için ısıya ve buhara dayanıklı krom kaplamalı ithal kapıların kullanılması uygun olacaktır. Ayrıca menteşeler özel tutucu özellikte olmalıdır ve manyetik kilitleme şartını yerine getirmelidir. Bu tür büyük uygulamalar için uzman firmalardan destek almak da ayrıca önemlidir. Çünkü sırf biraz daha ucuza mal etmek adına buhar odası yapımında çalışacağınız kişilerin işi tam olarak bilmemesi, sizin için yarardan ziyade zarara dönüşecektir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta