Düz Havuz Tramplenleri Nasıl Monte Edilir?

Düz Havuz Tramplenleri Nasıl Monte Edilir

Çocuklar yaz geldiği zaman havuzda yüzmek isterler ve yetişkinlerin de çocuklardan aşağı kalır yanı yoktur. Çoğu insan, çocuklarına yürümeyi öğretmenin yanı sıra, erken yaşta yüzmeyi öğretmeyi tercih ediyor. Yüzme öğretmek kolaydır, fakat havuza nasıl dalınacağını öğretmek konusundan sakınırlar. Çünkü birçok insan, ev havuzlarında dalış yapmanın tehlikeli olduğunu kanısına sahiptir. Dalış için kolay, rahat ve güvenli olan düz dalış tahtalarını kullanmak bu nedenle bu kanıya bir son verecektir.

Düz Dalış Trampleninin Yapımında Kullanılan Malzemeler

Sert bir düz tramplen üzerinde, esnek bir levhaya yer verilir ve bu levha dalış tahtası olarak adlandırılır. Levhanın yüzeyi, fiberglas veya akrilik gibi malzemeler ile kaplanır. Levhanın standart yapısı alüminyumdan veya tahtadan yapılabilir. Tüm levhalar, tipik olarak kumlu bir yapıya sahip olurlar. Bu kumlu yapı dokuludur ve kaymaz bir yüzeye sahiptir. Çoğu levhada ayak kaymasına engel olabilmek adına, levhanın ön kısmına akrilikten şeritler eklenir. Bu durum, yaşanması muhtemel kazaların önlenmesinde kullanıcılara yardımcı olacaktır.

Dalış trampleninin monte edileceği panel, havuzun su yüzeyinden minimum 50 santim ve maksimum 130 santim geride olabilir. Tramplen paneli, levha ile bütünleşik olabilir veya ayrı olan modellerine rastlanabilir. Bütünleşik olan modellerde montaj işlemi daha kolay olacağı için, bu modelleri tercih etmenizde fayda vardır.

Düz Dalış Tramplenlerinde Güvenlik

Satışını gerçekleştirdiğimiz düz dalış trampleni modellerinde, kaymayı önleyici şeritlere yer veriyoruz. Bu nedenle ev havuzlarında yaşanması muhtemel kazalar, bu güvenlik önlemi ile minimuma indirgenmiş oluyor. Üretimde kullanılan gövde malzemeleri, tramplenin rahat ve güvenilir bir kullanım sağlaması amacıyla fiberglas ve polyesterden üretiliyor.

Önemli miktarda esneklik sağlanması için, havuz malzemeleri sert yapılı esnek dalış tramplenlerindendirler. Bu dalış tramplenleri, ev havuzlarında olduğu kadar, profesyonel kullanımlar için de uygundurlar. Profesyonel bir kullanıma için tercih edilecekse, uygun bir havuza monte edilmesi gerekecektir.

Yüzme Havuzunun Boyutlarına Göre Tramplen Seçimi

Yüzme havuz tramplenleri, düz tarzda olsalar da havuzun boyutuna göre kaç adet monte edileceğine karar verilmesi gerekiyor. Havuzun görünümüyle uyum sağlayacak, özellikleri kullanım ihtiyaçlarınızı giderecek estetik bir düz trampleni, havuzun ölçülerine göre seçebilirsiniz.

Ev havuzlarında geleneksel olarak 1 ya da 3 metre yükseklikte düz dalış tramplenleri tercih ediliyor. Tramplenin suyun kenar yüzeyinden 100 santim kadar geride bulunması tercih edilebildiği gibi, bu genişlik 50 santime kadar düşürülebiliyor. Havuzun boyutlarıyla uyumlu ve havuzun kullanım alanına göre tramplen sayısı değişkenlik gösterebilir. Örneğin kullanım alanı bir spor salonu yüzme havuzu ise, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına 6'ya kadar düz tramplen montajı gerçekleştirilebiliyor.

Kısa veya Uzun Standlı Düz Tramplen

Düz tramplenler kısa veya uzun tipli olabiliyorlar. Kullanıcının ihtiyacının karşılanmasına, kullanım alanının büyüklüğüne veya profesyonel kullanım için gibi opsiyonlar tramplenin stant uzunluğunu belirlemede size yardımcı olacaktır. Standart bir kullanım için tercih edilen kısa standlı tramplenler, hacim ve ağırlık gibi standartlar göz önünde bulundurularak seçilirler. 2-2.30 metrelik bir uzunluğa sahip olurlar ve kullanımları ev havuzları için son derece uygundur.

Uzun standlı tramplenler, daha profesyonel anlamda kullanımlar için tercih edilirler ve 3-3.40 metre uzunluğa yer verirler. Hacim ve ağırlık bu tip tramplenlerde daha yüksek olur. Profesyonel olarak spor salonu havuzlarında veya ev havuzlarında tercih edilebilirler.

Düz Dalış Trampleninin Montajı

Düz dalış tramplenleri, bütünleşik halde tercih edilen panel ile montaj işlemi son derece kolay olan tramplenlerdendir. Bütünleşik olan tramplenlerin kurulumunda, havuzun su yüzeyine olan alan ölçümü alınır ve kolay kurulum montaj ekipmanlarıyla birlikte tramplenin kurulumu belirlenen konuma yapılır. Civataların üzerine oturan ayak sabitlenir ve altıgen biçimli somunlar yardımıyla sıkıca belirlenen yere oturması sağlanır.

Ayrı panele sahip düz tramplen modellerinde, ilk olarak su yüzeyine olan uzaklık hesaplanır. Tahtanın yüksekliği göz önünde bulundurularak, çok alçak bir şekilde monte edilmemesi için yükseklik hesabı gerçekleştirilir. Montaj donanımında kullanılacak malzemeler, firmamız tarafından size dalış trampleninin alt tarafına bağlı olarak gönderilir. Dalış panosu merkezi bir açıyla kaldırılarak panel üzerine oturtulur ve ön kısım düz bir hizada yerleşinceye kadar açı ayarlaması yapılır. Montaj işleminde son adımda, panel üzerine levha somunlar yardımıyla vidalanır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta