Hamam Dizaynı

Hamam Dizaynı

Hamamlar, Osmanlıdan günümüze kadar süre gelen bir kültürdür. Hamamların mimari yapıları oldukça göz alıcıdır. Hamamlar ruhsal ve fiziksel olarak faydalıdır. Sağlık açısından pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu bilinir. Nefes darlığı gibi kronik hastalıklarda olumlu etkisi vardır. Yine eklem ağrıları gibi ağrıların tedavisinde de doktorların ve uzmanların önerdiği bir ek tedavi yöntemidir. Hamamların, kullanılan taşlardan, işlemelere, her detayı ayrı bir özen gerektiren modelleri mevcuttur.

Hamamlar Nelerde Olur?  

Oteller ve diğer hamam olarak tasarlanmış yerler dışında günümüzde evlerde de hamam keyfini yakalamak mümkün. Artık herkes daha rahat daha konforlu yaşam alanlarına sahip olmak istiyor. Hamamın rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkisi olduğu da bir gerçek. Bunlardan dolayı da evlerehamam tasarımlarıson yıllarda epey yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Hamam mimarisinde kullanılacak olan malzemeler çok dikkatli seçilmelidir. Yüksek sıcaklık, insan sürekliliği ve sık kullanım düşünülürse uzun yıllar sağlamlığını korumalıdır. 

Hamam Tasarımı İçin Kullanılan Malzemeler 

  • Mermerler, 
  • Seramikler,
  • Musluklar,
  • Taslar,
  • Isıtma Sistemi Malzemeleri,
  • Havalandırma Sistemi Malzemeleri,
  • Hamam Kapısı İçin Seçilecek Ahşap Malzeme

gibi malzemeler hamam dizaynı için olması gerekenlerdir.

Hamamların Özellikleri 

Hamamlarda kullanılacak olan malzemelerin dayanımı yüksek olmalıdır. Kullanılacak olan mermerler iyi kalite de seçilmeli. Aralarında boşluk bulunmaması ilk tercih seçeneği olmalıdır. Suyun aralara kaçıp yıpranmasını engellemek için mermer seçimi son derece önemlidir. 

Isıtma sistemi borularla veya kablolarla yapılabilir. Isıtma sisteminin uzun yıllar dayanıklılığını sürdürmesi gerektiğinden dolayı ciddi emek isteyen bir iştir. Isıtma sistemi ilk olarak yapıldığı için üst kısmın mermer döşemesi yapılmadan sistem mutlaka kontrol edilmelidir. Döşeme olduktan sonra bir arıza durumunda tekrar başa dönmek çok zor olacaktır. Bu sebepten dolayı hamam tasarımını yapacak olan kişi veya kişiler yeterli donanımda olmalıdırlar. Maliyet açısından da bu çok önemlidir. Hamam dizaynın da ciddi bir maliyet söz konusudur. Tek seferde yapılacak olan masraflarla uzun yıllar kullanılması gerekir. 

Göbek taşı için seçilecek olan mermer de en üst kalite de olmalıdır. Hamamlarda bir diğer önemli konu ise havalandırma sistemi, hamamlar yüksek sıcaklıkta olan yerler olduğundan dolayı rahatsızlık seviyesinde ısıya maruz kalmamak için havalandırma sistemleri düzgün ve yeterli şekilde çalışmalıdır. 

Hamam Modelleri 

Hamamlar, oteller gibi ticari nitelikte olan yerler için ve evler için ayrı ayrıhamam modelleriseçenekleri sunar. Oteller veya diğer mekanlar için tasarlanan hamamlar boyut ve alan olarak daha büyük oldukları için burada işçilik daha fazladır. İnsan sirkülasyonunun çok olduğu göz önüne alınmalıdır. Daha çabuk yıpranma durumuna karşı hamamlar yapılırken daha titiz bir çalışma gerektirir. 

Türk hamamı içerisinde en çok kullanılan yer olan göbek taşı yuvarlak, kare, dikdörtgen ve daha farklı geometrik şekillerde olabilir. Bu tamamen kişinin talebine kalmıştır. Yine birden fazla olması gereken kurnalar da şekil olarak değişiklik gösterebilir. Boyutları da mekanın durumuna göre ayarlanabilir. Otellerde ve diğer mekanlarda olan hamamlar daha çok göz doldurmaktadır. İnsanların keyifli vakit geçirmeleri için detaylara önem verilmelidir. 

Ev tipi hamamlar ise daha ufak boyutlu alanlara inşa edilmektedir. Bunar ev halkının sayısına göre kurna sayısı ayarlanarak tasarımı yapılmalıdır. Evlerde yapılacak olan hamamların yer seçimi çok önemlidir. Evin diğer ısıtma ve soğutma sistemlerini etkilememelidir. Yine buralarda da Osmanlı mimarisi etkileri yansıtılabilir. Göbek taşı koymak için alan müsait ise göbek taşı eklenebilir. Ama genelde evlerde göbek taşı tercih edilmemektedir. Hamamlar, yediden yetmişe, geçmişten günümüze süre gelen kültürel miras olarak yaşamaya devam etmelidir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta