Hamama Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamama Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yıkanma, arınma ve tedavi amaçlı gelinen, tarihi çok eskilere dayanan hamamlar hem ruhsal, hem de bedensel olarak bir arınma sağlar. Bedensel olarak toksinlerin vücuttan atılarak gözeneklerin açılmasını, kan dolaşımını hızlandırılmasını sağlar. Ayrıca immun sistemin uyarılmasıyla zihinsel açıdan rahatlama sağlanmasının yanı sıra hamamın faydaları saymakla bitmez. Stresi alır, kasları gevşetir ve ağrıları azaltır, lenf sistemini temizler, kan dolaşımını hızlandırır, burun tıkanıklığını açar, astıma iyi gelir, cildi gençleştirir, kansere ve enfeksiyona karşı önlem alır ve daha bir sürü fayda…

Peki ya hamama girmeden önce dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?

Hamama girmeden önce gözlük, mücevher ve takılarınızı çıkarmalısınız. Bu önlemi almamanız halinde metalin erimesi maddi açıdan bir zarar gibi gözükse de sağlığınıza da zarar verir. Isınan metal damarlarınızı etkileyebilir ve derinizde kızarıklık yapabilir.

Eğer kullanıyorsanız kontakt lenslerinizi de hamama girmeden önce çıkarmanız gerekir. Hamama tok mideyle girmek de yanlıştır, sağlık açısından sakıncalar oluşturabilir. Dolaşım sistemi üzerinde gerginlik oluşturacağı için hamama girmeden önce yemek yememelisiniz. Tok girmek yanlış olsa da çok aç girmeniz de doğru olmayacaktır, bazı insanların aç açına hamama girmesi yaşadığı mineral ve sıvı kaybından dolayı bayılmasına sebep olabilir. O yüzden hamama girmeden önce bunlara dikkat etmelisiniz. Alkol almışsanız da hamama girmeniz sağlığınız açısından tehlikelidir. Kan dolaşımının hızlanacak olması alkol tüketilmişse olumsuz sonuçlara neden olabilir. Hamam sıcağı alkol tüketimi için uygun değildir.

Fiziksel açıdan kendinizi yorgun hissediyorsanız hamama girmemenizde fayda var. Ayrıca tansiyon hastası iseniz veya ciddi şekilde kalp hastası iseniz solunum güçlüğü olabileceği için hamama girmeniz tavsiye edilmez.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta