Havuz Arıtma Sistemi

Havuz Arıtma Sistemi

Havuz arıtma sistemikonusunda yüzme havuzları genelde toplu kullanım alanları olarak hizmet verdikleri için temizlik konusunda da özenli bir sistem oluşturulması gerekmektedir. Filitrasyon ve dezenfeksiyon sistemleri olarak uygulanan bu metotlar sayesinde yüzme havuzlarında hijyen sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Aksi takdirde yüzme havuzlarının temizliğine önem verilmemesi halinde havuzu kullanan kişilerde bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmaz bir gerçek halini almaktadır. Daha çok yaz mevsiminde kullanılan havuzlarda yetersiz hijyen olması durumunda kişilerde alerjik sorunlar, mantar virüsü, dış kulak ve göz iltihaplanmaları gibi bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Arıtma sistemleri de bu tür sorunların önüne geçmek için yapılan ve havuz suyunu temizleyen, havuzların olmazsa olmazı uygulamalarından bir tanesi olmaktadır.

Havuz Arıtma Yöntemi

Havuz arıtma sistemikonusunda üç yöntemden bahsedebiliriz. Bunlar:

Direkt olarak havuzun içine yapılan arıtma müdahalesi

Filtrelerden sıyrılan nesnelerin bazı özel maddeler sayesinde temizlenmesi

Havuz suyunun düzenli olarak ölçülmesi

Havuz arıtma uygulamasında öncelikle havuzdaki suyun PH değerinin normal olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bununla beraber havuz suyunda bulunan klor seviyesi de ölçülmektedir. Genellikle havuzlarda standart olarak kum filitrasyon sistemi uygulanmaktadır. Kum filitrasyonu havuz suyunda bulunan deri parçası, saç veya kıl gibi maddeleri sudan ayıklamaktadır. Havuz suyu kum filtresinden geçerken bu maddeler de filtreye takılarak su temizlenmiş olmaktadır. Filtre işlemi yapılıp su temizlenirken havuzun içine atılan klor da temizlik açısında sağlam bir etki oluşturmaktadır. Klor, mikrop ve virüsleri öldürürken aynı zamanda vücudu koruyan bakterileri de öldürmektedir. Bu da yeni klorlanmış havuza girilmemesinin ayrıca bir nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Havuz temizliği konusunda kullanılan kimyasallar bilinçli olarak ve bilirkişiler tarafından uygulanması gerekmektedir.

Havuz arıtma sistemi konusunda ve filtre temizleyicileri klor ve PH düşürücü maddelerin kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Yosun oluşmasını önlemek için de kimyasal maddelere başvurulmaktadır. Kullanılan kimyasalların etki değeri ve bırakacağı hasarlar da uzman ekip tarafından kontrol altına alınmaktadır.

Havuz Bakımında Arıtmanın Önemi

Havuz arıtma sistemikonusunda öncelikle sağlık konuları büyük önem taşımaktadır. Temizlik bakımı yapılmayan ya da geciktirilen havuzlar insan sağlığı açısından zamanla tehdit oluşturma potansiyeline sahip olmaktadır. Alerjik hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar oluşan sağlık sorunlarında baş göstermektedir. Havuzda zamanla oluşan bakteriler deri yolu veya ağız yolu ile havuzu kullanan ortak kişilere bulaşabilmektedir. Bu nedenle havuz bakımında arıtma sistemlerinin düzenli olarak çalışması gerekmektedir.

Havuz bakımları olmayan otel, işyeri, konut veya sosyal tesislerde havuzların güvenilirliği tartışma konusu olmaktadır. Ticari amaçlı yapılan havuzlarda oluşan bakteriyel sorunlar o işletmenin ticari unvanını dahi olumsuz etkilemektedir. Bu tür vakalara malzeme olmamak ve insan hayatıyla oynamamak için arıtma sistemlerinin kusursuz bir biçimde uygulanması ve zamanında çalışmalar yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde hoş olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta