Havuz Dip Temizliği Nasıl Yapılır?

Havuz Filtresi Nasıl Çalışır

Havuzlar söz konusu olduğunda hijyenik ve sağlıklı bir ortam yaratmak için, temizlik büyük öneme sahiptir. Özellikle birden çok kişinin ortak kullanım alanı olan havuzlar, insan sağlığını tehdit edici unsurlardan uzak; sağlıklı bir kullanım imkanı vermektedir. Böylece yosun problemi ya da meydana gelebilecek bakteri sorunlarına karşı, havuzlar her daim kullanılır olarak hazır tutulabilir.

Özellikle yaz ayları için büyük öneme sahip olan havuz temizliği, profesyonel hizmet altında özel malzemelerle uzman ekip dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konuda pek çok insanhavuz dip temizliği nasıl yapılırmerak etmektedir. Nitekim hem havuzun daha uzun ömürlü kullanılmasına hem de insanların güvenle yüzebilmesine olanak tanıyacak bir ortam yaratılmalıdır. 

Havuz Dip Temizliği Nasıl Yapılır? 

Profesyonel bir anlayışla içinde ele alınan havuz bakımı dip temizliği belli aşamalarda gerçekleştirilmektedir. Yaz ayları geldiği zaman periyodik olarak sık kullanılan havuzlar için, düzenli şekilde havuz dip süpürge işlemi yapılması büyük öneme sahiptir. Bu konuda günlük şekilde gerçekleştirecek temizliğin yanı sıra, haftalık ve aylık olarak mutlaka düzenli temizlik sağlanmalıdır. Farklı aşamaları üzerinden havuz dip temizliği yapılır. 

  • Öncelikle tüm havuz tamamen boşaltılmalıdır. Bu sayede kireç ve benzeri farklı kalıntıların oluşmasına önlem alınır. 
  • Süpürge havuzun içine bırakılmalı ve hortumun havası alınmalıdır. 
  • Daha sonra süpürge vanasının açılması gerekir. Aynı şekilde denge depo vanası ve dip emiş vanası kapatılmalıdır. 
  • Bu şekilde süpürge işlemini başlanabilir. 
  • Süpürge işlemi sona ermesi ile beraber kapatılan vanalar yeniden açılmalıdır. 
  • Aynı zamanda filtreleme işlemi büyük öneme sahiptir. 

Bütün bu etmenler ile birlikte sağlıklı şekilde havuzlar güvenle kullanılabilir. 

Havuz Dip Temizliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Periyodik olarak aşamalı şekilde gerçekleştirilen havuz dip temizliği konusunda, dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle süpürge vanasının açılması ile birlikte, dip emiş vanası ve denge depo vanası mutlaka kapatılmalıdır. Böylece yıkama işlemi çok daha sağlıklı ve rahat şekilde yapılabilir. Ayrıca haftada bir defa ters yıkama (Backwash) yapılması büyük öneme sahiptir. Böylece havuzlar daha hijyenik ve temiz bir kullanım alanı yaratır. 

Ters kurulamanın ardından ise dikkatli ve titiz şekilde durulama gerçekleştirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasında, altı yollu vana konumları değiştirilirken, havuz pompasının çalıştırılmasıdır. Böylece sorunsuz biçimde düzenli olarak periyodik havuz dip temizliği yapılabilir. 

Kullanacak Olan Farklı Havuz Kimyasalları 

Havuz dip temizliği detaylı ve aşamalı biçimde tamamlandıktan sonra; ilaçlama gerçekleştirilir. Bu konuda mutlaka ilaçlamayı havuz dip temizliği yapıldıktan sonra uygulamaya özen gösterilmelidir. Genelde kimyasal kullanılarak ilaçlama akşamlar yapılır. Son olarak havuz suyu test edildikten sonra, çıkan değere uygun olarak kimyasal atılmalıdır. Bu konuda farklı kimyasal ürünler kullanılabilir. 

  • PH düşürücü 
  • Toz Klor 
  • Çökertici 
  • Yosun önleyici 

  Bu gibi daha pek çok ürün farklı dip havuz temizliğinin ardından detaylı olarak kullanılmalıdır. 

Havuzların Sağlıklı Şekilde Değerlendirilmesi İçin Dip Temizliği 

Günlük, haftalık ve aylık olarak duruma bağlı şekilde mutlaka havuzu temizliğinin yapılması gerekmektedir. Belli aşamalar dikkatli şekilde ele alınmalı ve buna göre uygulama yapılması gerekir. Doğru temizlik malzemeleri ele alınarak profesyonel bir anda içerisinde yapılması, insan sağlığını tehdit eden tüm unsurların uzaklaştırılmasına fırsat verir. Firma olarak bu konuda sunduğumuz profesyonel destek için, ne zaman isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Kurumsal yapı ile ele aldığımız havuz dip temizliği konusunda detaylı çalışma gerçekleştiriyoruz. Konusunda tecrübe sahibi olan personelimiz, sistematik olarak periyodik şekilde sizlere özel ekipmanlar ile en iyi havuz dip temizliğini sunuyor.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta