Havuz Filtre Kumu Nasıl Değiştirilir?

Havuz Filtre Kumu Nasıl Değiştirilir?

Havuzlarda iyi bir filtrasyon yapabilmek için filtreler içindeki kumlar çok önemlidir. Kumun temiz olması havuzların temiz ve berrak olmasını sağlar. Havuzdaki filtrasyon pompanın havzu ve denge tankından emdiği suyun kum filtresinde geçmesi ve tekrar havuza dönmesidir. Kum eskidiğinde havuzda berraklık ve temizlik oluşmaz. Hızlı kum filtrelerinde yer alan kuvars kumlar 5 yılda bir kere değiştirilmelidir.

Filtre Kumu Değiştirilmediğinde Nelere Sebep olur? 

 • Filtreler içindeki kumlar güneş yağları, yüksek pH değeri, insan vücudu atıkları ile taşlaşmaya başlar. Bu da filtre içinde kanallaşma oluşturur. Su filtreden süzülmeden tekrar havuza döner. 
 • Filtrelenmeyen havuz suyu bulanıklaşır. 
 • Filtre içindeki su, kumun misketleşerek gelen kirliliği tutabilme özelliğini yitirmesine neden olur. 
 • Değişmeyen kum havuz sezonu sonunda çeşitli arızalara neden olur. 
 • Değişmeyen filtre kumu daha fazla kimyasal tüketime neden olabilir. 

Filtrelerin Kum İhtiyacı Nedir? 

Genel olarakhavuz filtre kumuihtiyacı her markaya göre değişebilir. D400 filte : 50 kg, D600 filtre : 150 kg, D900 filtre : 450 kg, D1250 filtre : 1600 kg, D1600 : 3100 kg gibi aralıklarda olabilir. Filtreler üzerinde tavsiye edilen kum miktarları bulunur. Kim diziliş sıralamasına riayet edilmelidir. Filtrelerde kuvars kum yerine antrasit de tercih edilebilir. Temiz ve berrak bir havuz iyi bir şekilde filtre edilmiş anlamına gelir. 

Ters Yıkama Nedir? 

Filtre pisliklerin toplanması nedeni ile tıkanabilir. Filtrenin temizlenmesi için ters yıkama yapılmalıdır. Ters yıkama için yüksek basınç uygulanır. Bu da suyun filtreye alttan doğru uygulanmasını sağlar. Bu tazyik ile kum taneleri savrulur. Onlara yapışmış pislikler çözülür. Çözülen pislikler test yıkama işleminde kullanılan su ile atılmaktadır. Ters yıkama ile ne kadar su atılırsa aynı oranda havuza taze su doldurulmalıdır. Dezenfekte işleminde sülfat ve klorit artığı ortaya çıkabilir. Yapılan işlemle bu artıklar temizlenir. 

Ters Yıkama Ne Zaman Yapılır? 

  Filtredeki kir birikintisi basınçla aynı derecede artar. Artan kirlilik derecesi şu şekilde kendini gösterir. 

 • Pompa verimsiz çalışır. 
 • Filtrenin etkisi azalır. Bu da pisliklerin filtreden geçerek havuza girmesine neden olur. 
 • Dezenfekte maddesi tüketimi artar. 

Bu sorunların yaşanması ters yıkama işleminin gerekliliğini ortaya çıkarır. Bunlar haricinde haftada iki kez ters yıkama yapılmalıdır. Filtredeki basınç bir hafta içinde 0,5 ile 1 bar civarında artar. Havuzun yoğun kullanımı söz konusu olduğunda ise her gün ters yıkama yapılmalıdır. Ters yıkama zamanı: 

 • kullanıcı sayısı 
 • kullanıcıların temizlik kaidelerine uyma alışkanlıkları 
 • havuzun açık veya kapalı mekanlarda oluşu 
 • çevresel faktörler gereğince değişebilir. 

Ters Yıkamanın Süresi Nedir? 

Bu alanda nasıl havuz filtre kumunasıl değiştirilir kategorisinde yıkama uzunluğu da çok önemlidir. Pompa kalitesi ve kirlenme derecesine göre 5 ile 7 dakika arasında yıkama sürebilir. Ters yıkama esnasında suyun berrak hale gelmesi filtredeki kumun temizlendiğini ifade eder. 

Filtredeki Kum Ne Zaman Değiştirilir? 

Yüzme kapasitesinin içine konak cinsine bağlı olarak filtredeki kum değiştirilebilir. Kuvartz kum idealdir. Keskin kenarlı yapıda olan kuvartz kum, belirlenmiş ebatlarda işlenir. Ters yıkama esnasında kum tanecikleri birbirlerine sürtünerek küçülür. Yuvarlak bir hal alır. Bunun yanında ters yıkamalarda bir miktar kumda kirli suyla rögara verilmektedir. Tüm bu etkenler karşısında 5 senede bir kum değişme gerekliliği ortaya çıkar. 

Kum Filtresinin Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Sık sık ters yıkama yapılarak kum filtresinin bakımı yapılabilir. Bu alanda profesyonel destek için cilekhavuz.com.tr adresinden destek alabilirsiniz. Özellikle sert su bulunan bölgelerde ters yıkama bile işe yaramayabilir. Bu nedenle profesyonel destekler alarak kum filtrelerinin daha sağlıklı bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta