Havuz İmalatında İzlenmesi Gereken Evreler

Havuz İmalatında İzlenmesi Gereken Evreler

Havuz imal edilirken ilerideki problemlerin önüne geçilmesi açısından, güvenlik açısından ve kalite açısından en iyiye ulaşmak için belirli evrelerden geçilmesi gerekmektedir. Bir evre tamamlanmadan ve emin olunmadan diğerine geçilmemelidir. Havuz imal edileceğinde uluslararası komitelerce belirlenmiş olan bazı kurallara da uyulması gerektiğini hatırlatalım. Bu kurallar su sıcaklığı, suyun sağlığa uygunluğu ve temizliği, suyun taşmasının düzeni, havuz kesitinin eğimi gibi kurallardır. Şimdi havuz imalatının yapım evrelerine geçelim:

Havuzun projelendirilme ve planlanması: Havuz imalatının ilk evresi havuzun projesinin çizilip plan yapılmasıdır. Bu planda gelecekte oluşabilecek sorunlara önlem alınmakla birlikte çizilen proje dışında kullanılacak malzemeler de seçilir. Betonarme kesitinden kaplama malzemelerine, statik gerekliliklere kadar her şey bu evrede belirlenir. Tüm her şeyin planı oturtulduktan sonra ikinci evreye geçilebilir.

Betonarme ve temel evresi: Bu evre havuzun temelinin atıldığı ve hafriyatın başladığı evredir. Bu evrede ayrıca blokaj serilmesi ve dış mekanlardan gelecek olan suyun engellenmesi açısından drenaj hattının çekilmesi görevlerinin de yapıldığı evredir. Bunların yanı sıra aydınlatmalar, hidrolik bağlar, borular, süzgeçler, havuz zemini ve perdesi, yani tüm diğer parçalar bu evrede yerine koyulur ve sudan etkilenmemesi, su geçirmemesi için silikon gibi malzemelerle sızdırmaz hale getirilir. Evrenin sonunda da havuz yüzeyi sıvanır ve düzeltilir.

Suyun Yalıtım Evresi: İkinci evrede donanımın yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra havuzların olmazsa olmazının yapılacağı evreye geçilir: su yalıtımı. Bu evrede suyun yalıtımının tamamlandığı ve kontrol edilmeye bırakıldığı evredir. Su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızıp sızmadığı kontrol edilerek havuzda su kaybı olmadığından emin olunana kadar içi su dolu şekilde bekletilen havuzda bir sıkıntı yoksa son evreye geçilir.

Havuzun Kaplama Evresi: Son evre tüm kontroller yapıldıktan sonra havuzun kullanıma girdikten sonra temizliğini kolaylaştıran evreye, yani kaplama evresine geçilir. Bu evre havuz imalatının son evresidir ve kaplama bittikten sonra havuz teslim edilmeye hazır hale gelir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta