Havuz İzolasyon Malzemeleri

Havuz İzolasyon Malzemeleri

Havuz yapım aşamasının kapsamlarından biri olan havuz izolasyon işlemi oldukça profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Su sızıntılarını önlemek amacıyla yapılan bu işlem genellikle spor amaçlı havuzlarda uygulanmaktadır. Ancak ortaya çıkabilecek kötü görüntüleri önlemek adına ev ve site havuzlarına da yapılması akıllıca olmaktadır. Havuzda ortaya çıkan su kaçaklarının en önemli sebebi havuz yapımı aşamasında tesisat borularında kaçak oluşmasıdır.

Havuz yapımı sırasında kullanılan beton alt yapısında boşluklar varsa su sızıntısı olmakta ve izolasyon gerektirmektedir. Ancak bu durumun maliyeti oldukça yüksektir. Risk betondan kaynaklanmıyorsa izolasyon ve tamir işlemi oldukça hızlı ve garanti kapsamında gerçekleşir. Havuz su yalıtımı sırasında kullanılan malzemenin niteliği kaliteli olmalıdır. Güvenilir ve kaliteli malzemeyle gerçekleştirilen izolasyon işlemi uzun ömürlü ve sağlıklı olmaktadır. Su sızıntıları 0 önlenmektedir. 

Havuz İzolasyonu Sırasında Hangi Malzemeler Kullanılır? 

Havuz yapımının temelini oluşturanhavuz izolasyon malzemeleri, kaliteli olmak zorundadır. Malzemeler farklı türlere ayrılmıştır: 

  1. Polyuera Esaslı İzolasyon Malzemeleri 
  2. Çimento Esaslı İzolasyon Malzemeleri
  3. Poliüretan Esaslı izolasyon Malzemeleri 
  4. Alifatik poliüretan Esaslı İzolasyon Malzemeleri 

Dört farklı kategoriye ayrılan izolasyon malzemeleri havuzun kullanım amacı dikkate alınarak da tercih edilmektedir. Alanında uzman havuz yapım ustaları, malzemenin kullanılmasını gerektiren noktayı çok iyi bilmekte ve olası riskleri ortadan kaldırmaktadırlar. İyi bir havuz yapım ustasına güvendiğiniz taktirde olası riskler ve ekstra maliyetler ortadan kalkmaktadır. 

Polyuera Esaslı İzolasyon 

Polyuera son dönemlerde kullanılan oldukça çağdaş bir havuz izolasyon malzemesidir. Malzemenin niteliği püskürtme sistemine dayanmaktadır. Havuzlarda kullanmayla birlikte ortaya çıkan deformasyonları önleyen en etkili izolasyon sistemi olduğunu belirtmek gerekmektedir. Malzeme püskürtme yöntemiyle uygulandığı için havuzda açıklık bırakmaz. Su sızıntısına izin vermeyecek şekilde esneklik ve dayanıklılık oluşturduğu için kalitelidir. 

Çimento Esaslı İzolasyon 

Çimento malzemesinin su ile karıştırılıp, belli bir kıvama getirildikten sonra açık alanlara uygulanmasına dayanan malzeme türüdür. İzolasyon işleminden sonra dayanıklılığı yüksektir. Aşınmalara karşı dayanıklıdır. Ancak esneklik payı bulunmaz. Püskürtme yöntemi yerine sürme ve doldurma yöntemine dayanan çimento izolasyonu, polyüera malzemesine göre dayanıksızdır. 

Poliüretan Esaslı İzolasyon 

Poliüretan, çatı ve ısı yalıtımında da sıklıkla tercih edilen izolasyon malzemeleri arasında değerlendirilebilir. Bu sebeple oldukça dayanıklı olduğunu belirtmekte yarar var. Elastiki yapıya sahip olduğu için aşınmalara ve uzun süre kullanıma karşı dayanıklılık göstermektedir. Uygulanma yöntemi iki farklı alana dayanmaktadır. Alanlardan birisi püskürtme yöntemi, diğeri ise sürme yöntemidir. Havuzlarda genellikle dayanımı artırmak amacıyla püskürtme yöntemi uygulanmaktadır. 

Alifatik Poliüretan İzolasyon 

Her türlü çizilme ve aşınmaya karşı üstün dirence sahip olan alifatik poliüretan izolasyon malzemesi, havuz yapımında birinci kaliteye sahiptir. Yüzeye uygulandığı zaman geçirimsizlik ve elastiki kazandırdığı için havuz yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Ürün A ve B olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır. Uygulama sırasında iki bileşen homojen bir şekilde karıştırılıp uygulandıktan sonra izolasyon gerçekleşir. 

İzolasyon İşleminin Sağladığı Avantajlar 

Havuzlarda su sızıntılarının önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen izolasyon işlemi oldukça gereklilik taşıyan bir işlemdir. Havuz yapımında suyun yüzeye vereceği zarar izolasyon maliyetinden çok daha fazla noktalara ulaşmaktadır. Bu maliyeti önlemek amacıyla izolasyon hemen yaptırılmalıdır. 

Firmamız havuz izolasyon işlemlerinde teknik bilgiye ve tecrübeye sahip ekip elemanlarıyla çalışmaktadır. 

İşlemden sonra tüm şikayet ve problemler anında ortadan kalkmaktadır. Bunun bir diğer sebebi ise birinci sınıf kaliteye sahip kullanmış olduğumuz malzemelerdir. Firmamız su yalıtımının gerekliliği konusunda bilgilendirme de yapmaktadır. Havuz muayenesi yaparak su sızıntısı olup olmadığı kısa sürede tespit edilmektedir. İzolasyon yaptırmak istiyorsanız anında bizimle iletişime geçebilir, tecrübeli ekibimizden faydalanabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta