Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır?

Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır

Havuz suyunun su tahlillerine göre sağlıklı bir dengede tutmak için havuza kimyasal eklenmesi gerekir. Kimyasal eklenmesinin iki önemli nedeni vardır birincisi suyun berraklığını arttırmak ikincisi ise mikropların öldürülmesini sağlamaktır. Havuz kullanılan yerlerin havuz suyunu düzenli olarak kontrol ettirmesi ya da kendisinin kontrol edip önlem alması gerekir. Havuz suyunun sahip olması gereken parametreler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup herkesin uygulaması gerekir. Havuz sularının kontrolü için birçok test mevcuttur ve bu testlerin hem uygulanışı hem de uygulanma aralıklarına yine Sağlık Bakanlığı tarafından karar verilir. Bu testlerden çıkan sonuçlar eklenecek kimyasalın ve miktarının belirlenmesini sağlar. Kullanılan bu kimyasalların Sağlık Bakanlığı onayı taşıması sağlıklı bir uygulama için oldukça önemlidir.

Çilek Havuz Kimyasal Kullanımı

ÇİLEK HAVUZ & SAUNA İstanbul merkezli kurulan bir firmadır. Ancak sadece İstanbul'da değil tüm Türkiye'de hizmet verir. Gerek havuz yapımı gerekse havuz suyunun kontrolü ve kimyasal uygulanmasını sağlar. Müşterilerinin memnuniyetini göz ederek onlara en kaliteli ürünleri sunar. Havuz temizliğini sağlamak için ekipmanlar ve sistemlerde ÇİLEK HAVUZ & SAUNA'ın bünyesinde bulunur. Sitesinde birçok havuz kimyasalı tanıtımını yapar. Sıvı klor pH düzenleyici, sıvılı ve haplı test kitler, filtre temizleyicileri, kış bakımı ilacı, ayak bakım dezenfektanları, yüzey temizleyiciler, havuz parlatıcılar, çökelticiler, yosun önleyiciler, pH ayarlayıcılar gibi birçok havuz temizleme kimyasalı bulundurur.

Havuz Suyu Test Kitleri

Havuz suyu test kitleri havuz sularının test edilmesinde kullanılan araçlardır. Şeffaf camları vardır. Bu camlar sayesinde hem havuz suyunu görebilir hem de ölçü birimleri vasıtasıyla ölçebilirsiniz. Çilek havuzda bulunan Havuz Suyu Test Kiti test hapları ve sıvıları dâhil olmak üzere tam bir set olarak kullanılır. Bu test kiti ile pH ölçümü ve klor ölçümünü yapabiliyorsunuz. Testi uygulama aşaması se oldukça kolay gerçekleşir. Sudan bir miktar numune alıyorsunuz, bu numunenin içerisine 1 damla hap ve 3 damlada sıvı damlatarak test etmeye başlıyorsunuz. Çilek havuz ürünlerin kullanımında hızlı servis, yüksek verim, tam güvenlik ve hızlı teslimat garantisi verir.

Sıvı Klor ve pH Kimyasalları

Havuz suları için en önemli konulardan birisi de havuz suyundaki klor miktarıdır. Havuz suyunda bulunan klor miktarının sürekli dengelenmesi sağlıklı bir havuz kullanımı için gereklidir. Bu sebepten Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği klor değerlerini elde etmek amacıyla bu kimyasallar kullanılır. Kimyasallar pH ve klor miktarını ayarlar ve içerisinde sodyum bisülfat kullanılmıştır. Eğer size önerilen miktarda aşım yapmazsanız korozyon riski oluşmaz. Bulunan kimyasal sıvı halde ve ekonomik olarak sunulur. Kolay çözünür. Kimyasal cilt ve gözler için zararlıdır.

Havuz pH Kimyasalları

Havuzda yüksek ve düşük pH oluşmasının bazı riskleri vardır. Eğer pH düşer ve gerekli tedbirler alınmazsa sıvalı yüzeylerde ve derz dolgularda düşme olur. Metal aksamlar korozyona uğrar. Sülfatlar oluşur ve lekeler meydana getirir. Ciltte kuruma ve gözlerde yanma meydana gelir. Mayolar yıpranmaya başlar. Yüksek pH ise klorun etkisiz kalmasına sebep olur. Buda kireç oluşmasına ve filtrelerin tıkanmasına sebep olur. Çilek havuzun önerdiği havuz kimyasalları ise sizi bu durumlardan korur. Havuz pH kimyasalları toz halde sunulur ve suda kolayca çözünürler. Toz olarak kullanıldığı için oldukça ekonomiktir. Gözleri ve cildi tahriş ederek yakar teması halinde bolca su ile yıkanması gerekir. Havuz suyunun her gün 1 kere pH ölçümü yapılması gerekir. İdeal bir pH değeri 7,2-7,6 arasında kabul edilir. ​​​​​​​

Havuz Yosun Önleyiciler ve Havuz Klorları

Havuz sularında oluşan yosunlaşmanın önüne geçer. Gölet ve deniz sularında da kullanılabilen ürünlerdir. Dezenfektanı katyon özelliktedir ve havuz suyunun girilebilir olmasını sağlar. 100 m³ olan havuzlarda 1.5 litre olarak uygulanır. Cilt ve elbiselere teması tehlikelidir hemen bol su ile yıkanmalıdır. Havuz klorları ise bakterilerin ve yosunların oluşmaması için kullanılır. Çilek havuzda toz klor ve tablet klor formları bulunur. %56 ile %90 oranlarında yoğun klor ihtiva eder. UV ışını etkisi ile aktivite kaybına uğramaz. Kireç oluşturmazlar ve bulanıklık durumu olmaz. Yutulması çok tehlikelidir ve teması halinde o bölge bol su ile yıkanmalıdır. Suyun pH değerinin sürekli değişip durmasına sebep olmaz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta