Havuz Klorları Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz Klorları Nasıl Kullanılmalıdır.

Havuz klorları belli bir ölçekte havuza dökülür ve bu ölçek geçilirse insan sağlığını bozabilir. Buna benzer havuz kimyasalları, havuza çok dökülür ise insan vücuduna zararları vardır. Klor havuzun büyüklüğüne göre dökülecek miktarı da değişkenlik gösterir. Mesela 25 metrekare bir havuz için sadece 1 kilogram klor yeterlidir. Fakat 100 metrekare bir havuz için 4 kilogram klor yeterlidir. Su ne kadar çok olursa dökülecek miktar da o kadar artar. Çünkü havuz büyüklüğü arttıkça içindeki suda çoğalacaktır ve ne kadar çok su olursa çözünme o kadar kolaylaşacaktır. İşte tam da bu yüzden atılacak klor havuzların büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

Havuz Klorları Ne İşe Yarar?

Havuz klorlarını havuza atmak bazı hastalıkları önler. Mesela giren kişilerin ayağında nasır, mantar gibi geçici hastalıklar olabilir. İşte tam da bu yüzden klor kullanılarak hastalıkların geçmesi önlenir. Klor sayesinde birçok bulaşıcı hastalık başka insanlara geçemiyor. Bu tür havuz kimyasalları çoğunlukla insanların sağlığını korumak için yapılır. Fakat bu tür havuz kimyasallarını belli bir oranda atmak gerekir. Aksi halde bu tür kimyasallar insan sağlığına fayda değil zarar sağlayacaktır. Ayrıca klor göz hastalıklarına ve vücut hastalıklarına da iyi gelir. Bu yüzden çoğu hastane kloru göz ameliyatlarında kullanır. Klor sayesinde o bölge hijyenik bir şekilde korunabilir. İşte tam da bu yüzden tüm havuzlarda klor kullanımı zorunludur.

Klor Maddesinin Özellikleri Nelerden Oluşur?

İşlemeden geçilmemiş tüm klorlarda sert bir koku ve sert bir renk vardır. Bu koku insan tarafından solunması zararlı değildir. Fakat havadaki oksijen ile moleküler birleşmeye girerek bitkilerin fotosentez yapmasını engelleyebilir. Tam da bu yüzden belki insanlar için değil ama bitkiler için oldukça zararlı bir maddedir. Bu yüzden klor hiç bir bitki üzerinde kullanılamaz. Klorun bir diğer özelliği ise tüm metaller ve maddeleri etkileme gücü vardır. Öylesine etkiler ki metali bir buz parçası haline getirebilir. Bu yüzden bu maddeyi kullanan kişiler çok dikkatli olmalıdır. Yanlış kullanılması ani ölümlerle sonuçlanabilir.

Klor Malzemesinin İnsan Sağlığına Zararları?

Klor malzemesinin insan sağlığına kısa vadede pek bir zararı yoktur. Fakat klor maddesi uzun vadede insan sağlığı için zararlı olabilir. 1942 yılında yapılan bir araştırmaya göre klorlu madde ile içli dışlı olan insanlar, klorlu madde ile içli dışlı olmayan insanlara göre kanser olma riski %95 daha fazladır. Bu uygulama ilk olarak 1800'lü yıllarda içme sularında kullanılmaya başlandı. İçme sularını temiz ve hijyenik hale getirdiğine inanılır. Fakat bu çok doğru veya yanlış olduğu kestirilemez. İşte tam da bu yüzden doz sınırını aşmadan kullanılır. Bazen içme suyunun çeşmesinden akan beyaz renkli sıvı klorlu sudur.

Klorun Makinelere Zararı Var Mıdır?

Klorun insan sağlığına kısa vadede hiçbir zararı yoktur. Ancak bazı makine veya ev eşyalarının rezidans veya önemli aksamlarını çalışmaz hale getirebilir. Bu durum şöyle ilerlemektedir. Mesela bir suda gereğinden fazla klor kullanıldı ise bu rezidansa giderek ısıtılır. Isıtılan su buharlaşabilir fakat içindeki klor ağır bir sıvı olduğundan kolay kolay buharlaşmaz. Bu yüzden rezidansın etrafına girerek rezidansı bozma riski yüksektir. Bu yüzden bazı temizlik ürünleri alınırken üzerinde kloru yok eden bazı malzemeler gösterilir. Kloru yok edebilen tek bir madde vardır. Magnezyum kloru yok edebilen dünyada ki tek elementtir. Bu element olmasaydı her ay bir makine veya beyaz eşya değiştirmek gerekecekti.

Klor Daha Çok Nerelerde Satılır?

Klor daha çok hırdavadcılar ve bazı beyaz eşya satan yerlerde satılabilir. Bu tür kimyasallar çoğunlukla deri fabrikasında da kullanılabilir. Fakat klor gibi kimyasallar en çok internet satış yerlerinde satılabiliyor. Bu sanal ortamların hepsinde klor gibi maddeler bulunmaz. Bu kimyasallar belli başlı sanal ortamlarda çok nadiren satılabilir. Bu internet sitelerinin başında tabi ki de www.cilekhavuz.com.tr gelir. Bu sitede aranan tüm havuz kimyasalları bulunabilir. Fakat bu havuz kimyasalların kullanışı tüm sitelerde yazmaz. Bu yönden www.cilekhavuz.com.tr ayrıcalıklı bir yapıya sahiptir. Çünkü tüm havuz kimyasallarının kullanışı bu sitede mevcuttur. Hangi ürün olursa olsun sitenin sayfasında rahat bir şekilde bulunabilir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta