Havuz Klorlarının Yararları Nelerdir?

Havuz Klorlarının Yaraları Nelerdir

Havuzlar yaz aylarının vazgeçilmez mekanlarıdır. Tatil için nereye gidilirse gidilsin, her yerde havuzlar mevcuttur. Havuzu olmayan bir otel bulmak oldukça zordur. Ancak havuzlar kalabalık ve büyük kitleler tarafından çok tercih edilen mekanlar oldukları için havuzlar kirlenir ve beraberinde bazı hastalıklar da getirir.

Havuzların kirlenmesinin nedenlerinden bazıları havuzun açık olması, dışarıdan bakteriler alabilmesi, önlem alınmadığı zaman da havuz suyu içerisinde bakteriler ve mantarlar çoğalır. Havuza giren çok kişi vardır ve her birinin temiz olup olmadığına dikkat etmek zordur. Bu yüzden havuzun temizliğine beden temizliği kadar önem verilmelidir. Havuza ayakkabı gibi kirli eşyaların sokulması da havuzu kirletir.

Havuzlarda idrar yoluyla bulaşan hastalıklar, cilt hastalıkları, göz hastalıkları, ağız yoluyla bulaşan hastalıklar bulaşabildiği gibi kasıklarda ağrı, enfeksiyonlar, kulak, göz, cilt hastalıkları da havuz ortamında yayılabilir. Bütün bunların en başından önüne geçilmesi için suyun sirkülasyonunun iyi bir biçimde yapılmasının yanı sıra fiziksel temizliği yapılmalıdır. Hijyenin sağlanabilmesi için belirli kimyasalların düzenli bir biçimde kullanılması gerekir. Havuzlar belli bir klor aralığında tutulur. Klor havuz için önemli bir meseledir. Klorun az olması hastalıkların bulaşabilmesine, gözlerin sulanmasına, kaşınmaya vs. neden olabilir. Klorun gereğinden fazla kullanılması ise daha da tehlikelidir, astım, kanser gibi hastalıklara neden olabilir.

Klorun dozu 100 metreküp su için yarım kilo klor eklenmesidir. Suyun ph değeri ise 7,2 ve 7,5 arasında olmalıdır. Klor toz olarak veya tablet olarak kullanılabilir. Güvenlik ve sağlığın korunmasına yardımcı olmak için klor kullanımını ihmal etmemek gerekir. Klorun kullanımının doğru ölçüde olmasının yanı sıra belirli aralıklarla kullanması gerektiğini de hatırlatalım. Ayrıca sağlığın korunması için havuz suyu temizliği de oldukça önemlidir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta