Havuz Nasıl Şoklanır?

Havuz Nasıl Şoklanır

Özellikle, bir yüzme havuzuna, yeni sahip olan şahıslar için, havuz bakımı, temizliği ve dezenfekte bilinmeyenle doludur. Kulaktan dolma ya da bilgisiz ve yetkisiz şahıslardan edinilen, büyük yanlış ve noksanlıklarla dolu bilgiler, sizi eninde sonunda, bulanık, algılarla dolu yemyeşil ve kullanılması ciddi sıhhat meselelerine neden olacak, bir havuz sahibi yapar.

Burada, bu İnternet sitemiz aracılığı ile bu vakte kadar da verilen ve ileri verilecek bilgiler de öncelikle yeni başlayanlar için, havuz nasıl şoklanır en önemli esasları kapsayan ve herkesin basitlikle kavrayabileceği bir biçimde size anlatılan ve aktarılan bilgilerdir. 

 Bugün bahsedeceğimiz uygulama, havuz suyu şoklaması. Nedir bu şoklamak, neden yapılmakta nasıl yapılmakta, altta bu suallerin tüm yanıtlarını bulacaksınız. Havuzu, haftada bir ya da iki kere, doğru bir biçimde ve doğru kimyevi maddeler kullanarak şoklaması gerekmektedir. 

Havuz suyuna klor ilave ettiğinizde, havuz şoklama klor molekülleri bakteri, virüs ve öbür istenmeyen maddelerle birleşir, onları yok eder ve böylelikle klor oluşturmaktadır. Klor ise, esasında işlevi bitirmiş, ölü klor bileşikleridir. Klorun insan sıhhatine hasarlı olan formu, işte bu klordur. Artık işe afacanlar ve onların bir an evvel havuz suyundan uzaklaştırılması gerekir. Bu surattan şoklama oldukça önemlidir. 

  Havuz Suyu İlaçlama 

Havuz suyu duru ve renginin kristal olması pak olduğunu göstermez. Bu sebeple içindeki tüm mevcut mikro organizmayı yok ederek suyla mikropsuzlaştırma yapılır. Havuz suyu dezenfekte en geniş oluşta kullanılmakta havuz su kimyevi dezenfektanı havuz klordur. 

Havuz suyuna klor ilave edildiğinde bir kısmı sudaki lekeleri yok etmede kullanılır. Bereketli klor olarak suda kalan ölçü, rüzgar veya yüzücüler tarafından taşınan yeni lekelere karşı tesirli olmaya hazırdır. Bereketli dezenfektan özgür klor olarak adlandırılır. 

Özgür klorun havuz suyunda izin verilen azami konsantrasyonu 3 pim diri. Özgür klorun yüzücüler taşıtıyla suya gelen amonyak ile tepkini neticeyi alana gelen ve dezenfektan tesiri olmayan klor aminlere de bağlı klor denir. Sudaki özgür klor ile de bağlantılı klor konsantrasyonu toplamına klor denmektedir. 

Topraklama Çöktürme 

Çöktürmüş toparlayıcı Kimyevi suda gözle bile görülmeyecek, havuz filtresi tarafından yakalanamayan, çökel veya partikül ile birleştirip bir ortama getirebilir havuz tabanında çöktürüp, havuz süpürgesi ile basitçe çekilebilecek bir hale getirir. 

Şoklama sırasında havuza atılan çöktürmesi, 48 saat çalışma vaktinde yeterince havuz suyuyla karışmaktadır. 48 saatten sonra en kötü 6 saat beklemeye alınan bir havuzda en zaferi çöktürme olur. 

Bu 6 saat bekleme zamanında havuzun kullanılması, dibe çöken lekesizlik tekerrür suya karıştıracaktır. 

Bu sebeple 6 saat bekleme vakti havuzu kullanmak uygun değildir. Çöken tortu havuz süpürgesi ile aranılarak lekeliler filtreye alınır, yüzme havuzu suyunda canlılık parlaklık ve duruluk elde edilir. Bu biçimde en ehemmiyetli safhalarından biri olan Çöktürme Operasyonu bitirilmiş olur. 

Şoklamada Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Şoklama da kullanılacak klor ölçüyü, havuzun günlük klor gereksiniminin en az 4- 5 katı olmalıdır. 
  •  Şoklama yapılmadan evvel PH 6.8- maksimum 7.2 aralığına getirilmiş olduğuna emin olunmalıdır. Değilse klor görevini yapamaz. 
  • Uygulama esnasında, gözetici gözlük ve eldiven kullanmanız sizin çıkarınızadır. 
  • Her zaman, kloru suya ilave edin, başka bir deyişle suyu klorun üzerine ilave etmeyin. 
  • Uygulamada daha önceki ya da iş giysilerinizi giyin, klor maddesi ağartıcı ve beyazlatıcı. Sıcak su, şok kimyevisi, soğuk sudan daha iyi çözer. 
  • Çok soğuk su kullanmayın. Kloru suda karıştırmak için, ahşap bir çubuk ya da pak bir sopa kullanın. Klor ilavesini, maddenin homojen bir dağılımı için, havuzun çevresinde kova ile usulca gezerek ve denk ölçüde dökerek yapın.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta