Havuz Sıvası Nasıl Yapılır?

Havuz Sıvası Nasıl Yapılır

Bir evin ya da bir işletmenin havuz inşası, çok geniş kapsamlı projeyle tasarlanmaktadır. Havuz yapısı, farklı malzemeler ile aşama, aşama uygulamayı içermektedir. Her havuz uygulama sürecinde çok farklı teknikler gerçekleştirilmektedir.

Belirlenen havuz arazisinin kazı işleminden sonraki adımların tamamlanmasının ardından sıva işlemi yapılmaktadır. Sıva işlemi bir nevi havuzun ana gövdesini ortaya çıkartan uygulama olmaktadır. 

Havuza uygulanacak sıvanın yapım tekniği konusunda tasarıma uygun ve pratik metotlar kullanılmaktadır. Havuz gövdesini net bir şekilde görebilmek için uygulanan teknik konusunda havuz sıvası nasıl yapılır? Havuz sıvasına kireç katılır mı? Gibi pek çok işlem metodu, pratikliği araştırılmaktadır. 

Havuz inşalarının sıva malzemesinde kireç kullanılmamaktadır. Havuz yapı dengesini sağlayan sıva işlemi özel kum harcıyla, özel olarak hazırlanmaktadır. Yapım işlemi ise; yatay ve dairesel uygulamayı kapsamaktadır. 

Havuz Sıva Malzemesi 

Havuzun tam gövdesi yani sıva işlemi, duvarın ve temel içinde uygulanacak diğer malzemelerin kayma yapmamasını sağlamaktadır. Üzerine yapılması gereken tüm işlemlerin dengeli ve sağlam olması adına sıvanın tam tutması gerekmektedir. 

Bunun için suyla temas ettiğinde aşınma gibi olasılıkları taşımayan sıva malzemesi kullanılmaktadır. 

Sıva malzemesi yapımında dikkat edilen aşamalar; 

  1. Havuz şekline göre uygulama, 
  2. Gövdenin duvar ve zemin pürüzlerini düzeltme, 
  3. Yatay uygulama tekniği ile havuz etrafını sıkılaştırma ya da kapatma işlemleridir. 

Bunun gibi işlemler ön plan – projelerinde havuzun dayanıklılığını artırmaktadır. Bu yüzden sıva malzemesi ve sıvama tekniği havuz tasarımında oldukça önemli işlemlerinden birisidir. Aynı zamanda havuz projesinin uzun vadede kullanılmasını sağlayan uygulama aşamasını kapsamaktadır. 

Havuz Sıvası Yapımı ve Pürüzleri Onarma 

Havuz beton atımından sonra tam olarak havuz temel arazisini gösteren pürüz onarıcı işlem, sıva yapımı olmaktadır. Duvar kenarının, temelin pürüzsüzlüğünü sağlamak için bu uygulama çok fazla teknikle gerçekleştirilmektedir. 

Havuzun genel yapısını etkileyen düz sıva işlemi, yatay bir şekilde yapıldığında daha kaliteli kapatma sunmaktadır.Havuz sıvası yapımıiçin malzemesinin karışımı son derece önemli olmaktadır. Pürüzleri onarmada başarılı bir tekniğin sağlanması için uygulama detayı, sıva yapımı kadar önemli bir ayrıntıdır. 

Bu yüzden sıvanın yapım işçiliği konusunda bilgili olunması ve tecrübeli olunması gerekmektedir. Sıva işleminden başarılı bir sonuç almak için tüm işlem sırasında ayrıntılara önem verilmektedir. 

Havuz Sıva Yapımı Ayrıntıları 

Sıva malzemesinin niteliği çerçevesinde havuzun izolasyonu gibi tekniksel işlemleri daha pratikçe uygulanmaktadır. Dıştan ya da arazi – toprak içindeki suyun havuza karışmaması adına sıva yapım işleminde titizlik gösterilmektedir. 

Aynı zamanda havuz içine doldurulan suyunda dış arazi çevresine sızıntı yapmaması içinde sıva, koruma özelliğindedir.Havuz sıva yapımıkonusundaki ayrıntılı işlemler ile sağlıklı bir zemin kalkanı sağlanmaktadır. 

Farklı arazi içine yapılandırılan havuzların sıvasında kaliteli malzeme kullanılması önceliklidir. Hem çevreye zarar vermemek, hem de sağlıklı havuz yapısı için sıvanın tutması önem içermektedir. 

Uzun Ömürlü Havuzların Sıva İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Havuzların içine arazi toprağının sızmasını engellemek ve uzun ömürlü yapının sağlanmasında, sıva en önemli işlem katmanıdır. Bunun için sıva atımında dikkat edilmesi gereken malzeme ve uygulama biçimi olmaktadır. 

Sıva işlemlerinin çok nitelikli kalıpla hazırlanması için en uygun ve kaliteli malzeme seçilmelidir. Bunun ardı sıra uygulamada düzgün ve pürüzsüz sıva gerçekleştirilmektedir. 

Havuz Sıva İşlemi İçin Kaliteli Hizmet Prensibi 

Kurumsal ve kaliteli hizmet prensiyle havuz sıva işlemlerini gerçekleştiren firma olmaktayız. Sizler için sıvama tekniklerimizi ve sıva yapımın işlemlerini pratik koşullarda sunmaktayız. 

Havuz inşasının hızlı bozulma yapmaması için en nitelikli ve en uygun sıva işlemini yapmaktayız. Bu konuda kıdemli ustalar ile çalışarak, sizlere hizmet vermekteyiz. Bu yüzden ekonomik ve başarılı hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta