Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler

Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler
Sızdırmazlık: liner maddesi polimer esaslı olmasından dolayı su geçirmez özelliğe sahiptir. Malzemenin elastik olmasından dolayı köşe birleştirme detaylarında ve düzlemsel olmayan yüzeylerde bükülmeye karşı yüksek mukavemetten dolayı yeterli performanstadır. 2. Sağlık: liner maddesi kolay temizlenebilmektedir. Polimer esaslı olmasından dolayı dayanıklıdır ve yüzeyinde bakteri oluşmasına uygun bir ortam oluşturmamaktadır. Havuz yapımında kullanılan malzemeleriçinde en önemlilerinden olan linerin diğer bir özelliği 3. Su basıncına karşı mukavemet: liner maddesi deneysel özellikleri incelendiğinde, suyun ağırlığından doğan mukavemet durumlarına karşı yeterli mekanik mukavemet özelliklerine sahiptir. 4. Havuz taşıyıcı sistemi ile uygunluk: Liner maddesi betonarme yüzeyine doğrudan tespitsiz uygulanır ve elastiktir. Liner maddesi, havuz içinde çatlak oluşması halinde bile sızdırmazlık özelliklerini devam ettirebilir.

Havuz İnşaatı Nasıl Yapılır? Hangi Malzeme Nerede Kullanılır?

Hafriyat, hafriyat planına göre yapılmalı. Gerekirse hafriyat alt yapısını geliştirme için dolgu yapılabilir veya 25’er cmlik tabakalarla silindir ile sıkıştırılmalıdır. Drenaj alt yapı ise havuzun alt yapısını sabitleyebilmek için muhakkak yapılmalıdır. Kalıp takviye sistemi tel takviye sistemi kullanılmadan takviyeler dışarıdan payanda – dayama elemanları ile yapılacaktır. Beton geçiş parçaları, su tutucuları yerleştirilmeden önce kesinlikle beton dökülmemelidir. Sıva ve şap için makine dairesi, havuz tabanı ve tesisat galerilerini dış yüzeyine yüksek dozda perdahlı şap uygundur. Galeri tabanına makine dairesi yönünde eğim verilmeli ona göre şap yapılmalıdır. Havuz yapımında kullanılan malzemeler sadece bu malzemelerle sınırlı değildir günümüz teknolojisiyle birçok malzeme çeşidi bulunmaktadır.

Makine Dairesi Yapılırken Malzemelerin Kullanımı

İniş merdiveni ve kapı girişi filtre sığacak büyüklükte olmalıdır. Savaklı havuz tiplerinde betonarme denge deposu önemlidir. Elektrik panosu gerektiği kadar besleme hattı ile giriş yapabilmelidir. Desarj rögarının suyu dışarıya tahliye edebilmesi için hattı en az 200 milimetrelik olması gerekmektedir. Aydınlatma olarak contalı, e tipi kafesli tipli armatürler kullanılmalıdır. Havalandırma için açılmış delikler doğal hava sirkülasyonunu sağlayabilecek sayı, büyüklük ve şekilde olmalıdırlar. Havuz yapımında kullanılan malzemeler kullanılırken kullanım talimatlarına göre kullanılması havuzun geleceği için önemli bir husustur.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta