Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır
Havuzun sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için havuz suyunun dengede tutulması gerekiyor. Bunun içinde havuz suyu içerisinde çeşitli uygulamalar yapılması gerekiyor. Bu uygulamaların başında havuz içinin temizliği geliyor. Havuz içi temizlik sistemleri çeşitli havuz malzemeleri ile sağlanıyor. Herhangi bir yere havuz yapımı için gerekli olan tüm alternatifler düşünüldükten sonra havuzun sağlıklı ve kullanışlı bir alana yapılması büyük önem taşıyor. Suyun temizliği ne kadar iyi olursa su yüzeylerinin temizliği de o oranda temiz oluyor. Ancak zamanla su yüzeyleri kirleniyor ve bakıma ihtiyacı oluyor. Havuz yüzeylerinin temizliği suyun daha berrak ve daha sağlıklı görünmesi için oldukça önemlidir. Bunun için havuz yüzey temizleyicileri ile belirli zaman aralıklarında havuzların yüzey kısımları temizlenmelidir.

Havuz Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Havuz temizliği ve havuz suyunun belirli oranda temizliğinin sağlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen değerler ölçüsünde havuz suyu için belirli testler yapılmalıdır. Yapılan testler neticesinde su ve havuz temizliği için eksik olan kimyasallar belirlenen dozda havuz ve havuz suyu için uygulanır. Uygulanacak olan kimyasalların dozlarının yüksek ya da az olması havuz ve havuz suyunun hijyeni açısından olumsuz sonuçlar doğuracağından bu kimyasalların dozlarının belirlenen kriterler ışığında ayarlanması gerekiyor. Yani ne eksik ne de fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Havuz içerisine uygulanacak olan kimyasalların Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş kimyasallar olmalarına dikkat edilmelidir. Her kimyasal havuz ve havuz suyu için kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan bu kimyasallar havuz yüzeylerinin temizlikleri açısından da oldukça önemlidir. Dozunda kullanılmadığı sürece havuz yüzeylerinde renk değişimleri gibi bir takım istenmeyen durumların oluşmasına neden olabiliyor.

Havuz İçinde ve Yüzeyinde Kullanılacak Olan Kimyasallar Nelerdir?

Havuz suyu ve havuz yüzeyi için kullanılacak kimyasallar çeşitlilik gösteriyor. Bu kimyasallar; Sodyum karbonat-toz, Hidroklorik asit (tuz ruhu)- sıvı, Sodyum hipoklorit - sıvı klor (-15) –inorganik klor, Sodyum hidrojen sülfat - toz, pH düşürücü, Trikloro-isosiyanürik asit - stabilizatörlü granül/tablet klor ( %90 )-organik klor, Kalsiyum hipoklorit - stabilizatörsüz (%65-70 ) granül/tablet klor-inorganik klor, Sodyum bisülfat - toz, Benzalkodyumklorid, Sülfirik asit -sıvı, Polialüminyum klorür,
Sodyum-dikloro-isosiyanürik asit - stabilizatörlü granül klor ( %55-56)-organik klor, pH yükseltici, Yükseltici - stabilizatör tozu, Dezenfektan yardımcılar ( yosun öldürücü), Polidialilamonyum klorür, Sodyum hidroksit (kostik)-toz, Stabilizatör (siyanürik asit), Yükseltici - sodyum bikarbonat (toz), Düşürmek - taze su ilavesi, Alüminyum sülfat, Düşürücü - pH düşürücüler, Yükseltici - kalsiyum klorür, Düşürmek - taze su ilavesi, Didesilamonyum klorür, Topaklayıcı-parlatıcı, Toplam alkalinite, Çöktürücüler, Dezenfektan ve Kalsiyum sertliği gibi kimyasallardan oluşuyor.

Havuz Kimyasallarının Havuz Suyu ve Havuz Yüzeyi için Kullanımı

Havuz kimyasalları havuz içerisinde kullanılmadan önce bu kimyasalların bir kap su içerisinde eritilmesi sağlanmalıdır. Eğer ki kimyasallar eritilmeden tablet ve toz halinde atılırsa havuz yüzeylerine ciddi oranda zararlar verebiliyor. Havuzlar için kullanılacak olan kimyasallar kullanımı öncesinde kapalı ve karanlık bir bölgede çocuklardan uzak olacak şekilde saklanmalıdır. Havuz suyu ve yüzeyi için kullanılacak bu kimyasalların birbiri ile karıştırılmaması gerekiyor. Her biri ayrı ayrı uygulanmalı. Birbiri ile karıştırma durumu neticesinde farklı bir kimyasal tepkime meydana geleceğinden bu durum havuz suyu ve yüzeyi için sakıncalı olabiliyor.

Kimyasalların Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuzlar için kullanılacak kimyasallar için mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Bu kimyasallar öncelikle bir kap içerisindeki su içinde eritileceğinden mutlaka eldiven ile temas edilmesi gerekiyor. Kimyasal uygulamalarının arka arkaya yapılmamasına özen gösterilmelidir. İlk kimyasal uygulandıktan sonra havuz suyu içerisinde iyice çözüldükten sonra diğer kimyasalın kullanımına geçilmelidir. Bu durum havuz suyunun daha kaliteli ve havuz yüzeyinin daha parlak ve temiz görünmesini sağlaması açısından önemlidir.

Belli Başlı Kimyasallar ve Etkileri

Havuz ve havuz yüzeyi için kullanılan kimyasallardan en etkili olanlarından birisi de granül klordur. Bu kimyasalın ana etkisi hem suyun içerisindeki mikrobu kırması hem de havuz yüzeyinde zamanla meydana gelen kirlenmelerin temizlenmesini sağlamasıdır. Havuz yüzey temizliği konusunda haftada bir kez kullanımı normaldir. Daha fazlası suyun etkisini ve kalitesini düşürdüğünden sık olarak kullanılmamalıdır. Bu kimyasalın kullanıldığı havuzlarda havuz yüzeyleri ve suyun kalitesi için mutlaka stabilizatör ölçümünün yapılması gerekiyor. Havuz yüzeylerinin bakım ve temizlikleri için kullanılan bir başka yüzey temizleyicisi ise sıvı klor olarak dikkat çekiyor.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta