Neden ev Tipi Sauna Tercih Etmelisiniz?

Neden Ev tipi Sauna Tercih Etmelisiniz

Geleneksel sauna deneyiminin yerini hiçbir şeyin tutmayacağı bir gerçektir. Sıcaklık, buhar, taşlardan gelen sıcak buhar ve yumuşak odun kokusu deneyimini başka hiçbir yerde bulmanız mümkün değildir. Geleneksel saunanın sıcaklığı, buharı ve daha büyük boyutlu olması bir avantaj gibi gözükse dahi yaşam tarzınıza elverişli olmayabilecektir. Bu durumda bir alternatif olan ev tipi saunaları kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sauna deneyimini ve bununla birlikte gelen avantajları elde etmek için sağlık nedenleri gibi çok farklı sebepleriniz olabilecektir. Buharlı saunalar kendi yaşam tarzınıza, yaşadığınız eve veya bütçenize uygun değilse bu durumda ev tipi saunaları tercih edebilirsiniz.

Ev tipi sauna tam olarak nedir?

Ev tipi sauna (kızılötesi sauna olarak da bilinir), geleneksel saunaya benzer. Ancak odun veya elektrikli ısıtıcı yerine ev tipi saunalar ısı oluşturmak için kızılötesi panelleri kullanır. Kızılötesi ışınlar üç farklı kategoriye ayrılmaktadırlar: yakın, orta ve uzak. Her kategori, kızılötesi ışınlardan gelen dalga boylarının ışık tayfında nerede olduğunu gösterir.

Genel olarak ev tipi saunalarda uzak kızılötesi ışınlar tercih edilmektedir. Uzak kızılötesi ışık tayfındaki en uzun dalga boyudur. Uzak kızılötesi ısı, yakın ve orta ışınlara nazaran deride daha derinlere nüfuz eder ve böylece toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Tüm odayı ısıtan ve vücudu dışarıdan ısıtan geleneksel bir saunanın aksine ev tipi sauna hücresel düzeyde derin ve detoksif bir ter üreten çekirdek vücut sıcaklığını yükseltir.

Ev tipi saunalar geleneksel saunalardan daha küçük olurlar. Bu, apartman veya bundan daha küçük bir alana sauna eklemek isteyenler için yararlıdır. Ayrıca, ev tipi saunaları standart bir ev elektrik prizine takabilmek mümkündür.

Ev tipi sauna tam olarak nasıl çalışır?

Öğleden sonra soğuk ve güneşli bir kış olduğunu düşünün. Hava sert ve rüzgar hızlıdır ancak doğrudan güneş ışığında dururken vücudunuzda derin bir sıcaklık hissedebilirsiniz. Güneşten gelen bu ışınlar etrafınızdaki havayı ısıtmaz çünkü vücudu daha derin bir hücre seviyesinde etkiler. Güneşten gelen kızılötesi ışınlar sizi içten dışa doğru ısıtır. Ev tipi saunalar güneşten gelen bu ışınları taklit eder. En iyi yanı, ultraviyole ışınlarının tehlikeli etkileri olmadan doğal güneş ışığının sağlıklı faydalarını tecrübe etme fırsatı sunmasıdır.

Ev tipi sauna nasıl kullanılır?

Yavaş başlamak son derece önemlidir. Vücudunuzu kızılötesi ısıya alıştırmak için 5-10 dakika gibi kısa seanslarla başlamalısınız. Her ne kadar bir ev tipi sauna geleneksel bir sauna kadar ısınmasa bile vücudunuzun terlemesi ve detoksifiye olması mümkündür. Vücudunuz detoksifikasyon işlemine alışınca daha uzun süre saunada kalabilirsiniz.

Geleneksel bir saunadan farklı olarak vücudun saunaya ısınması için 85-95 derece ısı olduğunda girilmesi uygundur. Düşük sıcaklıklarda bile kızılötesi ısı çalışır ve vücudu detoksifiye eder. Herhangi bir türden saunada vakit geçirmek için her zaman vücudu dinlemek önemlidir. Vücudunuz molaya ihtiyaç duyduğunda mola vermeli ve sağlıkla ilgili herhangi bir problem yaşadığınız zaman bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

Ev tipi sauna ne sıklıkla kullanılmalıdır?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Vücudunuzu dinlemeniz gerekir. Sauna sizi rahatsız etmeye başladığı zaman mola vermeli veya seansa son vermelisiniz. Yavaş başlamak ve hafif hafif toleranslar tanımak önemlidir. Buna rağmen ne olursa olsun susuz kalmamaya özen göstermelisiniz.

Ev tipi saunaların faydaları nelerdir?

Ev tipi sauna kullanımının birçok faydası vardır. En iyi bilinen faydalarından birisi vücudunuzu terleterek zaman içinde biriken toksinlerin salgılanması konusunda size yardımcı olmasıdır. Ağrıları azaltması kızılötesi ısının bir başka faydasıdır. Isı, vücudun gençleşmesine ve iyileşmesine izin veren kasları gevşetir. Ayrıca sauna kullanmak kalp atış hızının artış görmesi, metabolizmanın daha iyi çalışması, kan dolaşımının iyileşmesi ve hasarlı dokunun bellenmesi gibi farklı faydalara sahiptir.

Diğer faydalar arasında cilt sağlılığı ve temizliği, endorfin salınımı, stresi azaltma vardır. Listenin daha farklı faydalarla uzayıp gitmesi mümkündür. Bununla birlikte en önemli faydası huzurlu bir rahatlama ve sağlıklı bir atmosfer sunmasıdır. Sauna tercihiniz veya ihtiyaçlarınız ne olursa olsun Çilek Havuz'un size yardımcı olmak için burada olduğunu unutmamalısınız.

Ev tipi saunalarla ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa hemen iletişim formunu doldurarak veya 0216 475 39 37 telefon numarasını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta