Sauna Çeşitleri

Sauna Çeşitleri

Terleme yoluyla insanların gevşemesi, rahatlaması, ayrıca sağlık açısından bir sürü faydası olan saunaların birden fazla çeşidi vardır. Çok net bir şekilde bir ayrım yapılması çok mümkün olmasa da bu yazıda bu ayrımı yapmaya çalışacağız. Saunaları değişik biçimlerde kuru veya ıslak - klasik veya modern şeklinde ayrıldığını görsek de bu yeterli değildir. Şimdi bu çeşitlere bir göz atalım:

Kuru Sauna:Bu sauna çeşidi içinde nem bulunmayan, gerçek sauna diye tabir edilen saunalarda kullanılan ve sıcaklık sayesinde akıtılan terin nem olmamasından dolayı vücuttan hızlıca atılmasına olanak sağlayan kuru saunalar serinlik etkisi de yaratır.

Islak Sauna:Islak saunalar buhar odaları ile karıştırılsa da aynı şey değildir. Islak sauna bir ısı kaynağı üzerine yerleştirilen volkanik taşlar üzerine su dökülerek sıcak buhar elde edilmesi prensibi ile yürür. Buhar yavaş yavaş saunanın duvarlarınca emilir.

Klasik Sauna:Modern saunalarla arasında çok fark bulunan klasik saunalarda genelde bir odun sobası veya elektrikli soba bulunur. Bu sobalarla ısıtılan odada sobanın üstüne volkanik taşlar dizilir; ıslak saunada olduğu gibi ve nemli olabilir, aynı şekilde kuru da olabilir.

Modern Sauna:Modern saunalar klasik saunalarla volkanik taş kullanılması yönünden benzerlik gösterse de odanın ısı kaynağı konusunda farklılık gösterir. Modern saunalarda infrared teknolojisi kullanılır. Modern saunalarda kullanılan infrared teknolojisi de iki ayrı şekilde karşımıza çıkabilir.

Infrared Lambalı Sauna: Akkor şekline gelen infrared ısıtma lambalarının kullanıldığı bu tip saunada vücuda bu lambalar tarafından gönderilen ışınlar vücudun ısınmasını sağlar.

Uzak Infrared Sauna: Son zamanlarda popülerleşen bu tarz saunaların içerisinde seramik veya metalik bir elementin bulunması infrared ışınların uzaktan gönderilmesine olanak sağlayarak vücudun ısıtılmasını sağlar. Sauna yapımıve daha fazlası için hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta