Sauna Ekipmanları İstanbul

Sauna Ekipmanları İstanbul

Yüzyıllardır kullanılan saunalar kendi içerisinde birden fazla çeşide ayrılmaktadır. Hepsi aynı amaca yöneliktir ancak aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Hepsinin ayrıntılı özellikleri yazının devamında bulunmaktadır.

Sauna ilk olarak Orta Asya'da çıkmıştır ve ardından dünyaya yayılmıştır. Genelde ahşaptan yapılmış küçük bir oda şeklinde olan saunaların asıl amacı rahatlatmak ve yenilemektir. İçlerinde sıcaklığı arttırmak için kendilerine özgü sobaları bulunur. Bunlar klasiksaunaolarak adlandırılır. Rahat nefes alınabilmesi için mentollü ferahlatıcılar kullanılır. 

Saunalar insan sağlığına oldukça faydalıdır. Kasların gevşemesini sağlar, kan dolaşımını hızlandırır, gözenekleri açar ve kilo verdirir. 

Ev Tipi Sauna 

Kişisel kullanıma özel olarak tasarlanır. Kullanılmayan boş bir oda veya banyoya yapılabilir. Evlerde bir ya da iki kişilik saunalar daha çok tercih edilir. Taşınırken söktürerek yeni taşındığınız eve götürüp monte ettirebilirsiniz. 

Sauna Çeşitleri 

Saunalar sahip oldukları özelliklere göre çeşitli gruplara ayrılırlar. Sauna çeşitleri şöyle sıralanabilir: 

 • Ahşap Sauna 
 • Kuru Sauna 
 • Islak Sauna 
 • Modern Sauna 
 • Bio Sauna 
 • Ozon Sauna 

Ahşap Sauna 

Ahşap malzemeden yapılan saunalardır. Sauna çeşitleri arasında en yaygın olanıdır. Ancak ahşap malzemelerde kendi içinde farklılaşabilmektedir. Buna bağlı olarak ahşap saunalar bazen nemli bazen de kuru olabilir. Bu ayrıntı müşterilerin isteğine göre değişmektedir. 

Kuru Sauna 

Bu sauna çeşidi, terleme sonrası terin hızlı kuruması için üretilmiştir. Bu tip saunalarda nem olmaz. 

Islak Sauna 

Kuru saunada olduğunun tam tersi, içerisinde yüksek miktarda nem bulunur. Saunanın içinde bulunan volkanik taşların üzerine su damlatılmasıyla buhar elde edilir. Bu buhar içerideki nem miktarını arttırır. 

Modern Sauna 

Klasik saunalarda kullanılan soba ve volkanik taşlar, bu sauna çeşidinde kullanılmaz. Isıtma işlemini infrared teknolojiden yardım alarak yapar. 

Bio Sauna 

Bu sauna çeşidi diğerlerine göre daha yumuşak bir havaya sahiptir. Diğer çeşitleri ağır bulan müşteriler genellikle bu çeşidi tercih etmektedir. İçerisinde yüzde elli civarında nem oranı bulunmaktadır. 

Ozon Sauna 

Astım ve bronsit gibi rahatsızlıkları olan kişilere önerilen sauna çeşididir. Bu saunada deri içine oksijen verilerek, hem sauna hem de oksijen tedavisi gerçekleştirilir. 

Sauna Ekipmanları 

En yaygın sauna ekipmanları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Soba 
 • Kontrol Paneli 
 • Sauna Saati 
 • Termometre 
 • Tahta Yastıklar 
 • Sauna Aydınlatması 
 • Sauna Kova ve Kepçeleri 

 Soba: Ortamda istenilen sıcaklığa ulaşmak için kullanılır. Saunaların demirbaş malzemelerinden biridir. Günümüzde yerini zaman zaman infrared teknolojiye bıraksa dahi hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genelde klasik saunalarda tercih edilir.

Kontrol Paneli: Sobadan sonra en önemli ekipmandır. Sauna içerisindeki değerleri kontrol etmeye yarar. Bu sayede tüm ekipmanlar rahat bir şekilde takip edilebilir. 

Sauna Saati: İçeriye sıcak havadan dolayı dijital eşyalar sokulamamaktadır. Bu nedenle süre kontrolü için sauna saatleri üretilmiştir. Bazı saunalarda kum saati de kullanılabilmektedir. 

Termometre: Sauna içerisindeki havanın sıcaklığı oldukça önemlidir. Hava sıcaklığını kontrol etmek için termometreler kullanılır. Ardından duruma göre ısıtma veya soğutma gibi işlemler uygulanır. 

Tahta Yastıklar: Sauna içerisindeki konforun arttırılması için kullanılır. Kişilerin rahatlığı için ergonomik olarak tasarlanmışlardır. Oturma yerlerine belirli aralıklarla yerleştirilir. 

Sauna Aydınlatması: Saunanın aydınlatılmasını sağlar. Sıcaktan etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir. 

Sauna Kova ve Kepçeleri: Saunalarda krem ve losyonların içine koyulduğu ekipmanlardır. Kapasiteleri en fazla dört litre olmakla beraber su sızdırmaz özellikleri vardır. 

 Sauna Yapımı

Sauna yapım adımları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Sauna için uygun bir alan seçilir. 
 • Gerekli teçhizat ve malzemeler toplanır. 
 • Seçilen alan ahşapla kaplanır. 
 • Elektrik sistemi döşenir. 
 • Kontrol paneli kurumu yapılır. 
 • Gerekli tüm kontroller gerçekleştikten sonra sauna kullanıma açılabilir. 

Firmamız her türlü sauna ve sauna ekipmanları satış hizmeti vermektedir. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve isteklerinizi bildirmek. 

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta