Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru

Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Soru

Bir sauna yaptırdıktan sonra onu kullanmak için çok farklı sebeplere sahip olabilirsiniz. Saunanın sağlık açısından faydaları oldukça fazladır ama bazı insanlar standart düşünmenin ötesine giderek belirli sorulara cevaplar bulmaya çalışmaktadırlar. Kaliteli bir sauna üreticisi Çilek Havuz olarak sorulardan en önemlilerini cevaplamaya çalıştık.

Kuru bir saunaya girerek kilo verebilir misiniz?

Bu sorunun cevabı evettir. Evet, teknik olarak saunada dinlenirken kilo verebilirsiniz ancak kaybettiğiniz ağırlık türü su ağırlığıdır. Bu durum terleyerek kilo verdiğiniz anlamına gelmektedir.

Terleme veya nemlendirme vücut için inanılmaz derecede faydalıdır. Ayrıca sauna seansından belirli bir ölçeğe kadar içeride kalmanız durumunda çeşitli sonuçlar görmeniz mümkündür. Bu sonuçlar uzun süreli olmamaktadır. Bir sauna seansı sırasında çok fazla su kaybolduğundan vücudu yenilemek son derece önemlidir.

Sauna deneyiminiz sırasında veya sonrasında su ihtiyacınızı gidermeye çalışmalısınız. Vücudunuzun düzgün çalışması ve hatta kilo vermesi suya bağlıdır. Sauna deneyimi sırasında tükettiğiniz suyun bir kısmı saunada kaybedilen ağırlığın geri dönmesini sağlayacaktır.

Sauna seansı sırasında farklı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Vücut ısısındaki artış kalbe kan akışının ve kalbe doğru kan dolaşımın daha iyi olmasını sağlayarak ekstra kalori yakmanıza yardımcı olabilecektir. Vücut ısısındaki bu artış metabolizmanızı hızlandırarak saunadan birkaç saat sonra dahi kalori yakmanıza yardımcı olabilecektir.

Stres istenmeyen kiloların alımında çok büyük bir etkiye sahiptir. Buna duygusal yemek yemek ismi verilmektedir. Stres hem vücudunuza gerçek ağırlık eklemekte hem de zihinsel veya duygusal olarak ağırlık uygulamaktadır.

Bir Çilek Havuz saunasının atmosferi ve kuru sıcağı veya buhar ısısı rahatlamanız ve derin bir nefes almanız konusunda size yardımcı olup stresten uzaklaşmanızı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Terleme, kalori yakma ve stresin hafifletilmesi sauna kullanımının inanılmaz yararları arasında olsa bile kısa vadeli sonuçlar beklemek doğru değildir. Ancak, günün stresini ve oluşan toksinlerin azaltmak için saunanın kısa vadede sağlığınıza oldukça olumlu katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Sauna çalıştırmanın maliyeti nedir?

Sauna kullanırken enerji tüketimini etkileyebilecek üç ana faktör bulunmaktadır. Saunanın kullanım sıklığı, saunanın konumu ve sauna ısıtıcısının boyutu fatura maliyetine doğrudan etki edebilecektir.

İlk olarak sauna kullanım sıklığını düşünmeniz gerekmektedir. Sürekli çalışan bir havuz veya jakuziden farklı olarak sauna sadece kullanımdayken elektrik harcamaktadır. Saunayı ne kadar çok kullanırsanız o kadar fazla enerji harcaması söz konusu olmaktadır. Saunayı doğru ısıya ulaştırmak bir saatten fazla sürmemelidir.

İkincisi saunanın yeri konusunda fikir sahibi olmak gerekmektedir. Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya sauna kapalı alandaysa bu saunanın büyük olasılıkla açık havadaki veya daha soğuk bir iklimdeki saunadan daha hızlı ısınması söz konusu olacaktır. Bu durum saunada ne kadar enerji kullanılacağını etkilemektedir.

Son faktör ise sauna ısıtıcısının boyutudur. Genellikle 4.5KW-9KW olan ısıtıcılar kullanılmaktadır. Isıtıcı ne kadar büyükse enerji kullanımı bir o kadar fazla olmaktadır. Bu tür ısıtıcılara sahip saunaların enerji tüketimi çamaşır makinesinin kuruturken veya bulaşık makinesinin çalışırken tükettiği enerjiyle aynıdır.

Klasik spor egzersizlerini saunayla değiştirilebilir mi?

Terleme vücut toksinlerinden arınmanın en önemli yollarından birisidir. Bu durum lenfatik sistemin daha iyi çalışmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını iyileştirir ve sağlıklı bir cilt sunar. Bu nedenle geleneksel sauna, ev tipi sauna veya fiziksel egzersiz yoluyla terliyorsanız bu çok iyi bir şeydir.

Ancak klasik spor egzersizlerinin sauna kullanımıyla değiştirilmesi önerilen bi şey değildir. İki eylemin çok önemli faydaları bulunmaktadır. Kalori yakmaya ve kilo vermeye her iki eylem de yardımcı olabilir. Ancak aradaki farkı aerobik egzersizlerin kalbinizi güçlendirmesi, size dayanıklılık kazandırması ve kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olmasıdır.

Sauna sürecinde vücudunuz rahatlar, gençleşir ve yenilenir. Bu dinlenme süreci vücudunuzun herhangi bir toksin birikiminden arınması için önemlidir. Spor egzersizleri ile sauna arasındaki en önemli benzerlik kan dolaşımıyla ilgilidir. Ancak ikisinin birbirinin yerini tutması mümkün değildir.

Her ne kadar ikisi arasında bir değişimi düşünmeseniz bile ikisini birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Yürüyerek, koşarak veya yüzerek kas ve dayanıklılık kazanabilirsiniz. Ardından gergin, ağrılı ve fazla çalışmış olan kaslarınızı sauna sıcağında gevşetme yoluna gidebilirsiniz.

Saunalarla ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa hemen iletişim formunu doldurarak veya 0216 475 39 37 telefon numarasını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta