Sauna Yapımı Aşamaları

Sauna Yapım Aşamaları

Saunanın insan sağlığı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış; romatizma, uyku bozuklukları, gerginlik, depresyon gibi birçok rahatsızlıkta olumlu ve iyileştirici etkileri bulunduğu bilinmektedir. Çilek Havuz da kişilerin sağlığı ve mutluluğu için hayal ettiği saunayı inşa etmede başarılı bir firma olarak bilinmektedir.Sauna yapım aşamalarıbirçok noktaya dikkat edilerek birçok aşamada gerçekleştirilen bir işlemdir. Bir saunayı oluşturan unsurlar ahşap duvarlar, oturma bölümleri, sauna sobası ve sauna sobası üzerinde bulunan taşlardan oluşmaktadır.

Sauna Yapımına Başlamadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna imalatına başlanmadan önce henüz tasarım aşamasındayken dikkat edilmesi gerekenler:

Oturma ve yatma bankları doğru ölçülerde tasarlanmalıdır.

Genişlik ve yükseklik kullanıma uygun olarak tasarlanmalıdır.

Sauna yalıtımı ve havalandırması çok iyi ayarlanmalıdır.

Sauna kapısı dış ortama doğru açılmalıdır.

Sauna yapım aşamaları için öncelikle sauna taban şapı ve duvar sıvası yapılması gereklidir. Sauna tabanı ileride temizlik de düşünülerek seramik kaplama yapılır ve temizlik sırasında su için gider bırakılır. Sauna kullanımında hava değişimi sağlanması için bir tanesi saunanın soba arkasında diğeri ise sauna tavanına yakın olacak şekilde iki tane boru aracılığı ile havalandırma bırakılır. Sauna aydınlatma araçlarına kadar sauna dışında bulunan anahtardan silikonlu aydınlatıcı kablo uzatılır. Altyapı tesisatı inşasından sonra ise saunanın ahşap kısmı oluşturulmaya başlanır. Sauna karkaları genelde ladin ya da çamdan oluşturulmaktadır. Daha sonra sauna izolasyonu işlemine geçilir.

Sauna yapım aşamaları sauna izolasyonu işleminde genelde alüminyum folyolu cam yünü kullanılmaktadır. İzolasyon malzemesi 150 °C ısıya kadar dayanıklı olmalıdır. Kalınlık olarak ise asgari 0,03 mm bir alüminyum folyo kullanılmaktadır. Sauna izolasyonu işlemi de bitirildikten sonra mekân ahşap ile kaplanmaktadır. Ahşap ürünlerin birbirine kilit ya da yay sistemi ile bağlanması gerekir. Sauna kabini bu şekilde oluşturulur ve sauna ranza ve sırt dayamaları yapılır.

Sauna Sobası ve Sauna Kapısı

Sauna yapım aşamaları izlenirken bir diğer aşamamız ise sauna sobası seçimidir. Sauna sobaları, saunanın asıl amacı ve en önemli ekipmanlarından biridir. Sauna sobası seçimi yapılırken büyük hacimli saunalar için yüksek güçlü, küçük hacimli saunalarda ise düşük güçlü sauna sobaları tercih edilmelidir. Kullanılması gerekenden düşük güçlerde ısıtıcılar sauna ısıtmada gecikmeye ve çok fazla enerji tüketimine neden olabilmektedir.

Sauna kapıları ise tamamıyla cam şeklinde yapılabileceği gibi aynı zamanda özel sauna imalat ahşabından da yapılabilmektedir. Sauna kapıları kilitsiz olarak imal edilmelidir. Sauna kapıları güvenlik açısından acil durumlarda kişilerin kolayca dışarı çıkabileceği şekilde olmalıdır. Ayrıca kişiler kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak çeşitli sauna aksesuarları tercih ederek saunaları özelleştirebilir. Firmamız sauna yapım işlemlerinde oldukça başarılı işlere imza atmaktadır. Zarif, mekâna uygun, modern saunalar inşa eden firmamız konforu ve estetiği bir arada bulundurmaktadır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta