Sauna Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna Orta Asya toplumlarından günümüze kadar gelmiş olan bir tedavi yöntemi olarak nitelendirilmektedir. Sauna günün sıkıntı ve sorunlarından uzaklaşıp, stres atmak için nemli ve ahşap bir odanın içerisinde kasların ve damarların genişleyerek rahatlayıp tedavi edilme süreci olarak tanımlanmaktadır. Tıp alanında da bazı hastalıkların tedavisi aşamasında kullanılmaktadır. Bu açıdan sauna kültürü günümüzde de oldukça yaygın bir hal almıştır. Bunun yanında ise sauna sisteminin nasıl yapılması gerektiği nasıl bir mimari dekorasyon kurulması gerektiği ve bu konudaki bazı hususların dile getirilmesinde fayda vardır. Bunun için şu noktalara da değinmek doğru olacaktır.

Sauna Yapımı

Kişilerin sauna hizmeti almalarını genelde oteller ve bazı güzellik merkezleri sağlamaktadır. Bu açıdan dolayı bu oteller bu hizmeti verirken sauna yaptırmak için işin ustalarından yapımını istemektedirler. Sauna yapımı işleminde ise gerek kullanılan malzemeler ve gerekse ölçüler oldukça önemli bir yere sahiptir.

Isı Yalıtımı

Sauna yapımı aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ısı yalıtımı sistemidir. Sauna yapımında ısının önemi oldukça yüksektir. Kişiler saunaya girerek terleyerek bazı rahatsızlıklarına çözüm yolu bulmaya çalışmaktadır. Bu açıdan dolayı yalıtım mekanizmasının güçlü olmasısauna yapan firmalarçalışanların en çok dikkat ettikleri mevzudur. Yapım aşamasında cam veya taş zeminler varsa eğer bu alanlarında ısı yalıtıma uygun malzemelerden yapılması gereklidir.

Zemini Oluşturan Malzemenin Kalitesi

Saunanın ham maddelerinden birisi ise kullanılan maddelerin ağaçlar olmasıdır. Bu aşamada kullanılan ağaçların hangi tür ağaç olmaları oldukça önemlidir. Çünkü sauna buharlı bir ortam olmasından dolayı işlem gören bu ağaçların kabarma yapmaması, küflenme oluşturmaması ve bu ağaçların şişip farklı reaksiyonlara girmemesi oldukça önemlidir. Bu açıdan dolayı yapımı aşamasında ise uzun ömürlü olması için ladin ve çam ağaçları kullanılmaktadır. Bu ağaçlar oldukça sağlam ve sauna yapımı için yeterli kalınlığa sahip olan ağaçlardır. Genel olarak 10 cm ile 2.5 cm arasında kalınlığa sahiptir.

Sauna Ölçü ve Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Sauna yapımı aşamasında bütün teknik özelliklerin yerin getirilmesinin yanında önemli olan bir başka nokta ise dekoratif olarak nelere dikkat edilmesi gerekenlerdir. Sauna yapımında sauna yapım hizmeti veren firmalar genelde açık renkli ahşapları tercih etmektedir. İnsanların buraya gelerek bir renk yoğunluğu yaşamamaları ve bunun yanında daha sade ve daha dingin bir ortam oluşması için çaba göstermektedirler. Yapım firmaları kullanacakları malzemelerde açık ve kaliteli aynı zamanda buhara ve suya dayanıklı malzemeler tercih etmektedir. Sauna kapısı da oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Sauna ölçülerine göre kapının boyutları da farklılık göstermektedir. Kapının yan taraflarında izolasyon sağlanması açısından silikon contalama işlemi yapılmaktadır.

Kullanılan Malzemeleri Sağlıkla İlgisi

Sauna yapımında kullanılan bütün malzemelerin kişilere zarar vermeyecek nitelikte olmalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü özellikle sauna yapımında kullanılan ahşap malzemeler kişilerin vücuduna direk temas etmekte ve bu yüzden dolayı zarardan uzak olması önemli bir hal almaktadır. Yapımı aşamasında kullanılan Lambrilerin kişilere zarar vermeyecek şekilde kesilmesi ve boyut alması oldukça önemlidir. Boyama veya vernik cilalama aşamasında da ısı ile mutasyona uğrayacak veya uğramaya meyilli malzemeler sağlığa zararlı olmasından dolayı tercih edilmemesi doğru olacaktır.

Sauna da Kullanılan Yer Paspaslarının ve Sobanın Önemi

Sauna yapımında dikkat edilecek olan unsurlardan birisi ise sauna yapımında kullanılan etkenlerden birisi olan paspasların önemli bir yer olmasıdır. Tamamlayıcı bir unsur olan paspasların açık renkli ve temizlenebilir cinsten olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu paspasların bir başka özelliği de antibakteriyel olmasıdır. Bir diğer önemli konulardan birisi ise kullanılan ağaçların cinsidir. Bu ağaçların ısıyı tutmayan, reçinesiz ve damarsız olan ağaçlardan tercih edilmesi önemlidir. Bir diğer önemli unsur ise sauna sobalarının önemidir. Sauna sobalarının boyutları ise ortamın ölçülerine göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında boyutları kadar doğru soba seçimi de önemlidir. Doğru soba seçimi bir saunanın ne denli ısınmasına ve aynı zamanda buhar oluşabilmesine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda saunada kullanılacak olan sobanın CE kalite belgesine sahip olması ve ortamda oluşabilecek buhardan ve sudan etkilenmemesi gereklidir. Bu açıdan dolayı seçilecek olan malzemenin de bunlar göz önüne alınarak seçilmesinde fayda vardır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta