Sauna Yapımında Kullanılan Malzemeler

Sauna Yapımında Kullanılan Malzemeler

Sauna hizmetinden kaliteli bir biçimde yararlanmak için doğru ve kullanışı bir ısı izolasyon sistemi ve buna bağlı olarak temiz bir işçilik gerekmektedir. Altyapının da doğru bir şekilde yapılması sauna inşa kalitesinin kademesini artırmaktadır. Isı izolasyon malzemeleri olarak saunanın yapımında cam veya taş yünü kullanılmaktadır. Böylelikle sauna yapılan mekanın ısı izolasyon özeliği de artacaktır. Isı izolasyon konusu aynı zamanda sauna yapımının en temel ihtiyaçlarından biri olurken, saunadan beklenen yüksek performans için de önem taşımaktadır. Bu nedenle sauna yapımında ısı izolasyon sisteminin dayanıklı ve kaliteli ürünlerden olması gerekmektedir. Isı izolasyon sistemi ve malzemelerinden sonra sauna yapımında ikinci bir unsur ise altyapı olmaktadır. Sağlam bir şekilde inşa edilen altyapı, yapılan saunanın uzun yıllar kullanılır olması bakımından yine önem kazanmaktadır. Ladin ve çam ağaçları, sauna altyapısı için kullanılan malzeme kaynaklarından biridir. Bu ağaçlardan oluşan karkas ebatları 2,5 ile 3,0 cm olup, saunanın temel taşıyıcı yapısında kullanılmaktadır.

Sauna inşa etmek için bazı parçalar kesinlikle olması gerekmektedir. Sauna yapımında kullanılan malzemeler şöyle sıralanmaktadır:

Yekpare sauna kapısı

Ahşap yapılar

Oturak ve paspaslar

Isı için sauna sobaları

Havalandırmalar

Yukarıda listelenen malzemeler arasında sauna kapısı, tek parça halinde oluşturulup, doğal renginde olabileceğinin yanı sıra müşteri isteğine bağlı renksiz veya füme rengi gibi tonlarda üretilmektedir. Uygulanan silikon contalama yöntemi ile eksiksiz bir ısı izolasyon ortamı oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra sauna kapıları özel tasarımlı kapı kolları ve manyetik kilit sistemi ile bütünleşmektedir. Kapıların boyutları yapılan saunanın uygunluğuna göre dekore edilmektedir.

Sauna İçin Ahşap Malzemeler

Sauna yapımında kullanılan malzemeler olarak diğer bir konu ise ahşaplardan oluşan yapılardır. Saunada beden temasının en yoğun olduğu bölge ahşap yapıdır. Göz önünde de olması sebebi ile ince işçilik gerektirmektedir. Özel seçilmiş ağaçlardan oluşan bu yapılar saunada lambri yapımında kullanılmaktadır. Bu lambri yapılar saunanın görselliği ve dayanıklılığı açısından saunaya sadelik özelliği kazandırmaktadır.

Sauna Oturak ve Paspasları

Sauna yapımında kullanılan malzemeler içerisinde oturak ve paspasların önemi de, kişinin konforu açısından dikkat edilmesi gereken bir unsur olmaktadır. Damarsız, reçinesiz ve ısı tutmayan ahşap yapılardaki oturaklar sauna yapımı için tercih edilmektedir. Proje türlerine göre oturma grupları tek veya üç katlı olarak üretilmektedir. Bunun yanı sıra yer paspasları da temizlik açısından iş yükü tutmayan kolay bir özelliğe sahip olmalıdırlar.

Sauna İçin Isınma Sobaları

Isı koruyuculuğu açısından soba kullanımı dasauna yapımıiçin olmazsa olmaz malzemelerden biridir. İnşa edilen saunanın büyüklüğü baz alınarak özel tasarım sauna sobaları kullanılmaktadır. CE kaliteli belgenin olması zorunlu olan sobalar, doğru seçim yapılması halinde saunanın ısınmasında ve harcanan enerji düzeyinin en az olmasında etkili olmaktadır.

Sauna İçin Havalandırmalar

Sauna yapımında kullanılan malzemeler dâhilinde havalandırmalara da yer verilmektedir. Saunanın iç ve dış mekânlarında kullanılan havalandırma üniteleri temiz hava giriş çıkışları açısından sağlıklı bir ortam oluşturmaktadır. Ayrıca, higrometre, ahşap yaştık, ahşap veya bakır kova ve kepçe ile termometre de saunada olması gereken konfor amaçlı aksesuarlardandır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket Politikamız, Ürünlerimiz, Hizmetlerimiz ve Faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Müşteri Görüşleri

Müşterilerimizin bizimle ve onlara verdiğimiz hizmetle ilgili görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tümünü Gör
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta