Şok Havuzu Yapımı

Şok Havuzu Yapımı

Şok havuzu, sıcak ortamlarda gevşeyen insan kaslarının sıkılaşması için kullanılan bir havuz türüdür. Bu havuz türünün kullanımı ile gerçekleştirilen tedavi yöntemine soğuk şok uygulaması adı verilir. Şok havuzunun beklenilen etkiyi gösterebilmesi için sıcaklığının en iyi şekilde kontrol edilmesi gerekir.

İnsan vücudundaki yer alan kaslar soğuk su ile buluştuğunda vücudun kan dolaşımı hızlanır. Kan dolaşımının hızlanması ise sinir uçlarının uyarılmasını sağlar ve sonucunda vücuttaki ağırlar son bulur. Özellikle buhar odası, sauna ve hamam kullanımından sonra şok havuzunun kullanımı gerçekleştirilir.

Şok havuzları yüzmek için kullanılabilen havuzlar değildirler. Şok havuzları çok küçük boyutlarda olurlar. Şok havuzunun kullanım amacı tamamen vücut ısısının anlık olarak soğutulmasıdır. Bu amaçla bir havuz yaptırmak istiyorsanız şok havuzunun ideal boyutlarda ve su sıcaklığının istenilen seviyede olmasına dikkat etmelisiniz.

Şok Havuzları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel olarak şok havuzlarının suları soğuktur. Bazıları onu belirli zamanlarda SPA olarak kullanmak belirli zamanlarda ise şok havuzu olarak kullanmak için tasarlanmasını sağlamıştır. Soğuk şok havuzlarında çeşitli ısıtıcılar kullanıldığı için bunu buz gibi bir suyun içine kalmak olarak nitelendirmemek gerekir.

Bazı insanlar şok havuzlarını 10 derece gibi düşük sıcaklıklarda tutmayı tercih ederler. Bazıları ise bu sıcaklığı standart havuz sıcaklığına çıkarma yoluna giderler. Şok havuzları için standart bir sıcaklık yoktur. Havuzda ısıtıcı kullanıp kullanmamak ise tamamen yaşanılan bölgeye özgü bir karar olmalıdır.

Şok havuzlarının boyutu yere ve tasarıma göre farklılık gösterir. Genel boyutlar belli olsa bile kare, dikdörtgen ve yuvarlak tasarımlar şok havuzlarının boyutlarını etkiler. Genel olarak ufak tasarımlarda dikdörtgen şekiller tercih edilir. Bunun sebebi ise dikdörtgen şekillerde daha fazla kullanılabilir alanın elde edilmesidir.

Şok havuzlarında estetik görünümü tamamlamak için havuz örtüleri veya havuz kapakları kullanılabilir. Bu konuda çok farklı ve yenilikçi olan seçenekler vardır. Bu seçenekleri kullanarak şok havuzunun mimari açıdan ortamla daha uyumlu olmasını sağlamak mümkündür. Ayrıca standart havuzlarda olduğu gibi sadece güvenlik amacıyla kullanılan çeşitli havuz örtülerinden yararlanmak mümkündür.

Şok Havuzlarının Ek Özellikleri

Şok havuzları standart yüzme havuzları gibi ısıtılır. Sakinleşmek için gireceğiz bu havuzda donma tehlikesi yaşamak istemiyorsanız suyu en uygun seviyeye getirecek bir ısıtıcı kullanmalısınız. Eğer şok havuzunu aynı zamanda bir SPA olarak kullanmayı düşünüyorsanız farklı alternatiflere yönelebilirsiniz.

Bazı şok havuzlarında, sıcak sudan soğuk suya geçişinizi hızlandıracak sıcak küvetler bulunur. Soğuk ve sıcak su arasındaki geçişler genellikle sporcular tarafından kullanılan ve insanın ruh halini iyileştiren bir pratiktir. Şok havuzunda daha estetik bir görünüm için su jetleri kullanmak mümkündür.

Özellikle dış mekanlarda olan şok havuzlarında şelaleler en popüler aksesuarlardan biridir. Bazıları sadece dekoratif amaçla kullanılırlar. Şok havuzları pek çok aksesuar için sınırlı alana sahip olsa bile şelaleler bu dar alanda kullanılabilen en ilgi çekici aksesuarlardır.

Şok Havuzlarının Faydaları

Şok havuzlarının pek çok farklı faydaları vardır. Bu havuzların faydaları daha çok pratik ve estetik durum ile alakalıdır. Bu havuzlarda kimyasal kullanımının az olması ve inşa maliyetinin az olması işin en pratik yönüdür. Şok havuzlarının diğer faydaları ise şu şekildedir:

 • Şok havuzları standart havuzlara göre daha ucuz maliyetle inşa edilirler.
 • Şok havuzlarının terapi amacıyla kullanılması mümkündür.
 • Şok havuzlarının bakımı oldukça kolaydır.
 • Standart havuzu kullanamayan kişiler şok havuzlarını kullanma fırsatına sahip olabilirler.
 • Filtrelerin ve ısıtıcıların elektrik tüketimi daha az olduğu için şok havuzlarının kullanım maliyeti oldukça azdır.

Estetik açıdan ise şok havuzlarının tasarımı ön plana çıkmaktadır. Bu havuzlar modern tasarımlarla her yere uyum sağlayabilirler.

Şok Havuzu Yapımındaki Aşamalar Nelerdir?

Beton şok havuzları, daha hızlı kurulum için sıklıkla tercih edilen modellerdir. Şok havuzu nerede olursa olsun en önemli durum kolayca erişilebilir olmasıdır. Modüler yapıya sahip olan bu havuzların inşası klasik havuz inşasıyla neredeyse aynıdır. Tek fark boyutlarının çok daha küçük olmasıdır.

1. Adım: Tasarım

Şok havuzu yaptırmaya karar veren müşterilerimize yardımcı olmak için ilk atacağımız adım tasarımdır. Tasarım aşaması havuzun yapılacağı yeri görüp seçenekleri müşteriye sunmamız ile başlangıç gösterir. Müşteriden gelen çeşitli seçenekleri değerlendirmeye bu adımda başlar ve tasarım için nihai kararı verdikten sonra bir sonraki aşamaya geçiş yaparız.

2. Adım: İnşa

İnşa adımı çok çeşitli işlemlerin bir arada yapılmasıyla gerçekleştirilir. Şok havuzu standart havuzlardan daha küçük olduğu için daha hızlı inşa edilirler. Özellikle özelleştirilebilir seçeneklere sahip olduğu için beton havuz tercih ettiyseniz inşa süresi biraz daha uzun olabilecektir.

İlk olarak çalışmanın güvenliği için inşa alanını uygun şekilde çevreleme yoluna gideriz. Daha sonra havuz yüzeyini hazırlamaya başlarız. Elektrik ve sıhhi tesisatı tamamlarız. Ardından iç yüzeylerde, zeminde ve güverte kısmında kullanılacak malzemeleri ait oldukları yerlere uygularız.

İnşa aşamasının son adımlarında son temizliği gerçekleştiririz. Su dengesini kontrol ederiz. Şok havuzu için gerekli olan sıcaklık ve soğukluk dengesini ayarladıktan sonra şok havuzu inşasını tamamlamış oluruz. Bu noktadan sonra şok havuzunu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Şok Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler

Şok havuzu yapımında kullanılan malzemeler standart havuz yapımında kullanılan malzemelerle aynıdır. Şok havuzları zaten standart havuzların küçük halini temsil ederler. Bu nedenle malzemelerde bir değişkenlik söz konusu değildir. Değişen tek şey kullanılan malzeme miktarının daha az olmasıdır.

 • Beton:  Şok havuz yapımında  kullanılan beton standart havuz ile aynıdır. Maliyeti etkileyen durum beton kullanımının daha az olmasıdır. Püskürtme beton veya yapısal beton arasından uygun seçim yapılarak şok havuzunun kalıbı oluşturulur.
 • Su Pompası:Bir su pompası havuzun filtreleme sistemi için önemli bir gereksinimdir. Su pompası suyu havuzdan çekerek onu filtreden geçirir ve tekrar havuzla buluşturur.
 • Filtre:Su pompasının suyu geçirerek temizlediği kısımdır. Filtreye itilen su burada temizlenir ve tekrar havuzla buluşturulur.
 • Isıtıcı:Şok havuzlarında suyun istenilen sıcaklıkta veya soğuklukta olması son derece önemlidir. Sıcak ve soğuk arasındaki dengeyi yakalamak için kullanılan ısıtıcılar suyun her zaman kullanılabilir olmasını sağlarlar.
 • Yüzeyler:Şok havuzunun yüzey alanı için seçim yapabileceğiniz farklı seçenekler vardır. Mimari yapıya en uygun seçime bu kısımda karar verilir. Şok havuzları genellikle iç mekanlarda yer aldığı için burada fayansların kullanımı oldukça yaygındır.

Şok Havuzu Tasarımı ve Fiyatları

Bir şok havuzunun maliyeti, seçtiğiniz boyuta ve stile, ülkedeki konumunuza ve kendi kişisel istek ve gereksinimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ortalama maliyet standart boyutlu bir havuz maliyetinin yaklaşık yarısı kadardır. Çeşitli mimari özelliklerde bir şok havuzu tasarımı istiyorsanız tasarım maliyetinin ek maliyet olacağını unutmamalısınız.

Tıpkı büyük havuzlarda olduğu gibi şok havuzları genel olarak üç yoldan biriyle inşa edilir. Vinil astar, fiberglas kabuk veya beton arasından tasarıma uygun olarak bir seçim yapılmalıdır. Vinil havuzlar genelde en ucuz olanlardır. Beton havuzlar ise pahalıdır. Bir şok havuzu inşası söz konusu olduğunda her malzeme türünün artıları ve eksileri vardır. Beton en özelleştirilebilir seçenek olduğundan genelde özel şok havuzu tasarımlarında beton tercih edilir.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

 •   
 •   
 •   
 •   
 •   
 •