Tur Havuzu Tasarımları ve Tasarım Fikirleri

Türk Havuzu Tasarımları ve Tasarım Fikirleri

Arka bahçenizde yer alan havuzun sadece dikdörtgen biçimde olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yüzme havuzun şekil itibariyle farklı olmasına rağmen bir tur havuzu olma özelliğini taşıyabilecektir. Üstelik SPA veya diğer tasarımsal özellikler yer alsa dahi sahip olduğunuz havuzu yüzme turları için kullanabilirsiniz. Böylece yüzme turları için uzun bir dikdörtgen havuz tasarımına sahip olmanıza gerek kalmayacaktır.

Öncelikle herhangi bir engeli olmayan bu yüzme şeridinin yüzücünün kol uzunluğuna bağlı olarak 1-1.5 metre genişliğinde ve en az 1-1.5 metre derinliğinde olması gerektiğini unutmamalısın. Havuz tasarımcınız ile görüşürken bu detayları söylediğiniz sürece sahip olacağınızın havuzun şeklinin herhangi bir önemi olmayacaktır. 

Havuz yapımcıları, yüzme havuzlarını çeşitli havuz şekillerine göre yapılandırma yoluna gitmektedirler. Bunlar arasında en çok dikkat çekenler L veya T şeklinin uzun bölümü, oval veya üzerinde oynanmış dikdörtgenler, 8 şekilleri, kıvrımlı bulut şekilleri ve özel serbest biçimli olan geometrik şekillerdir. 

Havuza ek olarak içerisinde SPA, tezgah, bronzlaşma çıkıntısı, dramatik kaya şelalesi, çeşmeler ve su tabakaları gibi çeşitli özelliklere yer verebilirsiniz. 

Hangi havuz stilini seçmiş olursanız olun şık ve çağdaş bir tur havuzu sahibi olabilirsiniz. Üstelik buna tropikal bir lagün estetiği dahi katabilirsiniz. Burada anahtar unsur engelleyici olmayan yüzme şeridinden başka bir şey değildir. Bu şerit, her iki tarafta da yüzücülere fırlama şansı tanıyan ve turlar arasında dönüş yapmalarına imkan tanıyan bir duvarla bitmelidir. 

Tur Havuzları: Boyutun Önemi 

Tipik bir arka bahçede tur havuzu 9-12 metre uzunluğunda bir yüzme şeridi sunmaktadır. Bu su içerisinde yapacağınız egzersizler için aradığınız aralıksa arka bahçenizin büyüklüğünün epey fark yaratacağını bilmeniz gerekmektedir.

Özellikle bir dikdörtgen tur havuzuna yaratıcı bir alternatif arıyorsanız havuzun boyutlarının devreye girmesini sağlamalısınız. Bu durumda, kullanacağınız yeni havuzun inşası için çok daha fazla açık havaya ihtiyacınız olabileceğini unutmamalısınız. Bunun en büyük sebebi lineer olmayan tasarımların havuzun daha geniş veya daha uzun olmasını gerekli kılmasıdır. 

Havuzla birlikte kullanmak için bir SPA veya bir bronzlaşma çıkıntısı gibi özellik istiyorsanız bu durumda havuz yapımcınız ile iletişimi sıkı tutmak zorundasınız. Çünkü yüzme yoluna müdahale etmeden bunları yapabilmek için çoğu durumda daha bir havuz tasarımına ihtiyacınız olacaktır. 

Örneğin, havuzla iç içe olan bir SPA'ya yer vermek istiyorsanız bu durumda 9-12 metrenin ötesine geçerek onu havuzdaki yüzme yolunun en sonuna yerleştirebilirsiniz. Bunun anlamı yaptırmanız gereken havuzun biraz daha uzun olmasıdır. SPA'ya yüzme yolunun sonunda değil yanında yer vermek istiyorsanız bu durumda daha geniş bir yere ihtiyaç olacaktır. 

Daha küçük veya daha dar bir arka bahçeniz varsa şerit için biraz daha yer açmanız gerekebilecektir. Bununla birlikte, havuzu daha geniş yapmak için alana sahip değilseniz kıvrımlı veya serbest biçimli bir tasarım seçme yoluna gidebilirsiniz. Sizin için en ideal seçenek bu olacaktır. 

Bu tür bir seçime giderseniz dikdörtgeni süsleme yoluna giderek, SPA'yı dışarıda tutarak, basamaklar, banklar veya çeşme rafları dahil ederek havuzun şeklini değiştirebilirsiniz. Böylece özellikleri net bir şekilde belli olan bir tur havuzu oluşturmayı başarabilirsiniz. 

Bu arada, daha kısa bir yüzme şeridi seçseniz bile gün içerisinde elde edebileceğiniz tüm sağlık faydalarını elde etmeye devam edebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz egzersiz süresi boyunca kaç dönüş yaptığınızın herhangi bir önemi olmayacaktır. Bu konuda size verilebilecek en iyi haber, bir tur havuzu sahibi olmak istiyorsanız tasarım konusunda faydacı bir yaklaşıma yönelmenizin şart olmamasıdır. 

Engelleyici olmayan bir yüzme şeridi oluşturduğunuz sürece, ailenizi ve arkadaşlarını eğlendirecek ve arka bahçenize güzel bir görünüm kazandıracak havuza sahip olabilirsiniz. Bu tür bir havuza sahip olmak için hiçbir şeyin size engel olamayacağını bilmelisiniz. 

İlham almak için aşağıdaki tur havuzu fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Bu şekiller, stiller ve özellikleri göz önünde bulundurarak kendi projenizi oluşturabilirsiniz. Havuz yapımcınız ile irtibat kurduğunuz zaman bu örneklerden bahsederek onların istenilen çalışmayı daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz. 

  1. Bir dizi doğal şelalesi ile tamamlayabileceğiniz lagün tarzı bir havuza sahip olabilirsiniz. Böylece boydan boya kullanabileceğiniz bir havuzun olabilecektir. Böylece yüzmek için bol bol alana sahip olurken aynı zamanda bronzlaşma çıkıntısı gibi özellikleri yüzme şeridine engel olmadan projeye dahil etmeyi başarabilirsiniz. 
  2. Dikdörtgen biçimden uzak durmak istiyorsanız basit ama fonksiyonel olan yumuşak kavisli bir havuz tercih edebilirsiniz. Görsel keyif için laminar güverte jeti suyun hareket halindeki kalmasını sağlayarak onun rahatlatıcı etkisini ön plana çıkarabilecektir.
  3. Bir dikdörtgen havuzun sizin için ideal seçenek olduğunu düşünüyorsanız dışarı doğru adımları olan bir havuz tercihinde bulunabilirsiniz. Burada konumunu iyi ayarladığınız bir SPA'ya yer verebilmeniz mümkündür. Böylece çok daha iyi bir geometrik görünüm elde edebilirsiniz. SPA'nın su akış yolu önemli bir odak noktası oluşturarak hoş bir şelale sesi çıkmasını sağlayabilecektir.
  4. Kıvrımlı bir seçim yapacaksanız giriş adımları, yükseltilmiş SPA, dalış panosu ve bronzlaşma çıkıntısı gibi özellikleri bir arada kullanabilirsiniz. Kıvrımlı havuzun en büyük avantajı size açık bir yüzme şeridi sunarak tur havuzu ihtiyacınızı karşılayabilme niteliğine sahip olmasıdır.
  5. Tur havuzlarının dikdörtgen olmasına gerek yoktur. Geniş bir havuza sahip olabilme imkanınız varsa daha uzun kıvrımları olan bir havuz tercihine giderek tur şeklinde yüzme egzersizleri yapan kişilerin günlük egzersizlerini kolayca yapabilecekleri bir havuza sahip olabilirsiniz.
  6. Serbest biçimli bir havuzun simetrik olmasına gerek yoktur. Bu tür havuzlar yüzme turları için geniş ve düz bir alan sunmaktadırlar. Tur havuzu tasarımınızı tipik dört köşeli bir yapıdan olabildiğince uzak tutmak istiyorsanız serbest biçimli bir havuz tercih edebilirsiniz.
  7. Bronzlaşma çıkıntısının önemli olduğu yarı dikdörtgen bir havuzun bir bölümünde yüzücüler için ideal alan bulunabilmektedir. Bu durumda havuzun işlevselliğini koruyabilir aynı zamanda size sınırsız rahatlık sunacak bir SPA'ya sahip olabilirsiniz.
  8. Eğimli bir arka bahçeniz varsa bu durumda serbest biçimli bir havuz ve SPA tercih etmeniz gerekmektedir. Havuza giden türlü adımlar, büyük bir bronzlaşma çıkıntısı ve çeşitli kıvrımlar bu tür havuzların vazgeçilmez özellikleri olsa bile yüzücülere için tur boyunca rahat şekilde hareket edebilecekleri ideal bir alan sunulabilmektedir.
  9. Bahçenizin aşırı zengin bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız bu durumda klasik Roma usulü havuzları tercih edebilirsiniz. Bu havuzları heykeller, SPA, şömine, pergola ve yemyeşil çevre ile destekleyerek havuz manzarasının çok farklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür havuzlar doğal tur havuzları olarak bilinmektedirler.
  10. Serbest şekilli bir tasarım seçme yoluna giderek yine doğal bir tur havuzu elde etmeniz mümkündür. Havuzun orta kısmına bitişik olacak şekilde yükseltmiş bir SPA tercih etme yoluna gidebilirsiniz. Böylece havuzun bir ucundan diğer ucuna uzanabilecek engelleyici olmayan bir yüzme şeridi kullanma fırsatını elde edebilirsiniz.

  Hayalinizdeki havuz bir tur havuzu olacaksa daha farklı tasarım fikirleri hakkında bilgi edinmek veya hayalinizdeki havuzu yaptırmak için hemen iletişim formunu doldurarak veya 0216 475 39 37 telefon numarasını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta