Tuz Odası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tuz Odası Yapım Özellikleri

Tuz odası yapımıiçin belli noktalar önemlidir. Fakat öncelikle tuz odası nedir bundan başlayalım. Tuz odası, tuz mağaralarının şifalı etkilerini bir doktor polikliniğine veya evlere taşımak için geliştirilmiş bir sistemdir. Tuzun en önemli özelliği ödemleri vücuttan sökmesidir. Tuz odasının asıl amacı tuzu solunabilir hale getirmektedir. Tuz odasının bu asıl amacı ile solunum yollarında doğal bir yol ile temizlenmiş olur. Tuz odaları sayesinde ciğerlerde temizlenmiş olur. Nefes alındığında içinize daha fazla oksijen çekmiş olursunuz. Astım, KOAH, sinüzit ya da nefes darlığı çeken hastalara tuz odaları tavsiye edilmektedir. Bu şekilde bu hastalar nefeslerini daha iyi alır hale gelirler. Yorgunluk, uyku problemi, yataktan kalmak istememe gibi durumlarda da tuz odaları kişilere önerilmektedir. Bu şekilde sorunlarından kurtulma şansı yakalamış olurlar.

Tuz Odasının İlk Bulunuşu

Tuz terapili nefes açma 1843 yılında doktor Boczkowski ‘nin görevini idame ettirdiği Polonya’nın Wieliczka eyaletindeki tuz madeninde çalışan bütün işçilerin akciğer rahatsızlığı yaşamadığını fark etmesiile başlamaktadır. Daha sonra Felix bu durumu bilimsel açıdan ele alarak elde ettiği sonuçları raporlayarak tuz odalarının akciğer hastalığına iyi geldiğini bütün dünyaya duyurmuştur. Bu olay ile Polonya’da bulunan bu madenin içine dünyadaki ilk tuz iyileştirme merkezi açılmıştır. Bununla birlikte pek çok ülke hastalıklara çözüm olaraktuz odası yapımıdiye bir iş ile kendi ülkelerinde tuz iyileştirme merkezi açmışlardır. Bunu yapan ülkeler Avusturya, Romanya, Kırgızistan, Ukrayna, Rusya, Slovakya ve Nahçivan olarak kayıtlarda görülmektedir. Nahçivan ‘da ise bu çalışmalar ile 1989 senesinde yapılan Duzdağ Mağarası astım ve nefes darlığı adı altında pek çok solunum sistemi ile ilgili hastalıklara tedavi olmak için resmi devlet hastanesi şeklinde yapılandırılarak halka hizmet vermektedir.

Tuz Odası İle Verilen Hizmetler

Tuz odası yapımı ile solunum yolu rahatsızlıkları çeken pek çok hastanın tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Solunum rahatsızlığı olan insanlar tuz iyileştirme merkezine gidip tedavi olmak isterler. Fakat tuz iyileştirme merkezi her yerde bulunmamaktadır. Bu yüzden bazı SPA merkezi, alternatif olarak insanlara iyi geleni isteyen poliklinikler veya sağlıklı yaşam için açılan merkezlerde insanlara hizmet sunmak amacı ile tuz odaları yapılmaktadır. Bu odalarda solunum yolu rahatsızlıkları çeken insanlar rahatlamaktadır. Bunun haricinde yorgunluk bitkinlik hissi yaşayan insanlarda düşünülerek farklı yöntemler denenmiştir. Uyku problemi çeken insanlar için istedikleri mekânlara bu işi yapan firmalar aracılığı ile getirilen tuzlar bütün odanın duvarlarına yapıştırılmaktadır. Böylelikle uyku problemi çeken ya da yataktan kalmak istemeyen pek çok insan kendi evlerinde tedavi olmuş olurlar. Herkese sağlıklı bir yaşam olanağı sunan tuz vücudundaki ödemi atmak isteyen herkes içinde şifalı bir madde olarak hizmet vermektedir.

Tuz Odası Yapımı

Tuz odası yapımı, bu işi yapan pek çok firma bulunmaktadır. Kişiler sadece tuz odası yaptırmak istedikleri mekânı seçerler. Tuz odası yaptırmak için bir odanın herhangi bir özelliğe sahip olması istenmez. Eve, ofise, polikliniğe ya da istenilen bütün her yere tuz odası yaptırmak mümkündür. Bu konuda kişilere kalan sadece istedikleri odanın bütün ölçülerini tuz odası yapımı yapan firmalara yollamaktır. Oda ölçülerine göre tuz üretimi yapılacaktır. Daha sonra firma görevlisi gelip nereye tuz odası yapılmak isteniyorsa, bir oda ya da mağara şekli verilebilmektedir. Kişilerin ayağına ev rahatlığı ile doğal tuz iyileştirme merkezleri kurulmaktadır.

Tuz Odası Faydaları

Tuz iyileştirme merkezine gidemeyen kişiler için tuz odası yapımı için firmalar çalışmaktadır. Tuz odasının insan sağlığı için saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Solunum yolları rahatsızlıkları yada solunuma bağlı olan bazı hastalıklar için fayda sağlamaktadır. Bu hastalıklar astım, astım bronşit, alerjik astım, sinüzit, nefes darlığı, burun tıkanıklığı, nefese bağlı horlama, yorgunluk hissi, düzensiz uyku gibi pek çok rahatsızlığa tuz odaları iyi gelmektedir. Tuz tedavisi alan kişilerin vücudundaki karbondioksit düşer ve oksijen yükselir. Bu durumda çok rahat nefes alan insanlar olur. Akciğerleri temizlemesi ile bilinen doğal yöntemlerle artık insanlar daha sağlıklı yaşayacaklar.

Hangi İnsanlar Tuz Tedavisi Alabilir?

Tuz odası ile insanlar tedavi görmektir. Tuz iyileştirme merkezine gidemeyen insanlar için tuz odası yapımı işi yapılmaktadır. Tuz tedavisini solunum rahatsızlığı olan insanlar haricinde sigara kullananlar, inşaat ya da çok fazla toz ortamında çalışan insanlar, sanayi, maden ve kimya alanında çalışanlar, hava kirliliğinde fazla duran insanlar tuz terapisi alarak daha rahat bir yaşam standardına ulaşacaktır. Tuz bulunan mikropların etkisini düşürür.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta