Buhar Odası Yapımı
Tanıtım Videosunu Seyret

Buhar Odası Nedir?

Buhar odası, kapalı bir alanda buharı oluşturup hapseden odalara verilen isimdir. Buhar odaları çok geçmişten beri kullanılmaktadır. Buharın vücuda iyi gelme özelliğinden dolayı yıllarca kullanılmıştır. Vücuttaki nem oranını arttırması, terleme ile zararlı maddelerin vücuttan atılması, cildi rahatlatma gibi özellikleri ile buhar odaları oldukça ünlüdür.

Peki, buhar odaları nasıl yapılmalıdır? Buhar odası yapımında nelere dikkat edilmelidir? Birlikte inceleyelim. Buhar odası yapılır iken ilk aşama buhar odasının inşa edileceği yerin belirlenmesidir. Buhar odası yapımı için uygun olan alan belirlendikten sonra tasarımlar yapılır ve buhar odası imalatı başlar.

Buhar odası imalatı tamamlandıktan sonra dileyenler için çeşitli aksesuarlar ile oda dekore edilebilir. Buhar odası vücudunuza iyi geldiği gibi güzel bir şekilde dizayn edildiğinde gözünüze de estetik gelecek ve sizi mutlu edecektir. Buhar odaları bu gibi özelliklerin yanında buharı içeride muhafaza edebilecek kapasitede olmalıdır. Buhar odası yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve buharı içeride tutabilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde buhardan etkilenerek deforme olmayacak ürünler kullanılmalıdır ki uzun ömürlü bir buhar odası kullanımı gerçekleşebilsin.

Buhar Odası Nasıl Yapılır?

Bir buhar odası inşa etmek karmaşık bir süreç gibi gözükebilir. Ancak doğru planlama ile buhar odasının inşası kısa sürede tanımlanabilir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta duvar ve tavan gibi yerlerde kullanılacak malzemelerin kalitesidir.

Buhar odası yapımı için gereken ilk aşama buhar odasının planlanmasıdır. Oturulacak yerler, kapılar, buhar jeneratörü ve havalandırma sistemi gibi tüm detaylar düşünülmelidir. Buhar odasında bulunacak oturma odaları hem kapasite olarak yeterli olmalıdır hem de yeterli konforu sağlamalıdır. Buhar odaları iyi yalıtımlı kapılara ihtiyaç duyar. Kapıların buharı içeride tutması için kaliteli ve buhara dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gereklidir. Buhar dağıtımı için gerekli tesisatın kurulması gereklidir. Buhar odaları hem estetik olarak hoş dursun hem de gerekli aydınlatma sistemi olsun diye ışıklardan yararlanılmalıdır. Buhar jeneratörünün kuru ve erişilebilir bir alana yerleştirilmesi gerekir. Bu alan su kaynağına ve uygun bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyar. Buhar çıkışı ve kontrol kabloları termostatik kontrol için buhar odasında yer almalıdır.

Buhar odasının daha temel yapıları için zemin, duvar ve tavan önemli noktalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Zeminler su geçirmez olmalıdır. Yoğuşma gibi olayların meydana gelmemesi gerekmektedir. Su gidişi için de özel gider yerleri yapılmalıdır. Duvarlar buhar etkisi ile kabarma veya dökülme gibi problemler yaratmayacak maddelerden inşa edilmelidir. Tavanlar duvarlar ile aynı şekilde inşa edilirler. En iyi şekilde gradyan olması gerekir. Böylece yoğuşmanın kaçması engellenir.

Buhar Odası Fiyatları

Buhar odası yapımı maliyeti, buhar odası yapılacak alanın büyüklüğüne, buhar odası imalatı için kullanılacak malzemelere ve malzemelerin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Buhar odası yapımı için çok çeşitli ürün kullanılmaktadır. Bunlar mecbur kullanılması gereken ürünler olabileceği gibi dekoratif olarak kullanılacak ürünler olabilmektedir.

Ürünlerin kalitesi, kullanım amacı, büyüklüğü ve işlevi gibi çeşitli faktörler de buhar odası fiyatlarını etkilemektedir. Buhar odası fiyatları çeşitli değişkenlere bağlı olduğu için sağlıklı bilgilendirme için Çilek Havuz ile iletişime geçmeniz en ideal yol olacaktır. Sitemizi inceleyebilir ve buhar odası yapımı, sauna yapımı, tuz odası yapımıhamam yapımı gibi çeşitli bilgiler için sorularınızı iletebilirsiniz.

Buhar Odası İmalatında Önemli Noktalar

Buhar odası imalatı gerçekleştirilir iken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlardan en önemlisi plan aşamasıdır. Plansız bir buhar odası işlemi fazla maliyetli veya kalitesiz bir şekilde oluşabilir. Daha kullanışlı, verimli, kaliteli ve şık buhar odaları için önce plan yapılmalıdır. Yapılacak alan seçilmelidir. Alanın buhar odası imalatı için uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Daha sonra buhar odası yapımı için gerekli inşaat başlatılmalıdır.

Buhar odası yapımı için en önemli noktalar duvar, tavan zemin, döşeme gibi buhar odasının temelini oluşturan şeylerdir. Döşeme tipi, buhar odanızın planlamasında temel hususlardan biridir. Döşemenin buharı emmeye karşı dayanıklı olması gerekir. Döşeme nemi emerse buhar odası etkisini yitirir ve döşeme bundan zarar görebilir. Bu açıdan özel bir filmle işlemden geçirilmiş bir seramik karo döşeme oldukça avantajlıdır. Döşemenin yanı sıra duvarların, kapıların ve pencerelerin buhar odasında üretilen neme karşı dayanıklı bir malzemeyle kaplı olması gerekir. Aynı zamanda kapı ve pencerelerin buharı içeride muhafaza edebilecek kapasitede olması gerekmektedir.  Camlı fayanslar buharın nüfuz etmesine izin vermezler. Ayrıca, kullandığınız alt tabakanın zamanla bozulmayacağından emin olmanız gerekir.

Çilek Havuz Buhar Odası

Çilek Havuz, istediğiniz buhar odalarını inşa edebilmeniz konusunda sizlere yardımcı oluyor. Buhar odası yapımı için gerekli aşamaları kaliteden ödün vermeden tek tek gerçekleştiren Çilek Havuz, müşteri memnuniyetine önem veren bir prensip ile çalışıyor.

Buhar odası imalatı için seçilecek alan önem arz etmektedir. Bu alanın buhar odası yapımı için uygunluğu test edilip ona göre inşaat işlemlerine başlamak gerekmektedir.

Buhar odası yapım aşamalarını eksiksiz bir şekilde özenerek hazırlayan Çilek Havuz, sizlerin hayallerindeki buhar odalarını hazırlamak için sizleri bekliyor. İster iseniz tuz odası yapımı, ister iseniz havuz yapımı ister iseniz buhar odası yapımı için Çilek Havuz’ a web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çilek Havuz, dilediğiniz buhar odasını en ince ayrıntısına kadar gerçekleştirme konusunda özel çaba sarf etmektedir. Müşteri isteklerini asla göz ardı etmeyen Çilek Havuz buhar odası yapımında da sizlerin düşüncelerinizi göz ardı etmeyecektir. Çilek Havuz, buhar odası imalatı konusunda sizlerin isteklerini göz önünde bulundurur iken aynı zamanda işin uzmanı olan ekibimiz tarafından sizleri bilgilendirmeyi de eksik etmez. Sizler için en kaliteli ve en kullanışlı buhar odalarını inşa etmeye özen gösteren markamıza web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Buhar Odası Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar odası yapımında daha önce belirttiğimiz gibi plan, program, tasarım gibi konular önem arz etmektedir. Bunlar ile birlikte termostat ve buhar jeneratörü de çok önemli noktalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman göz ardı edilen termostatlar, kurulumu kesinlikle yapılması gereken ürünlerden birisidir.

Buhar jeneratörleri, buhar odasının büyüklüğüne göre seçilmelidir. Ayrıca, buhar odasının yapıldığı yerde jeneratörün ihtiyaç duyduğu gerilime dayanacak biçimde kablolama gerçekleştirildiğinden emin olmak gerekir. Buna ek olarak buhar jeneratörünün hafif eğilimli bir yere yerleştirilmesi önemlidir.

 

Buhar odası Yapımı İçin Aksesuarların Planlanması

Buhar odası için aksesuarların planlanması son aşamadır. Burada fayansın, sıvanın, olacaksa duşun ve diğer aksesuarların en iyi şekilde düşünülmesi gerekir. Bu aşama tamamlandıktan sonra buhar odası kullanıma hazır hale gelir.

Fayanslar, ayak kaydırmayacak şekilde olmalıdır. Buhar odasında görüş kapasitemiz azalacağı için düşme tehlikemiz yüksektir. Bu yüzden kaymaz yapıda fayanslar tercih edilmelidir. Duş, buhar odası için tercihe bağlı bir durumdur. Dileyenler için uygun yerlere kurulabilir. Aksesuarlar buhar odasında gerçekleştirmek istediğiniz aktivitelere göre şekillenir. Müzik sistemi, aydınlatma sistemi, dekoratif ürünler sizin tercihinize göre kullanılabilecek aksesuarlardır.

Çilek Havuz buhar odası yapımı için tüm aşamaları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirir. Kaliteli ürünler kullanan ve son derece planlı bir şekilde inşa işlemini gerçekleştiren Çilek Havuz ekibimize web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Buhar odası dışında, saunalar, havuz yapımı, tuz odası yapımı, kar odası yapımı gibi diğer projelerimiz için de bizlerden bilgi alabilirsiniz.

 

Merak Edilenler
E-Katalog

Şirket Politikamız, Ürünlerimiz, Hizmetlerimiz ve Faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Müşteri Görüşleri

Müşterilerimizin bizimle ve onlara verdiğimiz hizmetle ilgili görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tümünü Gör
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta