Sauna Yapımı

Sauna Yapımı

Sauna Yapımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sauna yapımı sektöründe kaliteli bir hizmetin sunulabilmesi için, doğru ve kullanışlı bir ısı yalıtım sistemi şart olmaktadır. Ayrıca sauna imalatında doğru bir altyapının oluşturulması da kaliteli bir saunanın inşa edilmesi için gerekli olmaktadır. Sauna yapımında ısı yalıtım değeri yükseltilmiş olan cam yünü ya da taş yünü ısı yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Bu sayede sauna alanının yalıtım özelliği arttırılmış olmaktadır. Sauna yapımında en temel gereksinimlerden birisi olarak karşımıza çıkan ısı yalıtımı konusu, saunadan yüksek bir performans sağlanması noktasında da önemlidir. Bundan dolayı sauna yapımında ısı yalıtım sistemlerinin sağlam ve kaliteli malzemeden üretiliyor olması önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Sauna yapımının bir diğer önemli unsurunu teşkil eden sauna altyapısı, saunanın uzun ömürlü olması bakımından önemli olmaktadır. Bunun için genellikle ladin ya da çam ağaçları tercih edilmektedir. Ladin ve çam ağaçlarından yapılan karkasların ebatları 2,5 cm ile 10 cm arasında olmaktadır. Bu karkaslar saunanın ana taşıcı yapısının oluşturulmasını sağlamaktadır.

Sauna yapımı konusunda belirli parçalardan söz etmek mümkün olmaktadır. Saunayı oluşturan en temel parçalar şunlardır;

 • Sauna kapısı
 • Ahşap yapı
 • Oturaklar ve paspaslar
 • Sauna Sobaları
 • Havalandırma

Sauna Aksesuarları ve Tamamlayıcı Ürünler

Sauna kapısı, yekpare olarak imal edilmektedir. Natürel renkli olabileceği gibi müşterilerin talepleri doğrultusunda renksiz ya da füme rengine de sahip olabilmektedir. Isı izolasyonunun eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla sauna kapısında silikon contalama tekniği uygulanmaktadır. Ayrıca sauna kapılarından özel tasarımlı kapı kollarlı ile mıknatıslı kilit sistemi malzemeleri kullanılmaktadır. Suna kapısının ebatları yapılacak olan sunanın boyutlarıyla orantılı bir şekilde dizayn edilmektedir.

Sauna Yapımında Dikkat Edilecek Hususlar

Sauna yapımı ile ilgili olan bir diğer önemli parça ise ahşap yapıdır. Ahşap yapı esas itibariyle tene temas eden ve gözle görülebilen bir yapıdır. Bunun için ahşap yapımın üstün tasarım özelliklerine sahip olması gerekli olmaktadır. Sauna için oluşturulan ahşap yapı, özel olarak seçilmiş ağaçlardan elde edilmiş lambriler vasıtasıyla oluşturulmaktadır. Sunada görsel bir sadeliğin olması önemli bir özelliktir. Ağaçtan imal edilmiş lambriler, hem sade bir görsellik sağlamaktadır hem de oldukça sağlam bir yapının oluşumunu sağlamaktadır. Lambrilerin tek parça halinde ve tam boy olarak uygulanması, görsel olarak da zarif bir görüntünün oluşmasını sağlamaktadır. Sauna projelendirmelerinde ortalama tavan yüksekliği 210 ile 240 cm arasında olmaktadır. Ancak müşterilerin talepleri doğrultusunda farklı yükseklikteki tavanlar da tasarlanabilmektedir.

Sauna Yapımı Ekipmanları

Sauna yapımı ile ilgili bir diğer unsur; oturaklar ve paspaslardır. Saunada kullanılacak oturak bölümlerinde reçinesiz, damarsız ve ısı tutmayan ahşapların tercih edilmesi önemli olmaktadır. Oturma grupları ve paspasların özellikleri sauna konforunu yüzde yüz olarak etkilemektedir. Oturma gruplarının tek katlı ya da iki hatta üç katlı olarak projelendirildiği de bilinmektedir. Sauna tasarımlarında kullanılacak olan yer paspaslarının kolay temizlenir bir kabiliyetinin olması önemli bir özelliktir. Sauna sobaları, saunanın kullanım amacı ve büyüklüğüne göre özel olarak seçilmelidir. Doğru soba seçimi daha az enerji harcayarak daha hızlı ısınan bir sauna ortamının oluşmasında etkili olmaktadır. Sauna sobalarının CE kaliteli belgesine sahip olmaları da gerekli olmaktadır. Saunanın havalandırma ünitesi, iç mekan ile dış mekan arasında yer almaktadır. Ahşap yastık, ahşap bakır kova kepçe, termometre ve higrometre gibi özel aksesuarlar saunaların konforu için olmazsa olmazladır. Sauna yapımı konusunda yılların getirdiği birikimi en yeni sauna tasarımlarında kullanan firmamız, uluslar arası kalite standartlarının çok üstünde saunalar imal etmektedir.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

 •   
 •   
 •   
 •   
 •   
 •