Bulanık Havuz Suyu Nedenleri ve Çözümleri

Blog

Yaz aylarının vazgeçilmezi havuz keyfi; pek çok insan için dinlendirici, huzur verici bir aktivitedir fakat bu suyun kirli, bulanık olduğunu görmek oldukça can sıkıcıdır. Bulanık havuz suyunun elbette bir sebebi vardır. Bu yazıda sizlerle bulanık havuz suyunun nedenlerini ve çözümlerini paylaşacağız.

Bulanık Havuz Suyunun Nedenleri

● Havuz suyunun bulanık olmasının ilk nedeni havuz suyunun yeteri kadar klorlanmış olmamasıdır. Her havuzun ortalama bir klorlama seviyesi vardır ve klorlama seviyesinin altına düşüldüğünde havuz suyunda bulanıklaşma gibi problemler ile karşılaşılmaktadır. Havuz klorlarının ne kadar atılması gerektiği konusunda detaylı bilgiye ulaşmak için Havuz Klorları Ne Kadar Atılmalıdır? adresinden, ilgili blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

● Havuz suyunun bulanık olmasının bir diğer nedeni, havuzun olması gerektiğinden daha fazla su ilavesi ile doldurulmasıdır. Havuza ilk seferde fazla miktarda su eklendiğinde havuz suyunda kahverengileşme, bulanıklaşma ve yosunlaşma sorunlarıyla karşılaşılmaktadır.

● Bulanık havuz suyunun nedenlerinden üçüncüsü, havuz süzme filtresinin havuz suyunu süzmek için yeterli kapasiteye sahip olmamasıdır. Seçilmiş olan havuz filtreleme sisteminin mutlaka ama mutlaka havuzun büyüklüğüne ve havuzun kirlilik derecesine uygun nitelikte seçilmelidir.

● Diğer bir sebep ise bir önceki madde ile bağlantılıdır. Filtrelem siseminin nicelik ve niteliği kadar doğru çalışıp çalışmaması da önem arz etmektedir. Eğer filtreleme sistemi doğru çalışmıyorsa veya yeteri kadar çalışmıyorsa yine havuz suyunda bulanıklık meydana gelecektir.

● Havuzda yosun oluşumu da havuz suyunun berraklığını kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Havuz suyunun yosunlamasının altında da bazı sebepler bulunmaktadır. Yaz aylarında yağışa maruz kalan havuzlarda havuz suyu ile yağmur suyunun birleşmesi sonucunda yosunlar için bir besin kaynağı oluşur ve yosunlanma problemi sıkça yaşanır. Bunun dışında filtrasyon ve dolaşımdaki yetersizlikler de yosunlanmaya sebebiyet vermektedir.

● Havuz suyunun bulanıklaşmasının nedenlerinden biri de havuz kimyasallarının aynı anda birbirine karıştırılmasıdır. Havuzda yosunlanma gibi bir problem yaşanmaması için havuz kimyasallarının aynı anda kullanılmaması gerekmektedir.

● Diğer bir sebep havuz kimyasalları söktürücülerin yoğun miktarda kullanılmasıdır. Havuz kimyasalları çöktürücülerin belirli bir kullanım mikarı vardır ve bu miktar geçilmemelidir. Örnek verecek olursak 100 tonluk bir havuz için 1 LT çöktürücü kullanmak yeterlidir.

Bulanık Havuz Suyunun Çözümleri

● Havuzun mat görünümde olmasının sebebi havuzun klor oranının düşük olması olabilir. Bu durum, genellikle klor oranı serbest havuzlarda yaşanmaktadır. Bunun ise çözümü oldukça basittir. Öncelikle havuz ph değeri 7,2 değerine getirilmelidir. Sonrasında ise toz klor ile havuz suyuna ilave yapılarak şoklama işlemi gerçekleştirilmelidir. Şoklama sonrasında ph seviyesi 4 ppm değerinde olmalıdır. Sonraki günlerde bu seviye 7,2 ve 7,6 aralığında olmalıdır.

● Havuz pompaları, havuz içindeki suyun sürekli olarak devirdaim yapmasını sağlamaktadır. Havuz suyunun matlaşmaması için de bu devirdaimin sürekli gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu sebeple havuz suyu bulanıklaşması gibi bir problemler karşılaşmamak için havuz suyu pompası çalışma süresini arttırabilirsiniz.

● Havuz suyunun bulanık olduğunu fark ettiyseniz havuz filtresi kumlarını kontrol etmenizi öneririz. Eğer bu kumlarda taşlaşma meydana gelmiş ise doğal olarak havuzda da bir kirlilik söz konusu olacaktır. Böyle bir durumda kumların değiştirilmesini önermekteyiz. Kumun taşlaşması dışında kumun azalması da dikkatinizi çekmemiş olabilir. Kumun azalması da havuz suyunun bulanıklaşmasını sebebiyet vermektedir. Kumlar azaldıkça yerine ekleme yapmak bu sorunun yaşanmasını önleyecektir.

● Yukarıda da bahsettiğimiz gibi havuz suyuna bir anda yüklü miktarda su ilavesi yapmak beraberinde bulanıklaşma sorununu da getirecektir. Bu problemin yaşanmaması için, havuz suyu azaldıkça azar azar ilave yapılmasını öneririz.

● Havuz kimyasallarının aynı anda kullanılmasının ciddi problemler yaratacağını az öncede belirtmiştik. Havuz kimyasallarının aynı anda kullanılması, havuz kirliliğine sebebiyet vereceği gibi sağlık açısından da oldukça zararlıdır. Bu sebeple iki havuz kimyasalının arasında en az yarım saat beklemek gereklidir. Yarım saat dolduktan sonra diğer kimyasal kullanılabilir.

● Havuz suyunun kirlenmesinin bir diğer sebebi filtrenin pislik ile dolmuş olması olabilir. Eğer filtrede böyle bir sorun varsa, filtrenin temizlenmesi gerekmektedir.

● Havuz kimyasal çöktürücüler de markadan markaya göre değişiklik göstermektedir. Hem ürünün kalitesi açısından hem de ürünün kullanımı açısından bazı farklılıklar olabilir. Bu sebeple önce kaliteli bir ürün tercih etmek, sonrasında da o ürünü kullanım talimatlarına uygun bir biçimde kullanmak önemlidir.

Havuz Suyunun Bulanık Olması Ne Gibi Problemlere Yol Açar?

Havuz suyunun bulanık olmasının nedenlerinden ve çözümlerinden bahsettikten sonra bulanık suyun ne gibi problemler yaratacağına da değinmekte fayda bulunmaktadır.

Eğer havuz suyu bulanık ise, havuz kullanıldığı takdirde gözlerde yanma meydana gelebilir. Gözün hassas bir organ olması sebebiyle de böyle bir durum yaşanması sağlık açısından oldukça zararlıdır. Özellikle de bu yanma probleminin sürekli olarak tekrarlanması durumunda kesinlikle bir çözüm üretilmelidir. Eğer havuz suyunun gözde yanması meydana getirdiğini tespit ettiyseniz bunun nedeni havuz suyunda kloramin oluşumudur. Bunun engellenmesi için de klor şoklaması yapılması gerekmektedir.

Diğer bir sağlık sorunu ise gözde veya ciltte hassasiyet oluşmasıdır. Eğer havuz suyunun böyle bir probleme yol açtığını fark ettiyseniz muhtemelen havuz suyu düşük ph seviyesine sahiptir. Bunun için de havuz suyunun uygun ph seviyesine getirilmesi gerekmektedir.

Bu yazıda sizlerle bulanık havuz suyunun nedenlerini, çözümlerini ve hangi durumlara sebebiyet verebileceğini paylaştık. Havuz yapımı, bakımı gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca havuz bakımı hakkında sormak istediğiniz sorular var ise yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta