Hamam · Sauna · SPA
Prefabrik Havuz Yapımı
Tanıtım Videosunu Seyret

Prefabrik havuzlar, havuzların tadını çıkarmak için oldukça önemli fırsatlardan biridir. Çünkü bu havuzlara sahip olmak için yoğun inşa çalışmalarından geçmeye gerek yoktur. Havuzda daha fazla vakit geçirip temizliğe daha az vakit ayırmak isteyen kişiler için prefabrik havuz her zaman en doğru tercihtir.

Prefabrik havuzlarbaşlangıç maliyeti açısından pahalı ancak ömür boyu maliyet açısından ucuz ürünlerdir. Bakım maliyetinden kalan parayı partilere, ızgaralara ve havuz başında eğlenceye ayırarak kullanacağınız havuzdan ekstra verim almayı başarabilirsiniz. 

Günümüzde tüketicilerin kullanabileceği çok farklı yüzme havuzu türleri vardır. En popüler olanlardan biri ise prefabrik havuz seçenekleridir. Bu havuzlar, endüstrideki en pürüzsüz yüzeylere sahip olup üzerinde durmak veya onlarla temas etmek rahat bir deneyim sunmaktadır. 

Prefabrik Havuzların Avantajları 

● Maliyetler söz konusu olduğunda prefabrik bir havuzun kurulumunun toplam maliyeti diğer seçeneklere göre düşük olur. Uzun vadede prefabrik havuzlar çok daha ucuz olduklarından beton ve vinil havuzlara göre daha fazla tasarruf imkanı sunmaktadırlar.

● Prefabrik havuzları temizlemek oldukça kolaydır. Diğer havuzlarda yosunlar gibi çok farklı problemler yaşayabilirsiniz. Ancak prefabrik havuzlarda yosun problemi ortaya çıkmaz ve bu havuzlar daha kolay temizlenir.

● Prefabrik havuz yapımında kullanılan fiberglas iyi bir yalıtkan malzemedir. Bu nedenle havuzun ısıtma maliyeti çok daha düşük olacaktır.

● Fiberglas güçlü ve esnek bir malzemedir. Yalnızca doğrudan darbe aldığında bir delik veya çatlak oluşabilir.

● Vinil astar ve beton havuz için yapılan yenileme ile periyodik bakımlar ortadan kaldırılır. Dilediğiniz zaman havuzun keyfini çıkarabilir ve dilediğiniz zaman havuzdan yararlanabilirsiniz.

● Prefabrik havuzlarda onarım kolaydır ve beton havuzlara göre çok daha hızlı onarım gerçekleştirilir. Prefabrik havuzlar teknelerin tamir edildiği gibi onarılırlar.

● Prefabrik havuz montajı kalıplı basamaklar, koylar, güneşlenme terası, banklar gibi ek ilavelerle gerçekleştirilebilir. Bu detaylar tasarıma dahil edilirler.

● Prefabrik havuzlar diğer seçeneklere göre daha hızlı inşa edilirler.

Prefabrik Havuzların Dezavantajları 

● Yüksek kaliteli reçineler ve fiberglas malzemelerinin kullanımı nedeniyle prefabrik havuzların ilk yatırım maliyeti oldukça yüksektir.

● Son kullanıcı açısından prefabrik havuzların malzeme kalitesini anlamanın herhangi bir yolu yoktur. Fiberglas kullanılarak yapılmış olan tüm havuzlar yeni olduklarında aynı görünüme sahiptirler.

● Prefabrik havuzlar için nakliye ve lojistik büyük bir problemdir. Bu tür ürünleri bir noktadan diğer noktaya götürmek maliyetli bir iştir.

● Prefabrik havuz için oluşturulan kalıp özel olduğu için bazı havuz üreticileri kalıp fiyatını projeye dahil edebilmektedir.

● Prefabrik havuzların büyük olması nakliye ve kurulum hasar alma olasılıkları yüksektir. Büyük yapıların kurulumu ve montajı için çok deneyimli bir ekiple çalışılmalıdır.

● Prefabrik havuzların derinlikleri standart olduğu için bu konuda özelleştirme yapabilmek çok mümkün değildir.

● Yüksek kaliteli prefabrik havuzların 10 yıl arayla servise götürülüp kontrol edilmesi ve gerekli yenileme işlemlerinin yapılması gerekir.

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır? 

Çilek Havuz olarak prefabrik havuz yapımında uzmanlaşmış bir ekibimiz. Bugüne kadar çok farklı müşterilerle çalışma fırsatı elde ettik. Böylece prefabrik havuz yapımı konusunda tüm doğruları ve yanlışları öğrenme fırsatına sahip olduk.

1. Aşama: Kazı 

Prefabrik bir havuz kurarken, genellikle havuzu ayarlamak ve havuzun doğru şekilde doldurulmasını sağlamak için bir kazı yapılmalıdır. Kazılan alanın taş taban malzemesine yer açabilmek için havuzun derinliğinden 10 metre daha derin olacak şekilde kazılması gerektiğini unutmamalısınız.

2. Aşama: Havuz Teslimi 

Prefabrik havuz teslimi genel olarak bir gün içerisinde gerçekleştirilir. Ekibimiz bir ekskavatör kullanarak havuzu bölgede hareket ettirir. Koşullara bağlı olarak bazen vinç kullanılması mümkün olmaktadır. Havuz zemin hazırlığının yapıldığı yere yerleştirilerek diğer aşamaya geçiş yapılır.

3. Aşama: Taş Havuz Tabanının ve Sıhhi Tesisatın Yerleştirilmesi 

Prefabrik havuz hazırlık alanına getirildikten sonra ekibimiz taş havuz tabanını uygun şekilde yerleştirir ve sıhhi tesisat üzerinde çalışmaya başlar. Taş havuz tabanı ve sıhhi tesisatın yerleştirilmesi işlemini kendi yöntemlerimize uygun olarak gerçekleştiririz. Böylece prefabrik havuzlarda yaşanabilen çeşitli problemleri ortadan kaldırılır. 

4. Aşama: Havuzun Ayarlanması 

Sıhhi tesisat tamamlandıktan sonra havuzun ayarlanması için prefabrik havuz kazılan alana yerleştirilir. Havuzun tam olarak doğru yerde olduğundan emin olmak için gerekli kontroller gerçekleştirilir ve havuzun seviyesi ayarlanır.

5. Aşama: Dolgu ve Su Doldurma 

Havuz uygun seviyede olduğunda prefabrik havuzun dışından taşla doldurma işlemine başlanılır. Burada dolgu ile suyu aynı anda doldurma işlemi yaparak alandaki basıncı ayarlamak son derece önemlidir. Bu prefabrik havuz yapımında bizim tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

Büyük bronzlaşma çıkıntılarına ve raflarına sahip havuz tasarımları genellikle çimento, kum ve sudan oluşan bir bulamaç karışımı olan akışkan dolu adı verile bir malzeme ile doldurulur. Bu dolgu çıkıntıların altında katılaşır ve sağlamlık sunar. 

6. Aşama: Veranda Kurulumu 

Prefabrik bir havuzun etrafına sert kaplamalar yerleştirirken havuz çevresine an az 30 metrelik beton dökmek gerekir. Ayrıca havuz kabuğunu ve etrafındaki betonu birbirine bağlamak tercih edilmesi gereken yöntemlerden biridir. Bu nedenle havuz ve veranda gibi iki alanı birleştiren bir yapı oluşturulmalıdır.

7. Aşama: Havuzu Kullanma 

Prefabrik havuz fabrikadan çıktığı gibi kullanıma hazır hale gelir. Havuzu suyla doldurduktan sonra pompasının ve filtre sisteminin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak gerekir. Ayrıca su dengesi kontrol edilmelidir. Prefabrik havuzlarda zeminin ve duvarların fırçalanmasına gerek yoktur.

Prefabrik Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Prefabrik bir havuzun imalat ve montaj işlemlerinin içerisine çok fazla şey girer. Bir prefabrik havuzun temelini atmak için prefabrik havuz yapımında kullanılan malzemelerin en iyi şekilde bilinmesi gerekir. Prefabrik havuz yapımında kullanılan malzemeler üretim ve kurulum olmak üzere farklı olurlar.

● Jel kaplama yüzey katmanı. 

● Paslanmayı ve aşınmayı önlemek için vinil ester reçine.

● Daha fazla güç için polyester reçineli fiberglas.

● Ek dayanım için gerilme noktalarına dokuma kumaşı.

● Destek için yapısal malzemeler.

Bu malzemeler prefabrik havuz üretiminde kullanılırlar. Her birinin kullanım alanı oldukça farklıdır ve her birisi farklı görevleri yerine getirir. Aşamalı olarak incelemek isterseniz prefabrik havuz üretiminde şu aşamalar vardır: 

  • Jel kaplama malzemesi kalıbın üzerine püskürtülür. 
  • Vinil ester reçine ile doğranmış fiberglas uygulanır.
  • Polyester reçine ile doğranmış fiberglas uygulanır.
  • Ek dayanım için gerilme noktalarına dokuma kumaşı uygulanır.
  • Destek için yapısal malzemeler kullanılır.
  • Son katmanın oluşması için polyester reçine ile doğranmış fiberglas uygulanır.
  • Kalıp kurutulur.
  • Havuzun kabuğu kalıptan çıkarılır.
  • Fazlalık olan fiberglas kesilir.
  • Havuz kabuğunun kalitesi kontrol edilir.

Prefabrik Havuz Modelleri ve Fiyatları 

Prefabrik havuz fiyatları birkaç faktöre bağlı olarak değişim gösterir. Genel olarak, prefabrik havuzun maliyeti kullanılacak alanın durumuna, kişisel tercihlerinize ve üretici tarafından kullanılan havuz kabuğu teknolojisine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Prefabrik havuzun kurulumu: Bu işi kendiniz yapmak isteyebilir veya kurulumu bize bırakabilirsiniz. Kurulumu kendiniz yapmak istiyorsanız bu iş için gerekli tüm malzemeleri ve araçları satın almış olmanız gerekir. Bu maliyetin azalmasına yardımcı olsa bile doğru kurulum yapmak için pek tercih edilen bir yöntem değildir. 

Materyaller: Bunu mutlaka düşünmelisiniz. Toprak üstü bir havuz tercih edebileceğiniz gibi toprak altı bir havuz tercihinde bulunabilirsiniz. Birçok üreticiyi ve piyasada yer alan malzemelerin listesini gözden geçirmelisiniz. Piyasada çeşitli malzemeler olduğundan işin bu yönünün kontrol edilmesi prefabrik havuzun toplam maliyetini anlamak açısından önemlidir. 

Boyut: Havuzun büyüklüğü ve kullanılacak olan alanın nitelikleri doğru malzemenin seçilmesini sağlar. Prefabrik havuz kurulumu evin mimarisi ile uyumlu olmalıdır. Aksi türdeki yaklaşımlar size herhangi bir kazanç sağlamayacaktır. 

Ekler: Temel olarak, eklentiler daha yüksek maliyetler anlamına gelir. Bir ısıtıcı, vakum tipi, pompa, filtre ve ihtiyacınız olan diğer ek durumları koymak demek toplam proje maliyetinin yüksek olmasını sağlayacaktır. Prefabrik havuzundan en iyi şekilde yararlanmak için ek özellikleri iyi bir şekilde seçmeye çalışmalısınız. 

Prefabrik bir havuz kurmanın maliyeti 5.000$ ile 40.000$ arasında değişiklik gösterir. Çoğu ev sahibi 20.000$ ile 35.000$ arası harcama yapar. Bir prefabrik bir havuz projesinin son maliyeti çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Merak Edilenler