Prefabrik Havuz Yapımı
Tanıtım Videosunu Seyret

Prefabrik Havuz Yapımı Hakkında

Kullanışlı ve ekonomik seçeneklerden olan prefabrik havuzlar son dönemlerde sıkça tercih edilen havuzların başında gelmektedir. Otel, işyeri, villa ya da ev gibi birçok yer tarafından tercih edilen havuzlar, yaşam alanını daha güzel ve keyifli bir hale dönüştürür. Bahçenin en güzel süsü olan havuzlar farklı boyut ve tasarımlarda olabilir. En pürüzsüz yüzeylere sahip olan havuzlar kullanıcılarına rahat bir deneyim sunar. Günümüzde çok farklı yüzme havuzu çeşitleri vardır. Bunlar içinden en popüler olanlardan biri de prefabrik havuzlardır. Bir havuz sahibi olmanın en hızlı yoludur. Yoğun inşa çalışması gerektirmeyen prefabrik havuz modelleri sayesinde havuz keyfini çıkarmak için önemli bir fırsat yakalayabilirsiniz. İnşa etme esnasında temel ürünün üzerine yapılan liner kaplama sayesinde sızdırmazlık sıfıra indirilir. Linerin antibakteriyel özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda temizliğe daha az vakit ayırmak ve daha uzun süre havuzda vakit geçirmek isteyenler için prefabrik havuz doğru bir tercihtir. Betonarme havuzlarla karşılaştırıldığında, prefabrik havuzların kurulumu çok daha pratiktir. İstenilen ölçüde üretimi yapılabilir. Üretimler atölye ortamında kaliteli malzemeler ile gerçekleştirilir. Prefabrik havuz fabrikasyon olarak üretilir. Daha sonra sahada montaj işlemi gerçekleştirilir. Hafriyat ve beton zemin zemin uygulaması işlemleri tamamlandıktan sonra montaj yapılarak müşteriye teslim edilir. Yaklaşık olarak 1 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanan havuzun keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Çocuklarda genellikle kullanılan standart ölçüm yaklaşık 60 cm, yetişkinlerde ise yaklaşık 1.50 cm olabilir. Müşterinin talebine göre farklı derinliklerde de üretimi gerçekleştirilebilir. Size maliyet, ısıtma, temizlik gibi pek çok avantaj sağlayan prefabrik havuzlardan yaptırarak, yaz günlerini sevdiklerinizle daha keyifli hale dönüştürebilirsiniz.

Prefabrik Havuz Teknik Özellikleri

Prefabrik Havuz kullanmak teknik özellikleri bakımından avantaj sağlar. Havuzların teknik özellikleri maddeler halinde sıralanmıştır. Çelik paneller sayesinde ana taşıyıcı malzeme yüksek koruma özelliğine sahip olur. Çelik paneller korozyona karşı dayanıklıdır. Toprak altında ana taşıyıcı görevi görmek için yüksek mukavemet sağlar. Havuz zemin ve duvarlarda kullanılan liner malzeme, %100 sızdırmazlık garantilidir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliğiyle de ilgi çeker. Yüksek ve esnek yapısıyla işlevsel çözümler sunar. Deformasyonlardan etkilenmez. Kesici bir cisimle kesilmedikçe yırtılma oluşmaz. Havuz su dolu iken yırtılma meydana gelse bile kolay bir şekilde tamiri yapılabilir.

Prefabrik havuzlar tek parça olarak imal edilir. Zevklerinize göre tercih edebileceğiniz farklı renk seçenekleri bulunur. Prefabrik havuzlar müşterilerin istek ve zevklerine göre istenilen şekilde kişiselleştirilebilir. Mozaik veya mermerler havuzun alt kısmı için desen seçenekleri arasında yer alır. Yerleştirildiği alanda bir bütün oluşturabilir. Kolay inşa edilebilir. Rahatlıkla taşınabilir. Kullanışlıdır ve konfor sağlar. Diğer havuz türlerinde kullanılan ve güçlük gerektirecek işlemler yapılmaz. Temizlik için uzun saatleri harcamanıza gerek kalmaz. Çünkü, liner malzeme kolay bir şekilde temizlenir. İnşa edilirken biraz maliyetli olsa da diğer havuz türleri gibi fazla bakıma ihtiyaç duymadığı için maliyet bakımından avantaj sağlar.

Prefabrik Havuz Çeşitleri

Prefabrik havuz çeşitleri kullanım, alan, maliyet gibi açılardan farklılık gösterebilir. Çeşitleri arasından sizin için en uygun olan sisteme karar vererek, havuz keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Çelik Prefabrik Havuz Sistemleri

Paslanmayan inox yapıları olan çelik prefabrik havuzların, kimyasal işlemlerden geçen çelik plakalı oldukça dayanıklıdır. Altyapısı ile birlikte yaklaşık 7 gün içerisinde teslim edilebilir. Monte işlemi ise yaklaşık 2 gün içinde tamamlanabilir. Kullanılan skimmer sistemi aracısız filtrasyon ve hijyenik havuz haline gelmesini sağlamaktadır. Anti UV yüksek rezistanslı liner sayesinde hiç sızdırma yapmaz. Deprem ya da kazı çalışmaları gibi yer hareketlerinden etkilenmeyen bir sistemi vardır. Son teknoloji ile gerçekleştirilen üretim ve kurulum aşamaları meydana gelebilecek işçilik yanlışlarını ortadan kaldırır. Çelik bünyesi ile birleşen liner sayesinde hem daha dayanıklı hem de sızdırmayan bir yapı ortaya çıkar. Farklı bir yere taşınabilme imkanı sunan çelik prefabrik havuz inşa ruhsatı gerektirmez.

Polyester (Fiberglas) Prefabrik Havuz Sistemleri

Fabrikalarda hazır kalıp olarak üretimi gerçekleştirilen fiberglas havuz, cam elyaf destekli polyester ismi verilen hammaddeden üretilir. Fiberglastan üretilen havuzun üretimi fabrikasyon monoblok olarak gerçekleştirilebilir. Projelerinize ya da ortamınıza özel olarak kurulumu yerinde gerçekleşmiş olacak şekilde hazırlanır. Diğer havuz inşa prosedürlerine göre farklı detaylara sahiptir. Bunun sebebi üretim aşamasıdır.

Polyester havuz gövdeleri tek parça yani monoblok olduğu için su kaçırma olasılığı yoktur. Yer hareketleri ve deprem gibi sarsıntılardan etkilenmez. Havuz montaj edilecek alana monobloklar halinde ulaşır. Bu sebeple de monte edilmesi yaklaşık 3 - 4 gün gibi kısa bir sürede tamamlanır. İstenilen renklerde üretimi gerçekleştirilebilir. Genellikle fiberglas prefabrik havuzlarda genellikle beyaz ya da mavi renk kullanılır. Betonarme havuzlarda ortaya çıkabilecek risklerin ortadan kaldırabilir. Isı değişimlerine karşı son derece dayanıklıdır. Betonarme havuz ile kıyaslandığında maliyetleri hemen hemen yakındır. Yüzey sıyırıcı filtrasyon skimmer ismi verilen sistem kullanılır. Hazır kalıplarda özel üretim ve üzerinden taşmalı alternatifleri bulunur.

Prefabrik Havuz Yapım Aşamasında Kullanılan Malzemeler

Prefabrik bir havuz yapım aşamasında pek çok malzeme kullanılır. İmalatından montajına kadar içerisine bir sürü malzeme girer. Prefabrik havuzun yapımında kullanılan malzemelerin en iyi şekilde bilinmesi temeli oluşturmak gereklidir. Üretim ve kurulum aşamalarında farklı farklı malzemeler kullanılır. Aşağıda sıralanan malzemeler prefabrik havuz üretiminde kullanılır. Her bir malzemenin farklı görevi olduğu gibi alanı da farklıdır. Yüzey katmanı jel kaplama sıklıkla kullanılır. Vinil ester reçine kullanımı aşınma ve paslanmayı önlemek için kullanılır. Polyester reçineli fiberglas daha fazla güç için kullanılır. Dokuma kumaşı gerilme noktalarında ek dayanım için tercih edilir. Yapısal malzemeler destek için kullanılabilir.

Aşamalı olarak anlatmak gerekirse, ilk olarak kalıbın üzerine jel kaplama malzemesi püskürtülerek sürülür. Doğranmış fiberglas vinil ester reçine uygulanır. Sonrasında doğranmış fiberglas polyester reçine uygulanır. Gerilme noktalarına ek dayanım için dokuma kumaşı uygulanır. Yapısal malzemeler destek için kullanılır. Doğranmış fiberglas polyester reçine ile tekrar uygulama yapılarak son katman oluşturulur. Kalıp kurumaya bırakılır. Kalıptan havuzun kabuğu çıkarılır. Artan fiberglas kesilir. Prefabrik havuz kabuğunun kalite kontrolü yapılır.

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Prefabrik havuz projelendirme aşamasından yapım aşamasına kadar birçok aşama sonucu ortaya çıkar. Uzman bir ekip tarafından projelendirme yapıldıktan sonra işin ehli çalışanlar ile diğer aşamalar tamamlanır. Tüm havuz yapım aşamalarında kaliteli ürünler kullanılır. Kurulumu yapılırken de tüm tecrübeler ile profesyonellik birleştirilerek tamamlanır. Her aşama titizlik ve dikkatle kontrol edilir. Prefabrik havuz yapımı aşama aşama aşağıda açıklamalarıyla birlikte anlatılmıştır.

  1. Projelendirme Aşaması

İlk aşama projelendirme aşamasıdır. Havuz için ayrılan alan belirlenir. Belirlenen alanın ölçüleri alınır. Uzman kadromuz alana uygun müşterinin de fikirlerini alarak bir havuz tasarlar. Havuzun rengi, mermer, mozaik gibi tüm malzemeleri bu aşamada kararlaştırılır. Havuz derinliği belirlenir. Müşterilerin talep ve istekleri doğrultusunda proje aşaması tamamlanır. Proje ve teknik çizimler konunun uzmanı çalışanlar tarafından gerçekleştirilir.

  1. Kazı Çalışmaları Aşaması

Projelendirme aşaması sonrası yapılan ilk işlem kazıdır. Belirlenmiş olan hafriyat alanında, havuzun doğru şekilde doldurulmasını sağlamak ve havuzu doğru bir şekilde ayarlamak için kazı çalışması yapılır. Kazılan alanda, belirlenen havuz derinliğinin yaklaşık 10 metre daha fazlası kazılır. Bu sayede taş taban malzemesine yer açılmış olur. Aradaki farkın yaklaşık 10 metreyi bulması, önemli bir detaydır. Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra kazı derinliği havuz kotuna uygun olacak şekilde tamamlanır.

  1. Prefabrik Havuz Zeminin Hazırlanma Aşaması

Zemin teraziye alınarak tabana mıcır serilir. Zeminde pas payı verilir ve sonrasında çelik hasır serilir. Kazı işlemi sonrası havuz tabanına yaklaşık olarak 20 cm beton atılır. Beton döküldükten sonra prefabrik havuz taban alanı tam terazide ve pürüzsüz hale getirilir. Beton kurumaya bırakılır.

  1. Sıhhi Tesisat ve Havuz Tabanının Yerleştirilme Aşaması

Hazırlık alanına getirilen prefabrik havuz uygun şekilde monte edilir. Havuzu tutan arka destek ayakları beton zemine sabitlenir. Havuz kenarına makine dairesi yerleştirilir. Sıhhi tesisat çalışmalarına başlanır. Tüm bu işlemler kendi yöntemlerimizle gerçekleştirilir. Bu sayede yaşanabilecek çeşitli problemlerin önüne geçilmiş olur. Havuz gövdesini sabitlemek için havuzun arka destek ayaklarına yaklaşık olarak 30 cm beton atılır. Makine dairesine de sabitlemek için 15 cm beton atılır.

  1. Dolgu ve Su Doldurma Aşaması

Havuz uygun seviyeye geldiğinde, havuz dışında kalan kısımlar için taşla doldurma işlemi başlanır. Bu aşamada su ile dolguyu aynı anda doldurma işlemi yapılır. Bu sayede alandaki basınç ayarlanabilir. Yine bu işlem bizim tercih ettiğimiz yöntemlerden biridir.

  1. Havuz İçi Zemin Döşeme Aşaması

İlk olarak tabana çelik paneller ve sonrasında keçe serilir. Çelik paneller hem süreci hızlandırır hem de daha ekonomiktir. Hazır kaplama malzemesi olan 1,5 cm’lik liner ile kaplama işlemine başlanır. Üst üste birkaç kat liner kaplama işlemi yapılır. Birleşim yerleri üzerinden tekrar geçilir. Özel robotlarla zemine yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Liner malzemesi üzerine montajları yapılan sisteme ait tüm parçalar contalıdır. Kullanılan çift taraflı conta sayesinde %100 sızdırmazlık sağlanmış olur. Liner montajı tamamlanır. Yapılan tüm işlemler sonrasında havuz kasası ortaya çıkar.

  1. Çevre Düzenleme ve Havuzu Kullanma Aşaması

Bu aşamada havuza su doldurularak geri dolgu işlemi yapılır. Veranda oluşturmak için hazırlanan özel beton dökülür. Havuzda müşterinin istediği ek tasarımlar yapılır. Müşterinin talebine uygun çevre betonu atılır. Havuz çevresi kaplama malzemesi döşenir. Daha sonra havuzu dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Havuz su ile doldurulur. Filtre sisteminin ve pompanın çalıştığından emin olunur. Su dengesi kontrol edilir. Liner malzeme kullanıldığı için duvarların ve zemini fırçalanmasına gerek yoktur. Tüm kontroller sonrası havuz müşteriye teslim edilir.

Prefabrik Havuzların Avantajları

Prefabrik havuzlar maliyetten yapılma süresine kadar pek çok açıdan sizin için avantaj sağlar. Prefabrik havuz kurulumunda harcanan toplam maliyet betonarme havuzlara göre daha avantajlıdır. Prefabrik havuzlar uzun vadede vinil ve beton havuzlara göre daha fazla tasarruf imkanı sunar. Vinil ve betonarme havuzlara göre inşa aşaması hızlı bir şekilde tamamlanır. Diger havuzlarda oluşan yosun gibi problemlerle prefabrik havuzlarda karşılaşmazsınız. Yosun problemi olmayan prefabrik havuzların temizliği de oldukça kolaydır. Havuzu yapımında iyi bir yalıtkan malzeme olan fiberglas kullanılır. Bu durumda havunuzu ısıtma maliyeti de dğişir.

Esnek ve güçlü bir malzeme olan fiberglas, doğrudan darbe almadığı sürece delik ya da çatlak gibi problemler ortaya çıkarmaz. Beton havuz ve vinil astar gibi yenileme ve periyodik bakımlara ihtiyaç duymaz. Havuzunuzun keyfini dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Beton havuzlara göre onarımı daha hızlı bir şekilde gerçekleşir ve onarımı daha kolaydır. Teknelerin tamir edilmesi gibi onarıların prefabrik havuzların işlemleri pratik bir şekilde tamamlanır. Pek çok detay tasarıma dahil edilebilir. Basamaklar, banklar, güneşlenme terası, koylar gibi detaylar müşterinin isteğine göre ilave edilebilir. Oldukça kolay bir şekilde kurulumları gerçekleşir. Yeni nesil teknolojilerden yararlanarak üretilir. Fayans veya mozaik kaplı havuzlara göre kaplama maliyeti daha farklıdır.

Her yerde ön filtreler bulunmasının sebebi boruların tıkanmasını engellemektir. Kişisel tercihinize göre jakuzi tesiri veren üflemeli nozullar ile prefabrik havuz eğlencenizi ikiye katlayabilir. Estetik görseli oldukça fazladır. Kazı işlemi yasağı olan yeraltı prefabrik havuz yerine yer üstü modellerin seçimini yapabilme imkanı sunar. Arıtma sisteminin kapalı devre olması içme suyu niteliğinde arıtım hizmeti sunar.

Prefabrik Havuz Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prefabrik havuz yaptırmadan önce bir kaç konu üzerinde durduğunuzda hem bu konu hakkında fikir sahibi olunabilir. Evin mimarisine uygun havuz tercih edilmesi önemli bir konudur. Tasarımı uygun olmayan havuzlar görüntü açısından hoş olmayabilir. Bu sebeple daha projelendirme aşamasında evin tasarımı dikkate alınmalıdır. Prefabrik havuz yapılacak alanın konumunun doğru olarak belirlenmesi gerekir. Isıtıcı, pompa, vakum ve filtre gibi ek ürünler size ek maliyetler getireceği için bütçenizi doğru ayarlamanız önemlidir.Tam verim alabilmek için ek malzeme seçimleri doğru yapılmalıdır. Her aşamada sizi bilgilendirecek profesyonel bir ekiple çalışmanız size fayda sağlar. Doğru malzeme seçimi için prefabrik havuz büyüklüğü ve kullanılacak alan nitelikleri doğru belirlenmelidir. Toprak üstü ya da toprak altı bir havuz tercih ederken kullanılan malzemeleri gözden geçirerek aradaki maliyet farkını görebilirsiniz. Bu sayede bahçeniz için en doğru prefabrik havuz modeline karar verebilirsiniz.

Prefabrik Havuz Fiyatları

Prefabrik havuz fiyatları belli kriterlere göre farklılık gösterebilir. Kişisel tercihler, havuz için kullanılacak alanın durumu, modeli, havuz yapımında kullanılan malzemeler, kullanılan bu malzemelerin kalitesi ve daha pek çok etken fiyatı belirlemede bir kriter olabilir. Havuzu kurulumunu kendi yaptırmak isteyen müşteriler kurulum maliyetini ortadan kaldırabilir. Ancak bu aşamada birçok problemle karşılaşabilir. Projelendirmeden kurulum ve teslim aşamalarına kadar hiçbir aşamada sorun yaşamamak için profesyonel bir firmadan destek almanız faydalı olabilir. Kaliteli ve güvenilir firma tercih ederseniz ileriki süreçlerde bir sorun olduğunda size anında cevap verebilir. Bu sayede daha kısa sürede daha güvenilir bir şekilde havunuz size teslim edilebilir.

Prefabrik havuz yapım ve kurulumunda kullanılan malzemelerin fiyatı artan azalan kur farklarına göre de değişebilir. Malzemelerin çeşitliliği ve markaları fiyatı etkileyebilir. Havuz büyük tercih ediliyorsa kullanılacak malzeme artacağı için maliyette doğru orantılı olarak artar. Alan genişliği yine fiyatın belirlenmesinde rol oynar.

Prefabrik havuz inşa aşamasında farklı teknik ve prosedürler uygulanabilir. Bu da farklı fiyatlar çıkmasında bir etken olarak sayılabilir. Oval, kare, dikdörtgen gibi birçok seçeneği bulunur. Aynı zamanda modern üretim teknikleri sayesinde prefabrik havuz yapılacak alanın enine ve boyuna göre farklı tasarımlar yapılabilir. Havuz bronzlaşma çıkıntıları da yaptırılabilir. Havuz toprak altı ya da toprak üstü tercih edilebilir. Türlü kapasitelerde ve değişik boyutlarda birçok prefabrik havuz imal edilebilir. Çelik polyester ve panel havuz gibi farklı çeşitleri bulunur.

Her zevke ve bütçeye uygun havuz modellerine Çilek Havuz farkıyla ulaşabilirsiniz. Her tarza uygun kaliteli işçiliği ile prefabrik havuz yapımı konusunda profesyonel ekibinden destek alabilirsiniz. Kaliteli, sağlıklı ve dayanıklı ürünler kullanarak inşa edilen prefabrik havuzlar ile keyifli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Merak Edilenler
E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta