Sonsuzluk Havuzu (Infinity Havuz) Nedir?
Tanıtım Videosunu Seyret

Sonsuzluk havuzu, diğer bir adı ile infinity havuz, deniz manzarası veya denize kenarı bulunan havuzlara verilen isimdir. Infinity havuzlara sonsuzluk havuzu dışında sıfır kenarlı havuz da denilmektedir.

Infinity havuz çoğunlukla tatil beldelerindeki oteller tarafından yaptırılmaktadır ama bunun dışında da deniz manzaralı evlerde tercih edilebilen bir havuz türüdür.

Sonsuzluk havuzu, adını görüntüsünden almaktadır. Havuzun karşısında veya kenarında bulunan deniz manzarası sayesinde sonsuz bir havuz görüntüsü oluşmaktadır. Bu sebeple sonsuzluk havuzu (infinity havuz) denilmektedir.

Bu havuzda amaçlanan, uçsuz bucaksız bir su görüntüsü yaratmaktır. Bu ise ciddi bir mimari çalışma gerektirir. Sonsuzluk havuzlarının mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde amaçlanan görüntü sağlanamayacaktır.

Oldukça şık yapıya sahip olan infinity havuzlar (sonsuzluk havuzları), yurt dışında uzun yıllardır popüler iken Türkiye’de de son yıllarda trend olmaya başlamıştır.

Sonsuzluk Havuzu Özellikleri

  • Infinity Havuz da kenar kısımları, diğer havuzlarda olduğu gibidir fakat farklı olarak, suyun alt havzasına akması için bir daldırma sistemi bulunur. Bu sayede de amaçlanan uçsuz bucaksız görüntü sağlanır.
  • Uçsuz bucaksız görüntüyü sağlamak için tasarlanan bir diğer özellik ise, kenar kısmında döşeme bulunmamasıdır. Bu sayede suyun nerede bittiği anlaşılmaz, havuz ve deniz arasında bir bütünlük sağlanır, göz yanılması yaratılır.
  • Genellikle deniz veya okyanusa manzarası olan yerlerde tercih edilirken zaman zaman doğa manzarasına karşı da yapılmaktadır.
  • Sonsuzluk havuzları, yapılması en zor havuzlardan biridir. Ciddi bir teknik bilgi gerektirir.
  • Deniz görüntüsünü seven ama kumdan hoşlanmayan kişiler için idealdir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için iyi bir seçenektir.
  • Sonsuzluk havuzları (infinity havuzlar), ısıtma teknolojisi sayesinde kış aylarında da kullanılabilmektedir. Bu sistem sayesinde dağ manzarasına karşı yapılan havuzlarda eşsiz bir deneyim sunulmaktadır.
  • Sonsuzluk havuzu (infinity havuz) yapılan mekanın denizi tepeden görmesi gerekmektedir.

Sonsuzluk Havuzu Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Infinity havuz yapımı sürecinin hatasız şekilde işlemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Sonsuzluk havuzu yapımında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Çanak Boyutu ve Biçimi

Tasarım sırasında doğru boyutlarda çanak seçimi, oldukça önemlidir. Doğru çanak seçimi yapılmaması en sık karşılan hatalardan biridir. Her havuz çanağının ideal ölçüsü farklıdır. Havuza en uygun ölçünün bulunabilmesi için bazı hesaplamalar yapılır. Bu ölçüyü net şekilde tarif etmek gerekirse; çanak, havuzdan akan tüm suyu alacak kapasitede olmalıdır.

Bent Duvarlarının Su Yalıtımı

Bent duvarından giren suyun kontrol edilmesi, sonsuzluk havuzu yapımında oldukça önemlidir. Pozitif ve negatif taraflı su yalıtımı için doğru ve profesyonel kişiler ile çalışılmalıdır. Su yalıtım ürünü, her iki tarafa da desteksiz kenar duvarlarına uygulanmaktadır. Bu, su yalıtım sistemi doğru kullanılmadığında duvar yüzeyinde kırılmalar meydana getirmektedir.

Su Migrasyonu

Her adımda olduğu gibi bu adımda da Infinity Havuzunda profesyonel kişiler ile çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Suyun akıp döküldüğü yer kontrol altına alınmadığında su havuzun zeminine zarar verebilmektedir. Bunun için havuzun kenarlarının uç kısımlarına suyu havzaya yönlendiren tamponlar takmaktır.

Havuz için Otomatik Su Doldurma Sistemi

Infinity Havuzlarında buharlaşmayı önlemek için otomatik bir su doldurma sistemi gerekmektedir. Bu otomatik su doldurma sistemleri, çanağın alçak seviyelerine yerleştirilmelidir.

Destek Yansımalar

Infinity havuzlarda su yüzeyindeki dalgalı bozulmaları önlemek için destek yansımalar kullanılmaktadır. Bu gerekli olmayan fakat sık tercih edilen bir sistemdir. Siz de yaptıracağınız havuzun estetik açıdan hoş durmasını istiyorsanız bu sistemden yararlanabilirsiniz.

Ayrı Filtrasyon Sistemi

Havuzun kenarları üzerinde biriken suyun minimuma düşmesi için hızlı pompa ve filtre kullanılması gerekmektedir.

Kenarlardaki taşmanın engellenmesi için ise değişken ikinci bir filtrasyon sistemi kullanılmalıdır.

İnfinity Havuz Kurulumunda Önemli Noktalar

Infinity havuzlar (sonsuzluk havuzları), son dönemlerde oldukça popüler olmuş, estetik açıdan pek çok kişi tarafından beğenilen bir havuz çeşididir. Eğer bir infinity havuz yaptırmayı düşünüyorsanız havuz kurulum sürecinde bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Havuzun Büyüklüğü

Sonsuzluk havuzu yapımında normal havuz yapımından daha büyük bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple mevcut alanın iyice ölçülmesi ve doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Havuzun büyüklüğüne ihtiyaca yönelik olarak karar verilir. Bunun yanı sıra infinity havuzlarda bir filtreleme sistemi bulunmaktadır. Filtreleme sistemi için de ekstra bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanın da havuz yapımından önce planlanması gerekmektedir.


İnşaat Süresi

Sonsuzluk havuzu yapımı gelişmiş bir tasarım gerektirmektedir. Zemini hazırlamak için de birkaç adım uygulanmaktadır. Sonsuzluk havuz yapımı, klasik havuzlara göre daha fazla zaman gerektirmektedir. Bu sebeple özellikle otel için havuz yaptırmak isteyen kişiler bu süreyi doğru hesaplamalıdır.

Maliyet

Infinity havuz yapımı, klasik havuz yapımına göre daha ciddi bir külfet gerektirmektedir. Maliyeti düşürmek adına yarım kenarlı bir havuz tercih edebilirsiniz. Bu havuz çeşidinde sadece bir kenarda kenarlık bulunmaktadır. Estetiksel açıdan gayet şık duran bu model, nispeten daha uygun fiyatlıdır.

Havuz Yapılacak Yerin Uygunluğu

Hafif eğimli ve bir miktar yüksekliğe sahip olan arsalar, infinity havuzlar için en uygun olan arsalardır. Havuzun yapılacağı alanda eğim yoksa havuz yapımı zorlaşabilir. Böyle durumlarda yapay eğim yapılmaktadır bunun için de ekstra maliyet gerekir.

Havuz yapılacak zemindeki eğim, olması gerektiğinden fazla ise bunun düzeltilmesi gerektiği için de ekstra maliyet gerekmektedir. Maliyet dışında artı bir dezavantajı bulunmaktadır.

Kurulum Maliyeti

Sonsuzluk havuzları yapısal anlamda geleneksel havuzdan daha farklıdır, kurulum süreci daha meşakkatli ve karmaşıktır. Sonsuzluk havuzunda teknik olarak iki kısım bulunmaktadır. Bir bölümünde yüzülebilirken bir bölümü lavabo işlevi görmektedir. İkinci kısım olmadan “sonsuzluk” görüntüsü sağlanamayacaktır.

Bu nedenle, sonsuzluk havuzu kurmak için daha fazla yapısal çalışma ve zemin hazırlığı gerekmektedir. Hem ana havuzda hem de lavaboda sağlamlık ve güvenlik sağlamak için yüksek kurulum standardı gerekmektedir.

Bu sebeplerden dolayı sonsuzluk havuzlarının kurulum maliyeti normal yüzme havuzuna göre daha yüksektir. Havuz yaptıran kişinin özel istekleri doğrultusunda da maliyette değişkenlik olabilmektedir.

Bakım Maliyeti

Sonsuzluk havuzları (infinity havuzlar), suyun sirkülasyonunu sağlayan ve yosun oluşumunu önleyen güçlü bir filtreleme sistemine sahiptir. Bu yüzden bakımı oldukça kolaydır. İnfinity havuzlarda kesinlikle iyi bir filtreleme sistemi bulunmaktadır.

Sonsuz Havuz Fiyatları

Sonsuzluk havuzu yapımı, diğer havuz çeşitlerine göre ince bir işçilik, iyi bir planlama gerektirmektedir. Infinity havuzlar için sabit bir fiyat söylemek mümkün değildir. Havuz yaptıracak kişinin taleplerine, havuz yapılacak arazinin büyüklüğü ve yapısına göre fiyatlar da değişkenlik göstermektedir.

Infinity havuz yapımında net bir fiyat bilgisi almak için iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Merak Edilenler
E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta