Spa Design
Tanıtım Videosunu Seyret


Spa Nedir?

Spa kelimesi Latince kökenlidir, “Salus Per Aquam” yani “Sudan Gelen Sağlık” anlamına gelir. Suyun vücuda faydaları ilkin Romalılarca keşfedildikten sonra zaman içerisinde önce Avrupa’ya daha sonra diğer kıtalara yayılır. Günümüzde bu yöntemler spa merkezlerinde, uzman terapistler tarafından çeşitli tekniklerle uygulanır. Rahatlamak, canlanmak, cilt ve vücut bakımı yaptırmak, arınmak için tercih edilen spa merkezlerinde su kullanımı esastır. Gündelik yaşamın stresli ve kaotik ortamından uzaklaşmak için de tercih edilen spa merkezlerinde dingin bir atmosfer sağlanması da önem taşır. Spa merkezlerinin mimari tasarım ve uygulamaları, spada sunulan yöntemlere göre farklılaşır. Deneyim isteyen spa tasarımı mutlaka profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir. 

Kullanışlı ve Estetik Spa Alanlarının Tasarımı 

Spalar işlevsel mekanlar olmakla birlikte estetik açıdan da göze hitap etmeleri büyük önem taşır. Havuz ve sauna alanlarının inşasında, talebe ve mekanın şartlarına uygun çözümler üretmek, müşteri memnuniyetini öncelikli kılmak gerekir. Spa tasarım firmaları tüm bu konulara hakim olduğunda sonuçlar da çok daha iyi olur. 

Spa alanlarının tasarımında suyun iyileştirici gücünden faydalanma amacındaki kişi ve kuruluşların ihtiyaçları belirleyicidir. İşi üstlenen tasarımcının kaliteye önem vermesi, müşteri odaklı, dürüst, inşaat sektörüne hakim, mimari konularda yetkin olması başarılı sonuçlar için en temel gerekliliklerdir. Söz konusu spa alanlarının tasarımı olduğunda farklı konseptlerin farklı teknikler gerektirdiğini bilmek önemlidir. Bu bakımdan örneğin havuz yapımı ile sauna yapımının farklı süreçleri olduğunun bilincinde olunması her şeyden önce gelir. 

Havuz Yapımı: Havuzlar dış mekân - açık havuz ve iç mekân - kapalı havuz olmak üzere iki çeşittir. Alt kategoride ise süs havuzu, prefabrik havuz, şok havuzu ve gölet havuzu gibi havuz tipleri yer alır. Havuz yapımında kullanılan malzemenin niteliğine, farklı koşullara ve iklim şartlarına dayanıklı olmasına dikkat etmek gerekir. Temel addedilen bu nitelikler sağlandıktan sonra kullanışlılığa ve şık bir görüntüye odaklanmak mümkün olur. Örneğin yüzme havuzu için geniş alan mevcutsa üstte taşma kanalının yer aldığı, denge deposu ile üretilen havuzlar; dar alanlar için skimmerli sistemle yapılan havuzlar tercih edilebilir. 

  • Doğal, yarı doğal ve biçimsel süs havuzlarının yapımında alan kontrolü, yerin netleştirilmesi, havuzun boyut ve derinliğinin kararlaştırılması, alanın kazılarak formuna kavuşturulması, filtrelerin yerleştirilmesi, su dolumu süreçlerini takip etmek gerekir. 
  • En popüler havuz türlerinden olan prefabrik havuzlar kazım aşamasından sonra kısa sürede tamamlanır ve akabinde taban ve tesisat yerleştirme işlemlerine geçilir. Dolgu malzemesi, veranda tercihi, vakum tipi gibi ekler de talebe bağlı olarak yapılır.
  • Termal havuz yapımında malzeme kalitesi, tuzlu ya da termal su hijyeni son derece yüksek olmalıdır. Termal havuz konseptinde kısmen açık ya da kısmen kapalı şelaleler, nehirler, lagünler ve su masajı yapılan alanlar birbirine bağlanarak fayda maksimum kılınır. Bu havuz mimarisinde havuzun yapılacağı çevrenin bu inşaata uygun olması ve tasarımın da çevresel faktörlere uygun olması esastır.

Havuz yapımında havuzun mekanik tesisatlarının doğru ve usule uygun biçimde yapılmış olmasına, havuzda kullanılan cam mozaik kaplamanın kaliteli olmasına, havuz içi izolasyonun titizlikle yapılmış olmasına ve yapım sırasında havuz inşasında meydana gelen betonarme çatlakların giderilmiş olmasına dikkat etmek son derece önemlidir. İlk aşama planlama ile başlar. Daha sonra kazı aşaması, havuzun fiziksel yapısının oluşturulması, sıhhi ve elektrik tesisatının tamamlanması, güverte bölümünün gerçekleştirilmesi süreçleri ile termal havuz tamamlanır.

Türk Hamamı Yapımı: Geleneksel ve kültürel geçmişin en güzel örneklerinden olan Türk hamamı kişisel kullanım ve ticari kullanım amaçlı olabilir. Kaliteli malzeme kullanımı, huzur ve rahatlık hissi veren bir tasarım, işlevsel bir havalandırma ve ısıtma sistemi ile hijyen Türk hamamı için olmazsa olmazdır.

Hamam inşa ederken duvar yapısının sert, kullanılan mermerlerin gözeneksiz, derz sayısının minimum olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kurnalar arası uzaklık iyi saptanmış olmalıdır; musluk ile kurna arası mesafe ideal oranda, ısıtma ve havalandırma sistemleri hamam alanına uygun olmalıdır. Isıtma sistemi elektrikli ve sıcak su olmak üzere iki çeşittir. Sıcak su ile ısıtma yönteminde ısı yalıtım levhaları üzerinden ısıtma boruları geçer. Elektrikli ısıtma yönteminde hamamın her daim ısıtılması gerekmez, hamam kullanımından biraz önce elektrikli sistemin açılması yeterlidir. 

Sauna Yapımı: Otel, termal tesis ve evlere sauna ve buhar odası yapmak gelişen teknolojinin yardımı ve nitelikli çalışma ile kısa sürede tamamlanır. Özel projelerden olan ev saunaları tasarım, inşaat, kurulum ve bakım süreçlerini kapsar. Sauna yapımında yansıtıcı folyo, fayans, sedir, ışıklandırma, ısıtıcı ve kablolar kullanılır. Konfor ve güvenliğin yüksek olması için bunların titizlikle seçilmesi önemlidir. Sauna tasarımında havuzun ve sedir alanın boyutu, iç yükseklik, bankların konumu, duvar ve bank malzemesi tercihi, ısıtıcı konumu gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. 

Türk hamamı ile sauna arasındaki fark temel olarak nem değerleridir. Hamamda nem sıfır derece civarında olmakla birlikte sıcaklık yüksek değildir. 

Bakım ve Terapi Odalarının Yapımı: Teknolojinin gelişmesi sayesinde spa tekniklerinin de geliştiğini söylemek mümkündür. Kar odası, buhar odası ve tuz odası bu bakımdan bir adım öne çıkar.

Kar odası sayesinde yaz aylarında kar keyfi yaşamak artık olasıdır. Kar odalarının yapımında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunur. Kapı için geçişli poliüretan malzeme tercih edilmeli, soğutma sistemi kaliteli ve soğutma ürünleri bütünlüklü biçimde çalışır olmalı, tabanında ısıtma sistemi bulunmalıdır.   

Buhar odasında temel olarak buhar yaratılır ve bu buhar içeride muhafaza edilir. Buharın çözünmemesi, dışarı kaçmaması son derece önemlidir. Bu sebeple, buhar odası inşasında çoğunlukla önceden monte edilmiş yekpare, tek parça bir sistem kullanılır. Bu alanın içerisine buhar bariyeri de monte edilebilir. Buhar odasındaki döşemeler, duvar ve diğer yüzeyler neme ve buharı emmeye dayanıklı olmalıdır. Termostat ve buhar jeneratörü de önemli donanım ekipmanları arasındadır. Jeneratör seçiminde buhar odasının büyüklüğü önemli rol oynar. 

Tuz odası yapımında ise yer belirleme, tasarım özelliklerini planlama, projelendirme devreye girer. Sağlıklı yaşam merkezleri, doğal tedavi klinikleri gibi alanlarda kullanımı artan tuz odalarındaki temel mantık tuzun içeriğindeki faydalı bileşenlerden yararlanmaktır. 

Spa Design çeşitli bakım ve tedavilere uygun farklı spa alan ve konseptleri oluşturan bir uzmanlık alanıdır. Tüm bu yapıların işlevsel, sorunsuz, rahat bir kullanım alanı sunması ve estetik bir görüntüyle bütünleşmesi için spa danışmanlık firmaları arasında araştırma yapmak ve güvenilir olanı tercih etmek önemlidir. Sektörün öncü firmalarından olan Çilek Spa Design, uzman kadrosu ve yılların deneyimi ile dilediğiniz spa konseptini sizlere sunuyor. Müşteri memnuniyetini temel alan Çilek Spa Design, sürdürülebilir ve yenilikçi vizyonu ile fark yaratıyor.  

Merak Edilenler
E-Katalog

Şirket Politikamız, Ürünlerimiz, Hizmetlerimiz ve Faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Müşteri Görüşleri

Müşterilerimizin bizimle ve onlara verdiğimiz hizmetle ilgili görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tümünü Gör
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta