Spa Design
Tanıtım Videosunu Seyret


Spa Nedir?

SPA nedir? SPA terimi, tıbbi, kozmetik veya diğer sağlık hizmetleri sağlayan ticari bir işlemi ifade etmektedir. SPA esasında en yaygın kaplıca tedavisi, iyileşmeyi ve rahatlamayı teşvik etmek için suyun kullanımı olan hidroterapidir. Kaplıcalar ayrıca masaj ve egzersiz derslerinin yanı sıra çamur banyoları ve sargılar gibi vücut bakımlarını da sunarlar. Bazı durumlarda, saunalar ve buhar odaları da SPA tasarımları içerisinde yer almaktadır. SPA yapımı gündeme geldiği zaman karşımıza son derece kritik bir süreç çıkar. Dolayısıyla SPA yapan firmalarmutlaka alanlarında uzman olmak durumundadır.

Bilinen en eski kaplıcalar, insanların rahatlama ve sağlık yararları için doğal kaplıcalara seyahat ettiği MÖ 300 civarında antik Yunanistan'a kadar uzanır. Bu kaplıcalar, artrit ve gut gibi çeşitli rahatsızlıklar için iyileştirici güçleri olduğuna inanılan maden suyu kaynaklarının yakınında bulunuyordu. Günümüzdeyse SPA’lar, insanların rahatlayabileceği alanlardır.  SPA'lar, küçük inzivalardan tam hizmet veren tatil yerlerine kadar tüm şekil ve boyutlarda yapılmaktadır. Dolayısıyla son zamanlarda SPA yapımı oldukça popülerdir!

SPA, rahatlama, sağlık ve güzellik bakımlarında uzmanlaşmış bir yaşam alanlarıdır. Bu alanlar, rahatlamak ve bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu yenilemek için gidebileceğiniz bir yerdir. Masaj yaptırabileceğiniz, tırnaklarınızı yaptırabileceğiniz ve hatta yüzebileceğiniz mini bir tatil köyü gibidirler! SPA’ların son zamanlarda üst düzeyde hizmet sunuyor olmaları; bu tarz yapıların sıklıkla talep görmesini mümkün kılmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak ülkemizde SPA yapan firmaların sayısı da artış göstermektedir.

Kullanışlı ve Estetik Spa Alanlarının Tasarımı 

SPA inşaatı, uzmanlık bilgisi gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bu tarz tasarımlar birçok yönü içermektedir. Dolayısıyla SPA yapımı gündeme geldiği zaman teknik donanımları üst düzeyde olan firmalar karşımıza çıkmaktadır. SPA İnşaatı, bu tür projelerde deneyimli profesyonel bir firmalar tarafından yapılmalıdır. Projenizi başarıyla tamamlamak için gerekli lisansa, sigortaya ve deneyime sahip birini işe aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

SPA endüstrisi, sadece masaj ve yüz bakımı gibi rahatlatıcı hizmetler sunmaktan tüm vücut egzersizleri ve beslenme programları sunmaya doğru evrilmiştir. Günümüzde, dünyanın her yerinde birçok kaplıca türü bulabilirsiniz. SPA inşaatı bu alanda tecrübesi olan profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Bütün bu bilgiler ışığında şayet SPA yaptırmayı planlıyorsanız; mutlaka alanında uzman personellere sahip firmaları tercih etmek durumundasınız.

SPA’lar fonksiyonel olmakla birlikte göze hoş gelen tasarımlarla da desteklenmek durumdadır. Özellikle SPA yapımı gündeme geldiği zaman havuz ve sauna alanlarının kriterlere uygun bir şekilde tasarlanması şarttır. Beklentileri tam olarak karşılama kabiliyetine sahip olan havuz ve saunalar; SPA’lar için kritik bir etkiye sahiptir. Bu noktada SPA tasarım firmaları tercihlerini yapmadan önce kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek de önerilmektedir.

Suyun iyileştirici gücünün kullanıldığı SPA alanları; insanların dinlenebildikleri ve rahatlayabildikleri alanlardır. Dolayısıyla bu tarz alanların hayata geçirilmesi için mutlaka alanında uzman olan ve müşteri odaklı bir şekilde hizmet sunma kabiliyetine sahip olan firmaların tercih edilmesi şarttır. Unutmamak gerekir ki SPA mimarisi gündeme geldiği zaman karşımıza son derece estetik yapılar çıkmaktadır. Günümüzde SPA yapımı gündeme geldiği zaman aşağıdaki projeler karşımıza çıkmaktadır;

 • Sauna Yapımı
 • Havuz Yapımı
 • Tuz Odası Yapımı
 • Spa Design Tasarımı
 • Türk Hamamı Yapımı
 • Bakım ve Terapi Odalarının Yapımı

Türk Hamamı Yapımı: Geleneksel ve kültürel geçmişin en güzel örneklerinden olan Türk hamamı kişisel kullanım ve ticari kullanım amaçlı olabilir. Kaliteli malzeme kullanımı, huzur ve rahatlık hissi veren bir tasarım, işlevsel bir havalandırma ve ısıtma sistemi ile hijyen Türk hamamı için olmazsa olmazdır.

Hamam inşa ederken duvar yapısının sert, kullanılan mermerlerin gözeneksiz, derz sayısının minimum olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kurnalar arası uzaklık iyi saptanmış olmalıdır; musluk ile kurna arası mesafe ideal oranda, ısıtma ve havalandırma sistemleri hamam alanına uygun olmalıdır. Isıtma sistemi elektrikli ve sıcak su olmak üzere iki çeşittir. Sıcak su ile ısıtma yönteminde ısı yalıtım levhaları üzerinden ısıtma boruları geçer. Elektrikli ısıtma yönteminde hamamın her daim ısıtılması gerekmez, hamam kullanımından biraz önce elektrikli sistemin açılması yeterlidir. 

Sauna Yapımı:  Saunalar; otellerde, termal tesislerde hatta konutlarda dahi sıklıkla karşılaştığımız özel alanlardır. Sauna yapımı gündeme geldiği zaman karşımıza oldukça titiz bir süreç çıkmaktadır. Sauna yapımı süreci; özel projelerin hayata geçirilmesinden tutun da evler için tasarlanan saunalara varıncaya kadar farklı tasarımlarla desteklenmektedir. Dolayısıyla Sauna yapan firmalar; her zaman yeni nesil çözümler ortaya koyma kabiliyetine sahip ve modern dinamiklere hakim olmak durumundadır.

Günümüzde sauna tasarımının üst düzeyde hayata geçirilmesi gündeme geldiği zaman yansıtıcı folyolardan tutun da fayans ve ısıtıcılara varıncaya kadar pek çok farklı malzemeden söz edebiliriz. Özellikle yeni nesil teknolojilerle desteklenen sauna malzemeleri; konfor ve güvenlik konusunda üst düzeyde bir performansı ortaya koymak durumundadır. Burada sauna malzemelerinin farklı fiyat seçenekleri halinde karşımıza çıktığını da ifade edebiliriz. Dolayısıyla sauna yapımı fiyatları da farklılıklar göstermektedir.

Bakım ve Terapi Odalarının Yapımı: Teknolojinin gelişmesi sayesinde spa tekniklerinin de geliştiğini söylemek mümkündür. Kar odası, buhar odası ve tuz odası bu bakımdan bir adım öne çıkar.

Kar odası sayesinde yaz aylarında kar keyfi yaşamak artık olasıdır. Kar odalarının yapımında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunur. Kapı için geçişli poliüretan malzeme tercih edilmeli, soğutma sistemi kaliteli ve soğutma ürünleri bütünlüklü biçimde çalışır olmalı, tabanında ısıtma sistemi bulunmalıdır.   

Buhar odasında temel olarak buhar yaratılır ve bu buhar içeride muhafaza edilir. Buharın çözünmemesi, dışarı kaçmaması son derece önemlidir. Bu sebeple, buhar odası inşasında çoğunlukla önceden monte edilmiş yekpare, tek parça bir sistem kullanılır. Bu alanın içerisine buhar bariyeri de monte edilebilir. Buhar odasındaki döşemeler, duvar ve diğer yüzeyler neme ve buharı emmeye dayanıklı olmalıdır. Termostat ve buhar jeneratörü de önemli donanım ekipmanları arasındadır. Jeneratör seçiminde buhar odasının büyüklüğü önemli rol oynar. 

Tuz odası: Tuz odaları mikro klima ortamı oluşturmak konusunda üst düzeyde etkili tasarımlardır. Solum yoluyla alınan bir tür terapinin oluşması noktasında tuz odalarının kritik bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Özellikle viran enfeksiyonların tedavisinde ve üst solumun yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde destekleyici etkiye sahip olan tuz odaları; SPA alanları için de kullanışlıdır.

Tuz odası yapımısöz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkmaktadır. Özellikle sağlıklı yaşam merkezlerinin oluşturulmasında kritik bir etkiye sahip olan tuz odaları; yakın zamanda talep gören özel alanlar olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu aşamada tuz odası tasarımı konusunda profesyonellerden destek almak; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Spa Design: çeşitli bakım ve tedavilere uygun farklı spa alan ve konseptleri oluşturan bir uzmanlık alanıdır. Tüm bu yapıların işlevsel, sorunsuz, rahat bir kullanım alanı sunması ve estetik bir görüntüyle bütünleşmesi için spa danışmanlık firmaları arasında araştırma yapmak ve güvenilir olanı tercih etmek önemlidir. Sektörün öncü firmalarından olan Çilek Spa Design, uzman kadrosu ve yılların deneyimi ile dilediğiniz spa konseptini sizlere sunuyor. Müşteri memnuniyetini temel alan Çilek Spa Design, sürdürülebilir ve yenilikçi vizyonu ile fark yaratıyor.  

SPA Havuz alanları: açısında havuzlar her zaman kritik bir etkiye sahiptir. Bu durumun doğal sonucu olarak havuz yapımı konusunda üst düzeyde bir hizmet alıyor olmak; SPA alanlarına da pozitif yönde bir katkı sunacaktır. Hem iç mekan hem de dış mekan tasarımları açısından kritik bir etkiye sahip olan havuzlar; estetik görsellik noktasında her zaman popüler olmayı başaran yapılardır. Havuzlara olan ilginin artış göstermesinde karşımıza farklı havuz modellerinin çıkıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda havuz modelleri gündeme geldiği zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkmaktadır;

 • Süs havuz
 • Şok havuzu
 • Gölet havuzu
 • Bahçe havuzu
 • Prefabrik havuz

Havuzlar her zaman yaşam alanlarına olumlu bir katkı sunmak konusunda iddialı bir konumda yer alırlar. Özellikle son zamanlarda havuzlarda kullanılan malzemelerin çok daha kaliteli olması; çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü havuz tasarımlarının karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır. Bu aşamada havuz yapan firmalar; yaşam alanlarına estetik bir dokunuş katmak ve keyifli bir havuz ortamı oluşturmak konusunda geniş kapsamlı bir faaliyetin de merkezinde yer alırlar.

 SPA Design Tasarımı

Birbirinden farklı bakım ve tedavilerin uygun koşullarda sunulmasına olanak tanıyan alanlara SPA Design denir. SPA alanlarına özel konseptlerin oluşturulmasında SPA Design tasarımı son derece kritik bir etkiye sahiptir. SPA Design tasarımlarının üst düzeyde bir şekilde hayata geçirilmesi için mutlaka alanında uzman olan firmaların sürece dahil olması şarttır. Bu sayede estetik görünüm noktasında başarılı ve rahat bir kullanım özelliğine sahip olan SPA alanlarının tasarlanması da mümkün olacaktır.

Türk Hamamı Yapımı

Türk Hamamı; her zaman ilgi gören alanlar olmuştur. Kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk Hamamları; kendine özel mimarisiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Türk Hamamları hem kişisel amaçlı kullanım için hem de ticari kullanımlar için tasarlanmaktadır. Türk Hamamı yapımı gündeme geldiği zaman estetik görselliğin yanı sıra işlevselliğin de ön planda yer aldığı projeler karşımıza çıkmaktadır. Bu tür mimari yapılan tasarlanmasında kullanılan malzemenin kaliteli olması; güvenli ortamların oluşmasını da mümkün kılmaktadır.

Türk Hamamı yapımı firmaları; inşa sürecince özel mermerlerin kullanımına dikkat etmektedir. Türk Hamamı inşaatı sürecinde musluk ve kurna mesafesinden tutun da derz kullanımına varıncaya kadar son derece titiz bir süreç karşımıza çıkmaktadır. Burada ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemleri gibi teknik konularda da hakim olan bir firmanın tercih ediliyor olması; beraberinde çok önemli kazanımları getirmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Türk Hamamı yapımında firma tercihine dikkat etmek şarttır.

Bakım ve Terapi Odalarının Yapımı

SPA alanları açısından bakım ve terapi odaları vazgeçilmez bölümlerdendir. Bakım ve terapi odalarının yapımı yeni nesil teknolojiler sayesinde çok daha kaliteli bir şekilde tamamlanmaktadır. Burada SPA tekniklerinin rahat bir şekilde uygulandığı terapi ve bakım odalarının oluşmasına dikkat etmek şarttır. Bakım ve terapi odaların yanı sıra kar odası gibi tasarımlar da SPA alanları açından son derece etkili alanlar arasında yer almaktadır.

SPA Aksesuarları

SPA aksesuarları, terapötik bir SPA ortamı oluşturmak konusunda etkili olan aksesuarlardır. SPA aksesuarları, jetli küvet veya jakuziden sauna veya buhar duşuna kadar her şey olabilir. Ayrıca bazı otel ve tatil köylerinde bulunan şelaleler veya girdaplar gibi halihazırda var olan kaplıcalarda da bulunabilirler. Bu aksesuarlar, onları kullanmak isteyen herkes için bir rahatlama ve huzur atmosferi yaratmaya yardımcı olur. Tüm bu bilgiler ışığında SPA Design noktasında üst düzeyde çalışmanın merkezinde yer alan Çilek Havuz; her zaman profesyonel hizmetlere imzasını atmaktadır. 

Merak Edilenler
E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta