Bir Havuz Nasıl Olmalı?

Bir Havuz Nasıl Olmalı

Uygun bir alanı olan herkes bir havuza sahip olmak isteyebiliyor. Ancak havuz sahibi olmak inşaatından güvenliğine ve inşa sonrasında bakıma kadar sürekli özen gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte her aşamanın belirli bir planı olması, amacına uygun inşa edilmesi ve doğru sistemlerin kullanılması gereklidir. Ancak bu şekilde uzun süreli ve kaliteli bir kullanım elde edilebilir.

Havuz Yapımı Öncesindeki Plan Süreci 

Mimari ve dekorasyon kısmında havuz için gerekli alanın büyüklüğü baz alınmalıdır. Alanın büyüklüğüne göre bir havuz planı yapılmalıdır. Sonrasında bu havuzu kaç kişinin kullanacağı belirlenmelidir. Buna göre müstakil bir evin bahçesindeki havuz 20- 25 metre aralığında olabilir. Kişi sayısı ve kullanıcı profili genişledikçe de havuzun büyüklüğü artacaktır. Havuz kışında kullanılacak ise üzerinin kapatılması da ek maliyet gerektiren bir kullanım olacaktır. Bu şekilde kullanım alanına göre havuzun büyüklüğü, kullanacak kişi sayısına göre planlama yapılır. Ve sonrasında idealbir havuz nasıl olmalıaraştırmaları için havuzun şeklinden sistemlerine kadar farklı başlıklarda seçimler yapılması gereklidir. İdeal bir havuz için: 

1.) Havuz Türü Seçilmelidir: Havuz türleri arasında hisromasajlı küvet, süs havuzu, yüzme havuzu gibi üç grup bulunur. Yüzme havuzları da kendi içinde gruplara ayrılır: 

  • Zeminin üzerine inşa edilen havuzlar daha küçük, harfiyat masrafı olmadığı için maliyeti az, yüksekliği nedeni ile de çocuklar ve evcil hayvanlar içinde güvenlidir. 
  • Zeminin içine inşa edilen havuzlar ise daha profesyonel amaçlarda kullanılır. Düzenli olarak spor yapan kişiler bu tarz seçimler yapabilir. 

2.) Uygun havuz materyalleri seçilmelidir:Seçilen malzeme estetik, ekonomik, güvenlik ve sağlık gerekçelerinden dolayı önemlidir. Yüzme havuzlarında daha çok porselen kullanılır. Hijyenik özellikleri ve dayanıklılıkları ile tercih edilir. Dayanıklılık için: 

  • ana kaplama malzemesi 
  • yalıtım malzemesi 
  • ana zemini oluşturan malzeme 
  • yapıştırmakta kullanılan malzemelere de dikkat edilmelidir. 

Bunlar dışında havuzun çevresinde kullanılan malzemelerde estetik kaygıların yanında dayanıklılık ve güvenlik açısından doğru bir şekilde seçilmelidir. 

3.) Havuzun Ölçüleri Önemlidir:Havuzları derinlik, en ve boy ölçülerine göre iki kısma ayrılır. Biri ailece kullanılacak karışık havuzlar, diğeri sporcuların kullanacağı daha profesyonel havuzlardır. Bahçenin boyutları, kullanacak kişilerin profesyonelliği ve bütçenin büyüklüğüne göre seçimler yapılır. Ailenin kullanacağı havuzlarda derinlik çok önemlidir. Çocuklar için sığ kesimin ve büyükler için derin kısmın nasıl ayrılacağına karar verilmelidir. Ayrıca çocuklar için rahat kullanım sağlayacak merdivenler havuzda olması gerekenler arasında yer alır. 

4.) Havuz Rengi Seçimi:Genel olarak havuzlarda mavi fayanslar kullanılır. Ancak kullanılan materyaller, çevre kaplama malzemeleri ve ışıklandırma alanlarında farklı renk konseptleri tercih edilebilir. Doğru aydınlatma ile farklı konseptler elde edebilirsiniz. Havuzun yer aldığı bahçeye renk uyumu da estetik bütünlük sağlayacaktır. 

5.) Havuzun Bakımı:Durgun sular içeren havuzlar kendi kendilerini temizlemezler. Bu nedenle sağlıklı ve hijyenik kullanımlar için iyi bir bakım çok önemlidir. Bu alanda bilgi sahibi olmayanların profesyonel deste alması daha güvenli olacaktır. Klor seviyesi, PH derecesi gibi pek çok parametre üzerinden bakım yapılır. 

6.) Çocukların Güvenliği İçin Neler Yapılabilir:Havuz yapımında güvenlik önlemleri de çok önemlidir. Küçük çocuklar ve evcil hayvanların güvenliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Şu tedbirler kullanılabilir: 

  • Havuzun dışında düşmelere karşı tedbir almak 
  • Havuz çevresinde kaymayan malzemeler kullanmak 

  İdeal bir havuz için alanında uzman ve profesyonel çalışmaları olan cilekhavuz.com.tr adresinden destek alabilirsiniz. Her alanda güvenli, estetik ve kullanışlı havuz tasarımları yapılmaktadır. Titiz ve güvenilir çalışmalarımız ile memnuniyet odaklı hizmetler sunulmaktadır. Kaliteli havuz kurulumları ile ihtiyaçlarınız birebir karşılanmaktadır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta