Buhar Odası Jeneratörü Neye Göre Seçilmelidir?

Buhar Odası Jeneratörü Neye Göre Seçilmelidir

Çok eski zamanlardan bu yana kullanılmakta olan buhar banyoları, vücudun diriliği ve canlılığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Teknolojide ki gelişmeler sayesinde günümüzde yapılan buhar odaları, sağladığı zindelik ve rahatlık için vazgeçilemeyen bir sağlık unsuru haline gelmiştir.

Buhar Odasının Faydaları Nelerdir ve Yapımında Nelere Dikkat Etmelidir?

Bütün gün yaşanan iş hayatının yorgunluk ve stresini vücuttan uzaklaştıran 45 derecelik bir buhar banyosu, vücudun gözeneklerini açarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, vücutta birikmiş bulunan toksinlerin, çok sayıdaki ter bezinin salgıladığı ter sayesinde vücuttan hızla atar. Buhar odasına verilmekte olan hoş kokular, buhar sayesinde yayılır ve nefesi rahatlatarak, psikolojik gevşeme sağlar. Buhar banyosu sonrasında yapılan cilt bakımları, kas ağrılarını yok eder, cilt derinlemesine temizlendiğinden dolayı, ihtiyacı olan nemi buhardan sağlayan kişi kendisini zinde ve canlı hisseder. Havayı nemlendirmesi dolayısı ile, boğaz tahrişlerini iyileştirir. Akciğer ve boğazdaki mukoza salgılarını uyardığı için, bronşit ve astım hastalıklarında faydalıdır. Mukos zarlarının aşırı oranda kurumasını önlediğinden, kuru öksürüğü teskin edicidir. Cildi pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirir. Buhar banyosunun, hem ruhu hem de vücudu canlandırıcı bir etkisi vardır.

 • Buhar odası yapımında aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.
 • Buhar üniteleri, kesinlik ile buhar odasının dışarısında yer almalıdır.
 • Buhar odası sıcaklığı 45 derecenin üzerinde olmamalıdır.
 • Buharın oluşturduğu nem, 0 oranında olmalıdır.
 • Tavan, zemin ve duvar seramik ile kaplanmalıdır.
 • Tavan, eğimli olarak inşa edilmelidir.
 • Zeminde oluşacak olan su atıklarının gidebilmesi amacı ile gider inşası yapılmalıdır.
 • Bütün yüzeylerde su sızdırmazlığı, sağlanmış olmalıdır.

Buhar Jeneratörünün Önemi Nedir?

Özellik ile güzellik merkezleri, spor salonları, oteller, rezidans ve villa tarzında yerlerde kullanılan buhar odası jeneratörü aralıksız ve büyük bir tempo ile çalışmakta olan bir üründür. Bu sebepten dolayı bu ürünlerin az arıza yapması, arızalandığı zaman en kısa süre içerisinde tamir edilmesi, parça ve tamir masrafının düşük olması gereklidir. Cihaz için her konuda muhatap alınabilecek olan bir firmanın olması, cihazın uygun fiyatlı olması, yedek parça sıkıntısının yaşanmaması ve üzerinde birinci sınıf bir malzemenin kullanılmış olması büyük önem taşır.

Jeneratör Neye Göre Seçilmelidir?

Islak zemine ait malzemeler ile kaplanmış olan, buhar üniteleri sayesinde beslenen, buhar banyosu yapılan kapalı buhar odalarında, buhar jeneratörlerinin seçimi büyük önem taşır. Jeneratör, buhar odasının en önemli unsurlarından birisidir. Ünitenin işletim maliyeti düşük olmalı, kullanımı kolay ve servisi güçlü olmalıdır. Buhar ünitesinin en önemli parçası rezistanstır. Rezistans uzun ömürlü olmalı, demontaj ve montajı kolay olmalıdır. Ünitede bulunan su kazanı kolay temizlenebilmeli, kullanılan suyun içerisinde bulunan kirecin kazana zarar vermemesi için gerekli önlemler, önceden alınmış olmalıdır. Yapılacak olan çalışmalar işletmenin maliyetini düşürecek yönde olmalıdır. Jeneratörde kurulum, çalıştırma ve kullanımda üretici olan firmanın yaptığı öneriler dikkate alınmalı ve cihazın ömrü bu sayede uzatılmalıdır.

Buhar Jeneratörünün Güvenlik Kuralları Nelerdir?

 • Cihaz yetkili kişiler tarafından kurulmalıdır.
 • Kontrol panosunun kurulumu uygun değerlerde alınarak, tesisat kabloları aracılığı ile enerji hattına bağlanmalıdır.
 • Enerji hattı bağlantıları öncesinde, hat emniyet sigortalarının kapatılmış olması lazımdır.
 • Cihazın güç değeri, mevcut olan tesisatın değerine uygun olmalıdır.
 • Buhar odası jeneratörü farklı amaçlar için kullanılmamalıdır.
 • Yemek pişirme, çamaşır kurutma, ısıtma amaçlı kullanımlar arızaya yol açar ve tehlikelidir.
 • Saunanın ısıtıcısının üzeri, kesinlik ile örtülmemelidir.
 • Cihaz çalışırken, kumaş, havlu, kağıt, tahta tarzında malzemeler, üniteye temas etmemelidir.
 • Sauna ısıtıcısı, sauna taşlarının yer almadığı bir ortamda kesinlik ile çalıştırılmamalıdır.
 • Sauna ısıtıcısı çalışma esnasında aşırı sıcak olacağından dolayı, dokunulmamalıdır. Isıtıcının vücut ile temas etmesi durumunda, ileri derecede yanıklar oluşacaktır.
 • Isıtıcıya, koruma siperi yapılmalıdır.

Buhar Odası Yaptırmak İstiyorsanız Çilek Havuz'a Gelin

Buhar odası yaptırmak isteyen ve buhar odası malzemeleri ihtiyacı bulunan kişiler, uzun yıllardır yaptığı biri birinden kaliteli ve güvenilir olan buhar odaları sayesinde sektöründe haklı bir yer edinmiş olan, Çilek Havuz'un www.cilekhavuz.com.tr sitesini ziyaret edebilirler. Bünyesinde yer alan konusunda uzman, deneyimli ve profesyonel kadrosu ile Çilek Havuz sizlere en güvenilir, ekonomik ve kaliteli buhar odasını inşa edecektir. Hizmet ve referans portföyümüzü göstermek ve ihtiyaçlarınızı gidermek adına sizlere hizmet etmekten mutluluk duyacağız.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta