Hamam İmalatı

Hamam İmalatı

Osmanlı yada Türk denilince ilk akıla gelendir. Türk Hamamları. Tarihte Romaya kadar uzanmış hamam, Türkler İslamiyet’i kabul etmesiyle birlikte İslam dinine verdiği değeriyle beraber, kültürümüzde ehemmiyetli bir yer edinmiştir. Türk hamamı spa kuruluşlarının en ehemmiyetli yeridir. Sıcak suyu, göbek taşları, keseleri, aromatik kokularıyla, ve sabunlarıyla ayrıca çok köpüğüyle yapılacak bir masaj Türk hamam denilince akıla ilk gelen unsurlardır. Stresi eksiltir, bedeni hafifletir, dinlendirir, adale gerginliklerini ve sızıları giderir, kan dolaşımını hızlandırmaktadır, cildin genç ve taze kalmasını sağlar. Bu istikametleri ile Türk Hamamı SPA kültürünün bırakılmazları arasındadır. Geleneksel mermer operasyona teknikleri günümüzün çağdaş Spa&Wellness birimlerinin üretilmesinde kullanılır. Muhteşem bir hamam için teknik altyapı çok ehemmiyetlidir. Dikkatle tasarlanan ve uygulanan hamam imalatı izolasyon tabakayı ve yüzeylerin uygunluğu ortaya konan işin niteliğini tanımlar. Ustalık ve deneyim gerektiren mermerin tercihiyle başlamış bu yolda, kullanılabilecek mermerlerin doku ve ayrıca rengiyle geçimli formların, motiflerin ve bitirici kalitedeki harekâtların tercihi ile devam eder. Geleneksel Türk hamamlarının bırakılmaz unsurları Göbek taşları, işlenmiş kurna, kurna aynası ile seçime göre duvarda pano yapmak veya ayna dizaynına entegre edilip kullanılabilecek olan Çiniler, Sırça mozaik ya da özel sırça çalışmaları hamam projelerinde göze çarpan unsurlar arasındadır.

Türk Hamamı Yapımı

İyi bir hamam sert yapıda, gözeneksiz mermerlerden üretim edilmeli. Derzi az düzeyde olmalı ki hijyen de güçlü olabilsin. Türk Hamamı Üretimi su kanalları dökülen suların doğrudan gidere erişebilir biçimde dizayn yapılmalıdır. Mermer damarı ayrıca dokunun yapısını gözüne sorun etmeyecek bir güzellikle yer etmelidir. Mermer üzerinden yapılacak mekân yalnızca kurna konularak hamam olmaz. Hamamı hamam yapan en ehemmiyetli unsur sıcaklıktır. Başka Bir Deyişle bir mekânın iyi bir hamam yapımı olması mermerin iyi derecede ısıtılabiliyor olmasından geçer. Oturaklar, sırt dayama bölgeleri, taban gibi kullananın dokunabileceği yüzeyin tam anlamıyla emeline uygun biçimde ısıtılmalıdır. Özellikle göbektaşı öbür tüm noktalara nazaran fazlasıyla ısınmalıdır. Üzerine doğru uzandığında kullanıcıyı rahatça terletir. Sağlık açısından da oldukça etkiliyecek ve faydasına olacaktır.

Hamam Isıtma Sistemleri

Hamamlar kullanıcının temas halinde olabileceği bütün kısımlardaki mermerler bütün olarak ısıtılmalıdır. Oturaklar, taban, sırt bölgesi ve göbektaşı birbirinden değişik ayarında ısıtma yapılmalıdır. Isıtma yöntemi hamam üzerinde mermerin altında kaldığı için çok önemlidir. Geri dönüşü son seviye de yüksek maddiyata patlayacak bir iş olduğu için projelendirmek doğrusuyla yapılmalı, mermerden evvel testlerinin bitirilmesi gerekmektedir. Isıtma sistemi doğru şekilde kullanıldığı zaman, haman için çok büyük bir etken olacaktır. Her türlü farklı sistemlerle birbiri arkasına her alanıyla ısıtlmalıdır.

Hamamlar Temelinde Isınması Nasıldır?

Sıcak Su ile Isıtma Otel ve sosyal kuruluş tipi büyük hamamların ısıtılmasında sıcak su seçim edilmektedir. Daha ekonomik olupta, daha yüksek sıcaklık basitlikle sağlanabilir. Özel bir ısı izolasyon levhası üzerinde dolaştırılan ısıtma boruları hamamın her noktasına erişir. Bu sayede tüm hamam mekânının ısı izolasyonu ve ısıtması sağlanmış olur. Elektrikli Isıtma Devamlı olarak sıcak su sağlanma ihtimali olmayan kuruluşlar ve konut tipi minik mekânlar ile de elektrik özelliği olan ısıtmayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Elektrik olan ısıtma sistemleri özel hakimiyet oturumları ile kumanda edilir. Dijital şekillerde gün saat belirtip hamamın haftada ne zamanında ne gibi saat aralıklığında sıcak olması da istediğinize göre programlarsınız. Bu sayede hiçbir zaman hamamın ısınma vaktini bekleme yapmazsınız. Hamam isteyebileceğiniz her dakika sıcak her dakika kullanıma hazır halde olacaktır. Temeliyle beraber size her türlü yardımcı olacak ve sıcak mekan ve sağlık açısından değer katacaktır.

Hamamlarda bulunan alanlar

Hamamlar Roma ve Osmanlı tarihinde birbirinden farklı olarak adlandırılan fakat fonksiyonları aynı olan üç alandan oluşmaktadır. Bunlar Soyunma alanı olan soyunmalık, Yıkanma yerleri olarak sıcaklık ve ılıklık son olarak da hamamın ısıtma sistemini oluşturan külhan adı verilen kısımlar yer almaktadır.

Hamam için Soyunma Alanları (Soyunmalık)

Hamamlarda en geniş yere sahip olan bu kısım giriş kısmında yer almaktadır. Bu kısımda yıkanma bölümüne geçmeden önce soyunma için kullanılır. Yıkanma sonrasında ise buraya geri dönülür ve dinlenme aşamasına geçilir. Bu kısmın büyüklüğü yıkanma yerlerinin toplam büyüklüğüne eşdeğerdedir. Emanet eşyaların kaybolmaması için dolaplar bu bölümde yer alır. Ortasında havuzlarla dekore edilmiş bir yapıya sahiptir. Bu kısmın girişinde kapı veya rüzgarlık bulunur.

Yıkanma Yerleri

• Ilıklık

Bu kısım sıcaklık ile soyunma alanı arasında bulunan enine doğru uzayan dikdörtgen biçiminde bir alandır. Vücudun bu kısımda hem sıcağa hem soğuğa alışkanlık göstermesi için yapılmış bir bölüm olduğu görülmektedir. Ayrıca tıraşlık ve tuvalet(hela) kısımları da yer almaktadır.

• Sıcaklık

Yıkanmanın gerçekleştiği hamamın en mühim noktası olan bu kısıma ılıklık bölgesinden dar bir geçitle geçilmektedir. Bu bölümün en ortasında göbek taşı yer almaktadır etrafında ise yıkanmak için ayrı ayrı hücreler olan halvet adı verilen odacıklar ve eyvanlardan oluşmaktadır.

Külhan

Her hamamda boyutsal farklılıkları bulunan bu kısım su deposunun arkasında bulunur. Hamamın ısıtıldığı, ısı yakıtının depolandığı ve atıkların bulunduğu kısımdır. Odun, mazot ve kömür yakıtları kullanılarak hamam ısıtılmaktadır. Giriş kısmı hamamın arkasındadır.

Merak Ettikleriniz:

Yaz mevsiminde hamama gelinebilir mi?

Evet müşterilerimize dört mevsimde de hizmet vermekteyiz.

Hamamlarda ısıtma en çok hangi bölümde yoğundur?

Hamamda ısıtılan en yoğun kısım sıcaklık kısmı verilen bölümünde göbek taşıdır.

Hamam haftanın hangi günlerinde kapalıdır?

Her gün hizmet vermekteyiz. Kapalı olduğumuz gün yoktur.

Hamamda kişisel eşyalarımızı saklamak için bölmeler bulunuyor mu?

Evet, müşterilerimiz soyunma alanlarında bulunan dolaplara kişisel eşyalarını saklayabilirler.

Erkekler ve Kadınlar ayrı kısımlarda mı hamama giriş yapıyorlar mı?

Evet kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı kısımlarda giriş kısımları mevcuttur.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta