Havuz Isıtma Sistemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır

Havuz ısıtma sistemleri havuzunuzda daha keyifli şekilde yüzmenizi sağlar. Özellikle Türkiye mevsimleri ve sıcaklık ölçüleri düşünüldüğünde mutlaka yüzme sezonunun keyfini sürmek için havuzlarsa ısıtma sistemi yapılması gerekir. Isıtma sistemleri sayesinde havuzunuzda daha keyifli vakit geçirirken ayrıca memnuniyetiniz de büyük ölçüde artacaktır.

 Havuzlar için doğru ısıtma sistemini tercih etmek için bazı değişkenlere dikkat etmek gerekir. Bu değişkenler havuz sistemlerinde hangi ısıtma sisteminin daha doğru olması ile ilgilidir. Havuz ısıtma sistemlerinde tercih edebileceğiniz ısıtıcılar şu şekildedir;

  1. Solar Havuz Isıtma Sistemleri,
  2. Güneş Isıtma Sistemleri,
  3. Güneş Isıtıcı Kontrolörleri, 
  4. İsteğe Bağlı Gaz Isıtma. 

Havuz ısıtması nasıl yapılırşeklinde bir sorunun cevabı öncelikle bu sistemlerden birisinin belirlenmesi ile mümkün olmaktadır. 

HAVUZ ISITMA SİSTEMLERİNDE DOĞRU SEÇİMLER 

Havuz ısıtma sistemidoğru olarak seçildiğinde kullanışı ve kullananların memnuniyeti artmaktadır. 

Yüzme havuzları ister kapalı olsun isterseniz de açık, belirli bir sıcaklık aralığında kullanılmalıdır. Havuzun kullanım süresine, amacına ve yapısına göre farklı ısıtma sistemleri tercih edilir. Bu ısıtma sistemlerinin tamamı havuza göre ayarlanarak, farklı ısıtıcılarla desteklenir. Havuzlarda en uygun ısıtıcı sistemlerini tercih etmek de bazı değişkenler söz konusu olur.Isıtmalı havuzkullanımını etkileyen ve doğru seçimi sağlayan ısıtma sistemlerinin değişkenleri şu şekildedir; 

Isıtma sisteminin fiyatı, 

  • Ana su sistemine bağlantı ve kurulum olanağı, 
  • Kontrol sistemlerinin türleri, 
  • Yüzme havuzunun hacmi- büyüklüğü, 
  • Yüzme havuzundaki kullanım süresi. 

Tüm bu değişkenler havuzlarda ısıtma sistemlerinin doğru şekilde belirlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, ısıtma sistemi tercih edilmeden önce mutlaka bu değişkenlere göz atmak gerekir. Yapılan havuz incelemesinden sonra ısıtma sisteminde en doğru sistem tercihi yapılır. 

SOLAR HAVUZ ISITMA SİSTEMLERİNDE KURULUM 

 Solar havuz ısıtma sistemi havuza kurulurken bir gaz ısıtıcı ya da elektrikli ısı pompası ile oluşturulan bir sisteme dayanır. Solar havuz ısıtma sistemi kurulurken tüm kullanılan ısıtıcılar birbirinden bağımsız sistem ile oluşturulur. Fakat havuz filtrelemesi ve su yönetimi birbirine entegre edilerek sistemin kurulması gerekir. 

GÜNEŞ ISITMA SİSTEMLERİNDE KURULUM 

Güneş ısıtma sistemleri havuz ısıtmasında en kolay kurulan ve çalışan sisteme dayanır. Güneş ısıtmalı sistemde sistemin tüm entegreli parçaları otomatik olarak çalışır. Bu sayede sistem herhangi bir bakım istemez. Fakat bakım gerektirmediği için sistemin çalıştırılması masraflı olabiliyor. 

GÜNEŞ ISITICI KONTROLÖRLERİ KURULUM 

 Güneş ısıtıcı kontrolörleri, havuz yapımı sırasında kurulumu mümkün olan bir sistemdir. Bu sistem genel olarak çatıyı ve havuz sıcaklığını sürekli olarak kontrol eder. Çünkü, güneş enerjisi ile kurulum mümkün olan sistemde enerji kesinlikle boşa harcanmaz. Bu sistemin kurulumunda herhangi bir yakıt maliyeti yoktur ve performans seviyesi çok yüksektir. Havuz difüzörü ile sağlanan ısıtma, otomatik pompalar şeklinde işlev görür. Otomatik pompalar havuza bağlanır ve doğrudan havuz sıcak su alır.

Güneş Isıtıcı Konnektörlerinden gelen sıcak su havuzun daha hızlı ve kolay şekilde ısıtılmasını sağlar. 

İSTEĞE BAĞLI GAZ ISITMA SİSTEMİNDE KURULUM 

İsteğe bağlı gaz ısıtma sistemi havuzda su sıcaklığını arttırmanın en hızlı yollarından birisidir. Gazlı ısıtma sistemi, iklim ve mevsim koşullarına bakmadan havuzu istenilen sıcaklığa getiren bir sistemdir. Bu sistem güneş ısıtması ile beraber kullanıldığında daha etkili olacaktır. Fakat ayrı kullanılmak istenirse bağımsız bir ısıtma seçeneği olarak da tercih edilebilir. 

 Havuz ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak hatta keşif yaptırmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamızın yıllardır uzmanlık alanı olan havuz yapımı ve diğer tüm havuz sistemleri profesyonel şekilde işlerinizin yürütülmesini de sağlayacaktır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta