Havuz Seramiği Nasıl Döşenir?

Havuz Seramiği Nasıl Döşenir

Yüzme havuzlarında uygulanan betonarme duvarlar ve zemin yapısı tek başına koruyucu özellik göstermez. Yani zemin ne kadar düzgün olursa olsun su sızıntısını ya da su kaçağını tek başına engelleyemez. Bu nedenle, yüzme havuzlarına uygun seramikler döşemek gerekir. Seramikler sayesinde yüzme havuzlarında zemine su ulaşması engellenir. Ayrıca, seramikler arasına uygun su geçirmez derzler uygulanarak, ince su sızıntılarının da önüne geçilmiş olur.

Yüzme havuzlarında en büyük sorunlar su tahliye deliklerinin sızdırmazlık konusunda yetersiz kalmasıdır. Bu yetersizlik seramikler ile çözülmeye çalışılır. Yüzme havuzlarında su giriş ve çıkışlarını doğru şekilde ayarlayan seramikler, zemine doğrudan su ulaşmasını da sağlar. Elbette seramiklerden istenilen verimi ve koruyuculuğu almak içinhavuz seramiği uygulamaaşamasında çok dikkatli olmak gerekir. Her şeyden önce seramik seçiminde yüzme havuzlarına uygun seramiği seçmek gerekir. 

HAVUZ SERAMİĞİNİN DÖŞENMESİNDE AŞAMALAR 

Havuz seramiğinin döşenmesi bazı aşamalardan oluşur. Bu aşamalar seramik döşeme işleminde adım adım yapılmalıdır. Aksi halde su sızdırmazlık işlemi istenilen sonucu vermez. Bu açıdanhavuz seramiği nasıl döşenirsorusu için bazı aşamaları gözden geçirerek, cevap vermek gerekir. Havuz seramiği döşemede aşamalar şu şekildedir; 

 1. Seramik için havuz yüzeyinde yapılan hazırlık aşaması, 
 2. Seramik için uygun yalıtım harcının hazırlanması, 
 3. Seramiğin havuza doğru şekilde uygulanması. 

Bu 3 aşama havuzlarda su sızdırmasının doğrudan önüne geçmektedir. 

HAVUZ SERAMİĞİNDE YÜZEY HAZIRLAMA AŞAMASI 

 • Havuz seramiğinin uygulanmasında yüzey hazırlığı çok önemlidir. Bu hazırlık esnasında mutlaka kullanılan ekipmanlar şartnamelere uygun olmalıdır. Özellikle su giriş kanalları ve tahliye kısımları. 
 • Yıpranmış beton kısımlar varsa bu kısımlar uygun derzler ile onarılmalıdır. 
 • Beton yüzey tozdan tamamen arındırılmış olmalıdır. Yüzeyde kir tabakası ya da tozlanma bulunmamalıdır. 
 • Yüzey kısımda herhangi bir su akıntısı varsa su basıncını azaltmak amacıyla bu kısımlar tıkama harcı ile kapatılmalıdır. 

HAVUZ SERAMİĞİNDE YALITIM HARCI 

 • Toz bileşen ile havuz yalıtım harcı homojen hale gelecek şekilde karıştırılmalıdır. 
 • Yalıtım harcı uygulanmadan önce bu alan suya tamamen doyurulmalıdır. 
 • Hazırlanan harç zemine 2 kat halinde uygulanmalıdır. 
 •   İlk uygulanan kat kuruduktan sonra 2. kat dik bir şekilde uygulanmalıdır. 
 • Harcın uygulama kalınlığı en az 2 mm kadar olmalıdır. 

HAVUZ SERAMİĞİNİN UYGULANMASI 

 • Genel olarak havuzlara 20x20 cm'den daha büyük seramikler uygulanır. 
 • Bu seramikleri uygularken çift taraflı yapıştırıcı kullanılmalıdır. 
 • Seramikleri uygularken aralarında en az 3 mm boşluk bırakılmalıdır. Çünkü bu boşluklar derz ile doldurulacaktır. 
 • Seramik aralarına derz uygulaması için acele edilmemelidir. Öncelikle yapıştırıcıların kurulaması beklenmelidir. Kuruma işleminden 24 saat sonra derz işlemine geçilmesi gerekir. 
 • Derzler bir spatula veya tabanca yöntemi ile uygulanabilir. 
 • Hem yapıştırma hem de derz işlemleri için sıcaklıklar önemlidir. Verilen süreler genellikle sıcaklıklar ile alakalıdır. Ortamda düşük bir ısı söz konusu ise bu bekleme süreleri daha da uzayabilir. 
 • Havuz seramiği su sızdırmazlık açısından çok önemli bir döşeme türüdür. Bu nedenle mutlaka işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. 

Havuz seramik ve tüm fayans işlemleri için uzman bir ekipten destek almak isterseniz www.cilekhavuz.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfamız üzerinde havuz döşeme ve seramik işlemleri ile ilgili her türlü bilgi mevcuttur. Dilerseniz seramik döşemesi ile ilgili ekibimizle görüşerek, seramik uygulaması hizmetinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca firmamızda havuzlar için gerekli olan her türlü malzeme ve ekipman da bulunmaktadır. Hem hizmetlerden hem de ürünlerden yararlanmak için firmamızın web sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta