Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Skimmer

Yüzme havuzları, yetişkinler için harika bir tatil ve çocuklar için de mükemmel bir eğlence alanı anlamını taşıyorlar. Fakat açık yüzme havuzu da olsa, kapalı yüzme havuzu da olsa korunmasızdırlar. Modern havuz teknolojileri, havuz sahibi olan insanların daha az bir gayret sarf ederek havuz bakımını kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bir havuzun temizliğinin kolaylaşmasında en büyük rolü ise, havuz malzemeleri arasında yer alan havuz skimmerleri üstleniyor.

Havuz Skimmeri Nedir?

Havuz skimmerleri yıllardır kullanılan bir opsiyondur, ancak yıllar içerisinde gelişmiş ve çeşitlendirilmişlerdir. Temel olarak bir havuz skimmeri, bir havuzun yüzeyinde bulunan istenmeyen kalıntılardan kurtulmak için kullanılıyor. Havuza düşebilen yapraklar, böcekler veya ince dallar gibi kalıntılar havuz skimmerleri sayesinde temizlenebiliyor. Havuz yüzeyini kirleten bu maddeleri bir havuz ağı yardımıyla toplamak yerine, havuz skimmerlerine toplatabilirsiniz. Bu cihazlar herhangi bir el emeği gerektirmeden ve gözetimsiz olarak havuzun yüzeyini kirletici maddelerden temizleyeceklerdir.

Havuz Skimmerleri Nasıl Kullanılıyor?

Havuz skimmerleri, bir havuzun dolaşım sistemine monte edilerek veya havuzun güvertesinden bir eklenti yardımıyla havuz yüzeyinde yüzdürülerek kullanılıyor. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsınlar, her havuz skimmerinde yerleşik olarak bulunan bir sepet düzeneğine yer veriliyor. Sepet, havuz skimmerinin su seviyesinde kalmasına yardımcı olan bir düzenektir. Ayrıca bu düzenek havuzun yüzeyinde toplanan kirin toplanması için havuzdaki su akışının yönünü değiştirir. Havuz yüzeyindeki kirin toplanması aşamasında sepet yatay pozisyonludur ve kir toplandıktan sonra dikey bir pozisyon alır. Bu pozisyon değişikliğiyle birlikte, toplanan pisliklerin havuza geri dönmesi engellenir.

Havuz Skimmerleri Nasıl Çalışıyor?

Havuz skimmerleri, özel havuz içi kenar ekipmanları kategorisinde yer alırlar. Her skimmerde standart olarak bir sepete yer verilir. Sepetin haricinde yine her havuz skimmerinde bir ekolayzır hattı bulunur. Ekolayzır hattı, havuz skimmerinin tabanında yer verilen 30-45 santim uzunluğundaki bir borudur. Bu parça havuz skimmerinin çalışmasına, havuzdaki su seviyesinin düşmesiyle hava kanalina hava akışını kapatma göreviyle katkı sağlar. Cihazın içerisine hava girmesi havuz skimmerlerinin performansını etkileyebildiği için, bu parça ek bir garanti olması için cihaza ekleniyor.

Havuz skimmerinin sepetinde biriken kalıntılar ve çöpler sepet yerinden çıkarılarak boşaltılır. Skimmerin sepetini çıkarırken, küçük boyuttaki nesneleri skimmerden uzak tutmak gerekiyor. Çünkü sepetin çıkarılmasıyla birlikte, çöpler filtre sistemi tarafından emileceklerdir. Bu yüzden büyük çöplerin boruyu tıkaması söz konusu olabilir.

Bir havuz skimmeri, havuz kepçesinin toplayamadığı havuzun tabanına veya kenarına yapışan kalıntıları toplar. Bütün yüzme havuzundaki pislikler havuz skimmerleri tarafından iş gücüne gerek kalmaksızın temizlenebildiği için de, bu cihazlar daha çok tercih ediliyorlar. Havuzun yüzeyinde kayarak ilerledikleri için, hemen hemen havuzun her alanını tarayabilirler ve gözle görülemeyen kalıntıların bile toplanmasını sağlayabilirler. Örneğin kıl tutucu sepetleri bulunan skimmerler, gözle görülemeyen saç tellerini bile toplayarak havuz suyunu temizleyeceklerdir.

Havuz Skimmerleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Çalışma Prensipleri

Havuz skimmerleri, havuzun genişliği baz alınarak havuza bir veya birden fazla monte edilebilirler. Örneğin 210 metrekareden büyük bir havuzun temizliği için iki adet havuz skimmerine ihtiyaç duyulacaktır.

Bir havuz skimmerinde, su kalıntının sepete girebilmesi için hazneden geçer. Bu esnada kalıntı sepete takılır ve su filtre pompasının alt kısmında yer verilen bir boru ile havuz suyuna geri gönderilir. Havuz pompasının kapatılması veya elektrik kesintisi gibi bir durum söz konusu olduğunda, kalıntının havuz suyuna geri dönmesini engellemek adına sepet kapalı bir konumda tutulur. Bunun için sepette özel bir kilitleme mekanizmasının olması gerekir.

Havuz Skimmerlerinin Türleri Nelerdir?

Havuz skimmerleri firmamızın bünyesinde üç tip olarak bulunuyor. Standart havuz skimmeri, geniş ağızlı havuz skimmeri ve mini skimmer bu tiplerdendir. Her biri kendi alanına göre belirli özelliklere sahip oluyorlar.

Bu cihazların belirgin özelliklerine değinecek olursak;

Her havuz skimmerinde sepet ve ekolayzır hattı bulunuyor. Bu nedenle havuz yüzeyindeki pisliklerin ve kalıntıların kolay bir şekilde temizlenmesini sağlayacaklardır. *Kilit mekanizmasına sahiptirler, böylelikle sepete toplanan kalıntılar sepetten dışarıya herhangi bir durum söz konusu olduğu zaman çıkamazlar.

Küçük kalıntılar için kıl ve pislik tutucu sepet eklenmiştir.

Kimyasallardan, UV ışınlarından etkilenmezler.

Her tipte havuza montajları kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta