Havuz Yapımı Nasıl Olmalıdır?

Havuz Yapımı Nasıl Olmalıdır

Havuzlar, yüzme sporuyla uğraşanlar başta olmak üzere, doğal güzelliği estetikle bir arada yaşamak isteyenler ya da sağlık için sudan faydalanmak isteyenler için vazgeçilmez. Artık birçok çeşidi bulunan bu havuzlara ulaşmak da eskisinden çok daha kolay hale geldi. İster özel mülkünüzün bahçesine bir süs ya da yüzme havuzu yaptırın ister bir havuz işletmesi sahibi olun, havuz yapan firmalar içerisinde başvurabileceğiniz uzman adreslerden bir tanesi de birçok başarılı projeye imza atan Çilek Havuz. Peki burada havuz imalatı nasıl gerçekleşiyor?

Havuz İmalatında Mekânın Önemi

Havuz imalatının başlangıç noktası havuz yapımı planlanan alanda gerçekleştirilen etüt çalışmalarıdır. Havuz imalatında havuzun yapılacağı alanın önemli olmasının nedenlerinden bir tanesi, havuz yapımında kullanılan malzemelerden teknik detaylara ve tasarıma kadar iç mekân ve dış mekân havuzlarının farklılık göstermesidir. Şok havuzları, termal havuzlar, kapalı yüzme havuzları gibi kapalı alan havuzları ile süs havuzları, gölet havuzlar ya da açık yüzme havuzlarında kullanılan malzemeler ve tesisat farklılık gösterebilmektedir. Söz gelimi dış mekân havuzlarında kullanılan malzemelerin çeşitli hava şartları ve iklim koşulları karşısında dayanıklılığını koruyabilmesi iç mekân havuzlarına göre önem kazanır.

Havuz İnşaatının Tamamlanması

Havuz inşasında ön etüt ve projelendirme aşaması hassasiyetle tamamlandıktan sonra havuzun inşa edilmesi aşamasına geçilir. Bu aşamada havuzun yapılacağı yer inşaat için hazır hale getirilir ve betonarme havuz yapımı gerçekleştirilir. Bu esnada betonda oluşabilecek çatlakların dikkatle giderilmesi havuzun uzun ömürlü ve sorunsuz kullanımı için önemlidir. Yine bu aşamada havuzun sıvası yapılır, şap işlemleri gerçekleştirilir. Havuz inşası tamamlanırken dikkatlice ele alınması gereken bir nokta da havuz izolasyonudur. İzolasyonu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmeyen havuzlar zaman içerisinde su sızdırabilmekte ve tadilat gerektirmektedir. Bu nedenle su basıncına dayanıklı ve kaliteli bir izolasyon malzemesinin özenli bir şekilde beton havuz inşaatı aşamasında uygulanması gereklidir.

Havuz Seramiklerinin Yerleştirilmesi

Havuz imalatında izolasyon tamamlandıktan sonra havuz seramiklerinin yerleştirilmesine geçilebilir. Bu konuda tercih yapılabilecek çeşitli renk, ebat ve desenlerle tasarlanmış havuz mozaikleri,

bordürleri ve tutamakları mevcuttur. Ancak ağırlıklı olarak havuzlarda mavi tonlarında ya da mavi desenli mozaikler kullanılmaktadır. Bu aşamada müşterinin zevki ve isteği göz önünde bulundurularak seçilen mozaikler havuza uygulanır. Sürekli nemli bir ortamda ve su ile temas içinde bulunacak olan bu mozaiklerin kalıcı ve sağlam olmaları için kullanılacak yapıştırıcı ve dolgu malzemelerinin kalitesi önem arz etmektedir. Çilek Havuz bu aşamada da diğer havuz yapımı aşamalarında olduğu gibi kaliteyi özenle uygular ve memnuniyet verici sonuçlar yaratır.

Havuz Tesisatlarının Yerleştirilmesi

Havuz yapımında bir sonraki aşamada havuz tesisatlarının yerleştirilmesi gelir. Bu tesisatlar arasında su pompaları ve filtrasyon sistemleri gibi ekipmanlar gelir. Havuz su pompaları havuzda bulunan suyun sirkülasyonunu gerçekleştirerek havuz suyunun temizliğine katkıda bulunur. Bu pompaların sürekli çalışacakları göz önünde bulundurulduğunda bu performansa uygun kalitede ürünlerin seçilmesi önem taşır. Bunu yanında kullanılan motorun sessizliği, ön filtrelerinin kalitesi, elektrik sarfiyatı da seçimde dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Havuz filtrasyon sistemleri ise havuz suyunun düzenli filtre edilmesini sağlayarak suyun temiz ve berrak kalmasını sağlar. Özellikle çok kişinin kullanımına açık havuzlarda filtrasyon sistemleri hijyen açısından da çok önemlidir. Hem açık hem de kapalı havuzlarda kullanılan filtrasyon sistemleri Çilek Havuz’da teknik hususlar göz önünde bulundurularak havuzun ihtiyacına göre seçilir ve uzmanlarca montajı yapılır.

Havuz Tamamlandıktan Sonra

Havuz yapımı tamamlandıktan ve bahsedilen aşamalar gerçekleştirildikten sonra havuz kullanıma açık hale gelir. Bundan sonrası için havuzun düzenli bakımı ve gerekli hijyenin sağlanması için havuz dezenfektasyonu önemlidir. Gerekli bakımları düzenli olarak yapılan havuz tesisatları kaliteli ürünler seçilerek uygun şekilde montajı yapılmışsa uzun yıllar sorunsuz hizmet vermektedir. Havuz yapan firmalar içerisinde kaliteli ve özenli hizmeti ve beğeni toplayan ürünleri ile ayrıcalıklı bir yere sahip olan Çilek Havuz tüm bu aşamaları birçok başarılı çalışmaya imza atmanın getirdiği uzmanlık ve hassasiyetle gerçekleştirir. Kurulduğu günden bugüne hem Türkiye’de hem de yurt dışında, Türk Hamamından yüzme havuzlarına ve saunalara dek geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Çilek Havuz’un referans projeleri için internet sayfası ziyaret edilebilir.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta