Olimpik Havuz Nedir? Olimpik Havuz Hakkında Her Şey

Olimpik Havuz Nedir? Olimpik Havuz Hakkında Her Şey

Ölçüleri, Uluslararası Yüzme Federasyonu standartları ile belirlenen havuzlara Olimpik Havuz denir. Bu havuzlar; yarışma ve antrenmanlarda kullanılmaktadır.

Olimpik havuzlar; kısa kulvar ve uzun kulvar olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca olimpik havuzlar; açık veya kapalı şekilde inşa edilebilirler.

Olimpik havuzlarda diğer havuzlardan farklı olarak atlama platformu, işaret bayrağı, seperatör gibi aksesuarlar bulunmaktadır.

Olimpik yüzme havuzları; Uluslararası Yüzme Federasyonu standartlarına göre inşa edilir. Olimpik havuzlar; ebatlarına göre olimpik ve yarı olimpik olarak farklılık gösterebilirler.

Olimpik yüzme havuzları; uluslararası ölçülere göre yapılmadığı takdirde olimpik açıdan kullanıma uygun olmayacak ve diğer havuzlardan bir farkı kalmayacaktır. Bu sebeple olimpik havuzlar; Uluslararası Yüzme Federasyonun belirlediği ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Olimpik Yüzme Havuzu Özellikleri Nelerdir?

Olimpik havuzlar, diğer havuzlara göre daha farklı bir tasarıma sahiptir. Diğer tüm havuzlar, istenilen ölçülere göre yapılırken olimpik yüzme havuzları, uluslararası standartların belirlediği ölçülere göre yapılmaktadır. Çünkü olimpik yüzme havuzları, uluslararası yüzme yarışları ve olimpiyatlarda kullanılmaktadır.

Olimpik yüzme havuzlarının özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

● Olimpik yüzme havuzları; tam olimpik ve yarı olimpik olmak üzere ikiye ayrılırlar.

● Olimpik yüzme havuzunun kaç metre olacağına yani ölçülerine Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından karar verilir.

● Olimpik havuzun eni 25 metre boyu ise 50 metre iken derinliği ise en az 2 metre olacak şekilde yapılmaktadır.

● Olimpik yüzme havuzlarında su derecesi 25-27 arasındadır.

● Başlangıç ve dönüş noktalarında ışık ışık yoğunluğu en az 600 lükstür.

● Yarı olimpik havuzların ise boyu 25 metre eni 12,5 metredir.

● Olimpik yüzme havuzu yapımında kullanılan malzemeler de ölçü de olduğu gibi Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından belirlenmektedir.

Bir Olimpik Yüzme Havuzu Kaç Metredir?

Olimpik yüzme havuzunun ölçüsü, Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Tüm olimpik yüzme havuzları; eni 25 metre, boyu ise 50 metre olacak şekilde üretilmektedir.

Bir Olimpik Yüzme Havuzunun Derinliği Ne Kadardır?

Olimpik yüzme havuzlarının derinliği de çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Olimpik yüzme havuzlarının derinliği, boy ve ende olduğu gibi Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Olimpik yüzme havuzlarının derinliği ise 2 metredir.

Olimpik Havuz Malzemeleri Nelerdir?

Çoğu yüzme havuzunda kullanılan malzemeler aynıdır. Yüzme havuzları genel olarak aynı veya benzer malzemelerden üretilirler. Üretim malzemesi dışında tüm havuzlarda benzer yardımcı malzemeler bulunmaktadır. Atlama platformu, kulvar gibi malzemeleri buna örnek verebiliriz.

Olimpik yüzme havuzlarında da tüm havuzlarda bulunan malzemeler bulunur. Bunlardan ilki iniş asansörüdür. Tüm havuzlarda mutlaka havuz iniş asansörü bulunmalıdır. Havuz iniş asansörü, havuza girmek isteyen engelli bireyler için gereklidir.

Olimpik havuzlarda kullanılan engelli asansörler, 120 kilograma kadar taşıyabilmekte ve 360 derece dönebilmektedir. Engelli asansörü, kolay kullanımı sayesinde engelli kişilere fayda sağlamaktadır.

Olimpik havuzlarda kullanılan diğer bir havuz malzemesi ise cankurtaran koltuklarıdır. Cankurtaran koltukları, her havuzda bulunan cankurtaranlara özel olarak üretilir. Cankurtaran havuzları, havuza tam anlamıyla hakim olabilmek için yerden yüksekte inşa edilirler.

Büyük havuzlarda mutlaka birkaç adet cankurtaran bulunmalıdır. Böylece havuzda yüzen kişilerin güvenliği maksimum derecede sağlanır.

Havuzlarda kullanılan bir diğer malzeme ise havuz kulvarlar seperatörleridir. Bu seperatörlerin tüm olimpik havuzlarda bulunma zorunluluğu vardır. Havuz seperatörleri güneş ışınlarına dayanıklı polyester iplik ve toplardan meydana gelmektedir.

Olimpik havuzlarda kullanılan havuz seperatörlerinde sporcuyu etkileyebilecek hiçbir şekilde kesici ve delici yüzey bulunmamaktadır. Havuz seperatörleri, 25 ya da 50 metre uzunluğunda üretilmektedir. Bu seperatörler hafif bir yapıya sahip olduğu için taşınması ve monte edilmesi oldukça kolaydır.

Olimpik havuzlarda kullanılan havuz seperatörleri; havuz içerisinde oluşan darbelere karşı dayanıklıdır. Seperatörler, üretim aşamasında bazı testlerden geçer ve olimpik havuzlarda kullanılmaya hazır hale getirilir.

Olimpik havuzlarda kullanılması gereken bir diğer malzeme de atlama platformlarıdır. Atlama platformları, havuzun derinliklerine dalmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda, olimpik havuzlarda kullanılan bu atlama platformları özel bir şekilde ayarlanabildiği için oldukça da kullanışlıdır.

Olimpik havuzlarda kullanılan atlama platformları, özel bir malzemeden üretilmesi sebebiyle de ayak kaymasının önüne geçmektedir. Olimpik havuzlarda kullanılan atlama platformlarında eğimli tabla özelliği bulunması, daha rahat bir atlayış sağlamaktadır. Tüm olimpik yüzme havuzlarında, mutlaka atlama platformu bulunmalıdır.

Olimpik Yüzme Havuzu Kaç Ton Su Alır?

Olimpik yüzme havuzlarının kaç ton su aldığı da merak edilen soruların başında gelir. Olimpik yüzme havuzları, 110 ton su alma kapasitesine sahiptir.

Olimpik Yüzme Havuzu Fiyatları

Olimpik yüzme havuzu fiyatları, havuza yapan firmaya göre değişmektedir. Olimpik yüzme havuzları mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Olimpik havuz yapımı hakkında daha detaylı bilgi almak ve profesyonel bir firma ile çalışmak için https://www.cilekhavuz.com.tr/havuz-yapimi/ adresin üzerinden Çilek Havuz’a ulaşabilirsiniz.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta