Sauna Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sauna Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sauna yaptırmayı veya sauna satın almayı düşünüyorsanız bu adımı atmadan önce bilmeniz gereken belirli detaylar vardır. Bu konuda pek bilgi sahibi değilseniz ve sauna kelimesini içeren bir şeyler okumaya başladıysanız biraz bunalmış olabilirsiniz. Her ne kadar pek çok kaynak size iyi niyetli bir şekilde bilgi vermeye çalışsa bile bu bilgilerin yanlış olabileceğini bilmelisiniz.

Aklınızda her zaman benzer bir soru olabilecektir. Hangi saunanın sizin için en doğru seçenek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Çilek Havuz markası olarak size sunmuş olduğumuz sauna seçeneklerinde her zaman sizi en iyi şekilde bilgilendirme yoluna gideriz. Böylece, sauna için alışveriş yaparken aklınıza takılabilen her türlü soruya cevap vermeye çalışmaktayız.

Sauna: Genel Bilgi

Geleneksel Fin standartlarına göre gerçek bir sauna deneyimi ısıtıcı ve taşlardan oluşmaktadır. Taşlar kuruysa, kuru sauna deneyimi denilen şeye sahip olursunuz. Isıtılmış taşlar söz konusuysa üzerinde az miktarda su döktüğünüz zaman bir buhar patlaması yaşanacaktır. Bu buhar patlaması havaya nem eklemekte ve size ıslak sauna deneyimi sunmaktadır.

Islak ve Kuru Sauna Farkı

Sauna, yumuşak ağaçtan yapılmış bir odadır ve çok yüksek sıcaklıklara kadar çıkabilen bir ısıtıcıya sahiptir. Bu ısıtıcı elektrikli veya odunlu olabilmektedir. Ortalama bir sağlıklı birey sauna tarafından sunulan ısıya tahammül edebilir çünkü aşırı nemli ama kuru bir ortam söz konusu olmaktadır. Buna kuru sauna deneyimi adı verilmektedir.

Saunanın içerisinde yer alan bütünleşik geleneksel sauna bileşeni sauna taşlarıdır. Bunlar ısıtıcıya yerleştirilebilmektedir. Sıcak ve iyi olduklarında bir buhar patlaması oluşturmak taşların üzerine biraz su serpilmektedir. Buna ıslak sauna deneyimi adı verilmektedir. Özetle, sauna kuru veya ıslak ısı üretebilen olağanüstü bir ısıtıcıya sahip ahşap bir odadır.

Kısacası, suyu alıp sıcak kayalara uygulamak ıslak sauna deneyimi sunmaktadır. Islak sauna deneyimi, ısıtıcı kayalar üzerine su dökerek buhar üretilmesi şeklinde elde edilmektedir. Bu nedenle kuru sauna deneyiminde yoğun miktarda nemden söz etmek mümkün değildir.

Kullanım Şekli

Sauna girmek genel olarak kuru, ıslak, kuru, ıslak şeklinde bir rotasyon içerisinde olmak anlamına gelmektedir. Burada soğuma molası vermek son derece önemlidir. Saunanın içerisinde tekrar girmeye hazır olana kadar sauna dışında oturmak soğuma molası anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte, saunada uzun süre mola vermeden oturmak önerilen bir şey değildir. Mutlaka mola verme yoluna gitmeniz gerekmektedir. Sauna kullanımı için temel kuran sizi rahat hissettiren rotayı tercih etmek ve mola vermeye özen göstermektedir. Sauna sizi rahat hissettirmemeye başladığı zaman saunaya girmek doğru bir adım olmaktan çıkmaktadır.

Geleneksel Sauna ve Kızılötesi Oda Farkı

Tanımlara dikkat ederseniz sauna, suyun buhar üretmek için kullanıldığı bir odadır. Bu nedenle kızılötesi deneyim bir sauna olarak kabul edilmemektedir. Kızılötesi ışınlar odayı ısıtmaz, bunun yerine doğrudan vücudunuza nüfuz etmektedirler.

Kızılötesi ışınlar vücuda yavaş yavaş nüfuz ettiklerinden eklemlerin ve kasların gevşemesini sağlamaktadırlar. Kızılötesi deneyimi için doğru bir tanım yapmak gerekirse kızılötesi terapi odası olarak bir adlandırma yapmak mümkündür. Geleneksel bir saunanın ıslak veya kuru etkisi eklemlerin ve kasların rahatlaması dahil olmak üzere sağlık açısından sayısız faydaya sahiptir.

Geleneksel Saunanın Sağlık Faydaları

Sauna kullanımına atfedilen sağlık yararları, sauna odalarının sıcak olmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu yararlar arasında kan dolaşımının artması, düşük kan basıncı, gelişmiş bağışıklık sistemi, solunum rahatlaması, detoksifikasyon, kalori yakma, daha iyi cilt tonu, eklemlerin rahatlaması ve kas ağrılarının ortadan kalkması gibi durumlar bulunmaktadır.

Elektrikli Isıtıcı ve Odunlu Isıtıcı Farkı

Genel sauna deneyimi açısından elektrikle veya odunla ısıtma hemen hemen aynı niteliklere sahiptir. Elektrikli ısıtıcı modern saunalarda bir standarttır. Buna rağmen odun ısıtıcısı kullanmak ek bir seçenek olarak size sunulabilmektedir.

Odun ısıtıcısı, ısıtıcıyı odanın üstünden veya arkasından dışarı çıkarmanızı ve ısıtıcının etrafında uygun bir güvenlik duvarı oluşturmanızı gerektirmektedir. Kurulum açısından ısıtıcı üreticisinin talimatlarına ve geçerli bina kodlarına uygun olarak hareket etmek gerekmektedir.

Kereste Türü

Sauna inşası için genel olarak dört farklı kereste arasından seçim yapılmaktadır. Avrupa Ladini, Büyük Sahil Göknarı, Kırsal Batı Kırmızı Sediri ve Parlak Batı Kırmızı Sediri tercih edilen keresteler arasında yer almaktadır. Hangi keresteyi seçerseniz seçin saunanın kalitesi doğru işçiliğe bağlı olarak değişim gösterecektir.

Sauna Setlerinin İçeriği

Çilek Havuz olarak size sunmuş olduğumuz sauna setlerinin içerisinde ısıtıcı, taşlar, ışık ve termometre gibi sauna içerisinde yer alması gereken tüm parçalar bulunmaktadır. Ayrıca, siparişlere dahil etmek için satın alabileceğiniz bazı isteğe bağlı aksesuarlar yer alabilmektedir.

Bu aksesuarların içerisinde arkalık, bacak dinlendirme destekleri, tavan kitleri, dergi rafları, ahşap kapılar, kum saati, kokulu sauna yağları ve buna benzer diğer ürünler yer alabilmektedir. Burada tercih edeceğiniz her ürün sauna deneyiminizi farklı bir hale getirecektir. Ürünleri satın almadan önce onların ne işe yaradığını öğrenmeye çalışmalısınız.

Montajın Zorluğu

Sauna yaptırmak istiyorsanız montaj konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Kurulum ve montajı sizin yerinize bir gerçekleştirebiliriz. Panel, tavan, tezgah ve uç bölümlerin tamamı fabrikada önceden monte edilmiş şekilde olmaktadır. Bir saunanın montajı saunanın çeşidine göre birkaç saat sürebilmektedir.

Çalışma Maliyeti

Saunanın çalışmasını sağlayacak ünite verimli bir 220V ısıtıcı üzerinden çalışmaktadır ve en fazla 40A güç çekebilmektedir. Ayrıca bu üniteler sadece kullanıldıkları zaman güç çekmektedirler. Isıtıcıyı açın, ihtiyaç duyduğunuz sıcaklığı elde edin ve işiniz bittiğinde ısıtıcıyı kapatın. Sonuç olarak, işletim maliyetleri normal kullanım koşullarında bir çamaşır kurutma makinesi veya elektrikli fırının maliyetine benzer şekilde olacaktır.

Isınma Süresi

Yaşadığınız yerin ortalama sıcaklığına veya soğukluğuna bağlı olarak bir saunanın ısınması için gerekli olan süre farklılık gösterecektir. Açık alanda bir saunaya sahipseniz ve kış ikliminde yaşıyorsanız saunaya ısınması için biraz daha zaman tanımak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Bir saunanın ideal sıcaklığı 80-90 derece arasında olmalıdır.

Elektrik Servisi

Yerel elektrik kurallarına göre kablolama yapmak için lisanslı bir elektrik teknisyeni ile çalışmayı düşünmelisiniz. Saunayı yaptırırken biz bu konuda size yardımcı olabileceğiniz ancak problem yaşamanız durumunda mutlaka lisanslı bir elektrik teknisyeni çağırarak sorunu göstermeyi düşünmeniz gerekmektedir. Saunanın ısıtıcı için gerekli olan elektrik ihtiyacını karşılayamazsanız sauna deneyiminiz her seferinde beklediğinizden çok daha kötü olacaktır.

Bakım Gereklilikleri

Sauna için gerekli olan bakım adımları aslında çok azdır. Açık bir alanda yer alacak sauna yaptırmış durumdaysanız genellikle yeri sabitlemek için kullanılan dolgu stantlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bölgenizde yer alan nem ve hava koşullarına bağlı olarak, kullanılacak ahşap malzemeler nem emme miktarına bağlı olarak büzülmekte veya genişlemektedir. Bunların bakımını aksatmamalısınız.

Buhar Odası: Genel Bilgi

Saunaların ve buhar odalarının genel olarak aynı şey olduğu düşünülmektedir. Ancak gerçekte bunlar birbirinden farklı şeylerdir. Bir buhar odası, bir buhar jeneratörü tarafından oluşturulan ve odanın içinde yer alan nozüllerden püskürtülen sıcak bir sise sahip olmaktadır. Oda en iyi şekilde döşenmiştir ve genellikle buhar odaları bir duşla birlikte kullanılmaktadır.

Ev Tipi Sauna: Genel Bilgi

Ev tipi sauna genellikle sauna olarak adlandırılsa bile kelimenin tam anlamıyla bir doğru açıklama yapmak oldukça zordur. Ne sıcak taşlar ne de su kullanılmadığı için ev tipi saunanın sauna tanımını karşılamamaktadır. Bunun yerine, bir ev tipi sauna ışık sepktrumunun kızılötesi bölümünden ısı üretmektedir. Ev tipi saunadaki en önemli durum aşırı ısınmadan ötürü ısı terapisi sağlamasıdır. Oda, merkezi bir ısıdan ısınmak yerine odaya yerleştirilmiş olan birkaç ısıtıcıdan iletilerek vücuda nüfuz etmektedir.

Saunalarla ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa hemen iletişim formunu doldurarak veya 0216 475 39 37 telefon numarasını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta